Farba na drevo? Prečo ju nikdy nedať na terasu a aká je vhodná alternatíva

renovácia a ošetrenie špeciálnymi olejmi terasy z Teaku Barmského, olej na terasu, olejovanie terasy, nanasanie oleja na drevo, terasový olej

Máte drevenú terasu, ktorú potrebujete ošetriť? V dnešnom článku vám vysvetlíme, prečo farba na drevo nie je vhodnou voľbou. Ukážeme Vám reálne príklady, čo sa stane s dreveným povrchom v exteriéri, ak naň nanesiete farbu či lazúru a predstavíme vám vhodnejšiu alternatívu.

Farba na drevo povrch dreva znehodnotí

Drevo je prírodný materiál, ktorý aktívne reaguje na okolité prostredie. Pod vplyvom zmeny ročných období, kedy sa mení vlhkosť vzduchu, sa drevo rozpína, alebo naopak zmršťuje. Farby sa tiež sťahujú a rozťahujú, ale inou rýchlosťou ako drevo. To znamená, že farba na dreve po určitom čase popraská a začne sa odplupovať.

Ak nanesieme na terasové dosky farbu alebo lazúru, vytvoríme tak na povrchu dreva vrstvu, ktorá nie je schopná odolať zmenám stavu dreva. Výsledkom bude, že farba alebo lazúra začne postupne praskať, odlupovať sa a vytvárať neestetické fľaky a útvary.

zničená drevená terasa pred renováciou, zvetrané terasové dosky s fľakmi poškodeniami a patinou
Výsledok nesprávne udržiavanej terasy, kedy majiteľ na dosky natieral nevhodné prípravky.
Údržba terasy, renovácia drevenej terasy, renovácia terasy, čistenie drevenej terasy
Terasa po našej renovácii, ktorá zahŕňala chemické čistenie i dvojfázové brúsenie a následné ošetrenie špeciálnym olejom.

Silne pigmentované farby alebo lazúry zachytávajú neželanú vlhkosť v dreve. Tým dochádza k ešte väčšiemu znehodnoteniu náteru na dreve v podobe prasklín a šupinateniu. Navyše, nadmerná vlhkosť môže vystaviť drevo riziku vzniku plesní či hniloby.

Farba na drevo tak povrch dreva výrazne znehodnotí a ovplyvní aj výsledok profesionálnej renovácie. Opakované alebo príliš hrubé nátery nevhodných prípravkov je omnoho ťažšie z dosiek odstrániť a v niektorých prípradoch ich dokážu nenávratne poškodiť.

renovácia drevenej terasy, renovácia terasy, olejovanie terasy, starostlivosť o terasu, renovácia terasových dosiek, brúsenie terasy, renovácia drevenej terasy,

Terasu ošetrujeme vždy len olejom

Semi-transparentný terasový olej s prímesou ochranných pigmentov je tou najlepšou voľbou pre drevené dosky. Kvalitný terasový olej obsahuje prírodné oleje a parafíny, ktoré zlepšujú stav dreva a predlžujú jeho životnosť.

Vďaka ľahkej konzistencii a zloženiu, ktoré je drevu prirodzené, preniká aj do hlbších vrstiev dreva, takže ho vyživuje do hĺbky. Zároveň poskytuje dlhodobú ochranu pred slnečným žiarením a inými poveternostnými vplyvmi.

Terasový olej je tak rozhodne najefektívnejšia voľba pre ošetrenie drevených terasových dosiek, fasádnych dosiek, záhradného nábytku aj iných aplikácií. Musíme však zdôrazniť, že kvalita terasového oleja je rozhodujúca. Na trhu je dostupných niekoľko voľnopredajných olejov, tie však málokedy dosahujú očakávané štandardy. Zlaté pravidlo znie: Radšej drevo vôbec neošetrovať ako naň použiť nevhodný prípravok.

Ak hľadáte terasový olej najvyššej kvality na Slovenskom trhu a chcete dopriať svojej terase top ošetrenie a obnovenie vzhľadu obráťte sa na nás.

terasa pred renováciou, terasa v procese renovácie, renovácia terasy v procese

Pred ošetrením je potrebné terasu dôkladne vyčistiť

Drevené dosky v exteriéri podliehajú okrem počasia aj zvýšenej miere znečistenia prachom, peľom, hlinou a iných nečistôt. Znečistenie preniká do dreva a zažiera sa tam, takže nie je možné ho len pozametať alebo vymyť vodou. Štandarným a overeným spôsobom čistenia drevených povrchov je preto povrchové prebrúsenie.

Brúsenie drevených dosiek by malo byť vykonávané špeciálnou brúskou s odsávaním, aby sa neprášilo do okolitého prostredia. Zároveň musí byť prispôsobené stavu dreva a typu dreviny. Všetky tieto faktory dokáže zhodnotiť iba skúsený odborník, preto odporúčame obrátiť sa na odborníkov v tejto oblasti.

Ak drevený povrch nie je dostatočne dôkladne očistený pred nanesením oleja, náterom prakticky špinu do dreva zakonzervujeme. Okrem zhoršeného vizuálneho efektu to môže ovplyvniť aj výsledok budúcich renovácií terasy.

renovácia terás, natieranie terasy, farba na drevo, renovácia drevenej terasy, údržba terasy

Profesionálna renovácia terasy a drevených povrchov s ohromujúcim efektom

Ošetrite a zrenovujte svoje drevené povrchy profesionálne pre nový vzhľad a hĺbkové ošetrenie so zárukou. Naša renovácia zahŕňa vypracovanie individuálneho plánu podľa stavu, typu dreviny a iných faktorov. Ako jediná firma na Slovensku ponúkame overenú a efektívnu metódu renovácie s použitím top materiálov a techniky. Aj preto dokážeme poskytnúť ohromujúci výsledok renovácie s garanciou kvality.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

  Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Pozrite si naše úžasné výsledky našich renovácií tu.  Páčil sa Vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií a renovácií drevených terás, fasád a iných drevených aplikácií.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *