Ochrana drevenej terasy – ako sa postarať o dosky a predĺžiť im pekný vzhľad i životnosť

ochrana drevenej terasy

Drevená terasa je nenahraditeľným prvkom v exteriérovej architektúre domu. Ak si predstavíme užívanie si voľného času vonku na záhrade, automaticky myslíme na terasu. Ak si však chceme zachovať krásny vzhľad terasy a udržiavať jej dobrú kondíciu, musíme sa o ňu starať tak, ako o všetky povrchy v exteriéri. Ochrana drevenej terasy nám zabezpečí dlhšiu životnosť dosiek a pekný vynovený vzhľad aj po rokoch používania.

V dnešnom článku vám vysvetlíme, v čom spočíva adekvátna ochrana drevenej terasy a prečo je dôležité ju nezanedbať.

Thermo Borovica po cca roku od montáže vplyvom slnečného žiarenia zoxidovala do šedej farby.

Čo sa deje s drevom vonku?

Drevená terasa je priestor, ktorý poskytuje estetické a praktické miesto pre centrum diania vonku. Mnohým však ani nenapadne, čomu sú v skutočnosti dosky vystavené 24 hodín denne v priebehu roka. Okrem slnečného žiarenia, ktoré zanecháva na doskách výrazný vplyv straty pôvodnej farby, musia dosky čeliť aj výkyvom počasia, zmenám ročných období a neustálemu znečisťovaniu.

obnova terasy, renovácia terás, renovácie terás, renovácia drevenej terasy, natieranie terasy, údržba terasy, ochrana drevenej terasy,
Terasa z exotickej dreviny pred a po našej renovácii.

Drevo síce dokáže byť veľmi odolný materiál v exteriéri, ale zároveň naň aktívne reaguje. Vplyvom zmien vlhkosti vo vzduchu sa dosky sťahujú alebo rozťahujú. Tieto zmeny dokážu drevo namáhať až môže po čase dôjsť k poškodeniam. Rôzne druhy drevín reagujú na vonkajšie podmienky odlišne. Niektoré dreviny znášajú exteriér dobre, zatiaľ čo iné typy drevín doslova nie sú vhodné na použitie vonku.

Všetky tieto faktory drevené dosky namáhajú a spôsobujú ich opotrebenie. Vhodnou a pravidelnou starostlivosťou však dokážeme drevenú terasu účinne ošetriť a ochrániť pred mnohými vplyvmi. Vďaka tomu dokážeme zlepšiť stav dosiek, pomáhame predlžovať životnosť terasy a bonusom je aj obnova vzhľadu.

Čím natrieť terasové dosky, renovácia terasy, obnovenie terasy, údržba drevenej terasy, čistenie drevenej terasy,
Terasa z exotického Teaku pred a po našej renovácii.

Ochrana drevenej terasy

Ak chceme ochrániť terasové dosky a udržiavať ich v dobrom stave, je dôležité sa o ne pravidelne starať. Najlepším spôsobom ako si zabezpečiť prvotriednu starostlivosť je zvoliť ošetrenie terasy do rúk odborníkom. Profesionálna renovácia dokáže obnoviť a ošetriť aj skutočne zanedbané dosky v zlom stave.

Profesionálna renovácia terasy zohľadňuje stav každej terasy a typ dreviny, z ktorej je postavená. Na základe vyhodnotenia stavu terasy potom vytvoríme individuálny plán renovácie prispôsobený jej potrebám.

terasa v procese renovácie, obnova terasy, ochrana drevenej terasy
Špeciálnou brúskou s odsávaním účinne odstraňujeme patinu a znečistenia zažraté do dosiek. Povrch dreva sa tak krásne otvorí, poodhalí svoj pôvodný vzhľad a je pripravený na nanesenie ochranného oleja.

Brúsenie

Renovácia terasy pomôže dôkladne vyčistiť dosky od zažratých nánosov špiny, prachu, patiny i plesní. Čistenie vykonávame prostredníctvom brúsenia so špeciálnou brúskou s odsávaním. Tento proces je nesmierne dôležitý, pretože ak natrieme na dosky olej bez dôkladného vyčistenia, zažerieme tým špinu a nečistoty ešte viac do dreva. Výsledkom je potom nepekný a nerovnomerný vzhľad terasy.

Nanesenie výživného oleja

Po brúsení nanášame na dosky profesionálny terasový olej s obsahom prírodných olejov a parfínov. Olej je jemne až stredne pigmentovaný, úroveň pigmentácie vyberáme podľa potrieb terasy. Výživné látky z oleja prestupujú drevom a poskytujú mu dlhotrvácnu ochranu. Pigmenty ochraňujú povrch dreva proti UV žiareniu a bránia rýchlej oxidácii dreva.

renovácia drevenej terasy, renovácia terás, renovácie terás, ošetrenie terasy olejom, ochrana terasy
Terasa z exotickej dreviny Ipe v pôvodnom stave vľavo a po našej profesionálnej renovácii vpravo ako nová.

Nanesenie oleja na prebrúsené a vyčistené dosky prinavráti drevu krásny a pôvodný vzhľad. Podľa miery predchádzajúcej starostlivosti, typu dreva a kondície dosiek, dokážeme v mnohých prípadoch dokonca vytvoriť renováciou dojem novej terasy.

Pre viac informácií o renovácii a starostlivosti o terasu vás môžu zaujímať aj naše ďalšie články:

Profesionálna renovácia a obnovenie drevenej terasy krok za krokom
Čím natrieť drevo v exteriéri? Zistite, ako ošetriť drevo a neznehodnotiť ho pri tom

renovácia terás, ochrana drevenej terasy, obnova terasy, obnovenie drevenej terasy, renovácia terasy, renovácie terás, čistenie terasy
Staršiu a zle udržiavanú terasu z náchylnej mäkkej dreviny sa nám tiež podarilo úspešne zrenovovať.

Zabezpečte si ochranu terasy s ohromujúcim výsledkom

Ako odborníci na stavbu a renováciu drevených terás vieme s istotou, čo drevo potrebuje. Aj preto sú naše renovácie vychýrené a termíny sa rýchlo míňaju. Nechajte si vypracovať individuálny plán ošetrenia terasy a pridajte sa k množstvu spokojných majiteľov. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku ešte dnes.

  Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Páčil sa Vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií a renovácií drevených terás, fasád a iných drevených aplikácií.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *