Prečo je brúsenie drevenej terasy mimoriadne dôležité?

brusenie drevenej terasy, brúsenie terasy, olejovanie terasy, renovacia drevenej terasy, osetrenie drevenej terasy, obnova terasy

Každý kto vlastní drevenú terasu vie, že drevo je 100% prírodný a živý materiál podliehajúci zvetrávaniu a vplyvom UV žiarenia dosky zosivejú, respektíve naberú patinu.

Drevo v exteriéri vyžaduje pravidelnú starostlivosť nielen kvôli krajšiemu vzhľadu, ale aj ochráneniu a predĺženiu životnosti. V tomto článku si povieme, prečo je dôležité každoročné čistenie, brúsenie a ošetrovanie drevenej terasy.

Kvalitné exotické dreviny, ako sú Ipe, Teak či Cumaru, sú prirodzene odolné a stabilné dreviny. Odolávajú i náročným poveternostným podmienkam a vlhkosti, a preto sú vhodné aj na komerčné použitie. Z týchto drevín sa bežne stavajú verejné móla na pláži, alebo chodníky či reštauračné terasy s veľkou premávkou.

Takéto verejné priestory nám ukazujú, ako dobre a dlho dokážu stavby z týchto exotických drevín vydržať aj pri 24 hodinovej prevádzke. Aj keď tvrdé exotické drevo na povrchu zvetrá, zosivie a na prvý pohľad vyzerá pomerne zničene, jeho vnútorné štruktúry ostávajú stabilné a pevné.

Ak však drevinu necháme takto zvetrávať niekoľko rokov bez ošetrenia, zníži to jej celkovú životnosť a môže spôsobiť poškodenie. Zvetrávanie totiž pomaly postupuje do jednotlivých vrstiev dreva hlbšie a hlbšie. Preto keď chceme zachovať jeho najvyššiu možnú kvalitu a dlhotrvácnosť, je potrebná každoročná renovácia.

Ošetrenie drevenej terasy sa riadi určitým postupom, ktorý by mal byť zachovaný, ak chceme dosiahnuť želaný výsledok. Presný postup profesionálnej renovácie terasy krok za krokom si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

V skratke si môžeme povedať, že pozostáva z troch základných krokov a to je čistenie, brúsenie a napustenie dreva špeciálnym, výživným olejom. Každý z týchto krokov je veľmi dôležitý, no najzákladnejším a najdôležitejším krokom je brúsenie terasy so špeciálnou brúskou s odsávaním prachu.

brúsenie drevenej terasy, ošetrenie drevenej terasy, renovácia terasy, obnova terasy, obnovenie terasy
Proces renovácie terasy a jej výsledok; na obrázku sprava doľava vidíme terasové dosky v pôvodnom stave, po prebrúsení a následne po aplikácii pigmentového oleja.

Brúsenie drevenej terasy má zázračný efekt

Jednou z nesporných výhod drevenej terasy oproti WPC terase je to, že drevo vieme účinne renovovať a nie je potrebná jeho výmena. V prípade, že na terasovej doske sa nachádzajú škriabance, fľaky alebo iné drobné povrchové poškodenia, drevo prebrúsime a nedostatky tak napravíme.

Každý materiál a povrch pred ošetrením, natieraním, či olejovaním musíme riadne očistiť a pripraviť. Pri maľovaní stien je potrebné zbaviť sa starých náterov, stenu vystierkovať alebo aspoň prebrúsiť, aby sme mohli nanášať novú farbu na vyrovnaný neolupujúci sa povrch. Podobne postupujeme pri úprave kovových materiálov či náterov na železo najmä v extreriéri.

Výnimka nie je ani drevo. Každé drevo pred úpravou a ošetrením musíme prebrúsiť, zbaviť nánosov prachu, zažratých nečistôt a patiny.

Jedine tak zabezpečíme hladký a bezpečný povrch bez triesok a nerovností, ale zároveň pripravíme povrch na dôkladné ošetrenie a výživu. Brúsenie otvára v dreve póry, odhalí prirodzený povrch dreviny a ošetrujúci olej tak môže preniknúť do hĺbky a vyživiť vnútorné štruktúry dreviny.

Vďaka brúseniu drevenú terasu nielen že zbavíme rôznych povrchových nedostatkov spôsobených jej používaním, ale obnovíme i jej pôvodnú krásu. Drevené dosky vydržia dlhšie, sú pevnejšie, odolnejšie a, samozrejme, krajšie.

Brúsenie si vyžaduje osobitý prístup u každého typu dreva podľa jeho vlastností a tvrdosti. Inak pristupujeme k brúseniu mäkkého Sibírskeho Smrekovca či Kanadského Červeného Cédru, inak k brúseniu supertvrdého Ipe či Teaku

Brúsenie je teda mimoriadne dôležitým krokom pred nanesením ošetrujúceho oleja.

Brúsenie pripraví terasové dosky na aplikáciu oleja

Ak totiž nanesieme olej na drevo bez prebrúsenia, olej a jeho výživné a ochranné látky sa nedostanú do hĺbky dreva. Tlakové čistenie, silové kefovanie alebo čistenie terasy so strojom s rotačnými valcovými kefami za použitia čistiacich prostriedkov nie je dostatočné, pri mnohých drevinách ani vhodné.

Dôkladné prebrúsenie je prakticky nenahraditeľné. Brúsenie drevenej terasy teda pripraví terasové dosky na nanesenie špeciálneho výživného oleja. Takto môžu jeho ošetrujúce oleje a parafíny preniknúť do hlbších vrstiev dreva a dostatočne ho vyživiť.

Najoptimálnejšie by sa takáto starostlivosť o terasu mala vykonávať 2-krát do roka, minimálne 1-krát za rok, záleží od typu terasy. Na jar, aby sme obnovili krásny vzhľad terasy a pripravili ju na letné horúce dni a na jeseň, aby sme terasu pripravili odolávať náročným podmienkam vonku v zime.

brúsenie drevenej terasy, ošetrenie drevenej terasy, renovácia terasy, obnova terasy, obnovenie terasy, olejovanie terasy, nanášanie oleja na drevenu terasu
Aplikácia špeciálneho pigmentového oleja. Brúsenie pripraví povrch dreviny na aplikáciu ošetrujúceho oleja, aby sa jeho výživné látky mohli dostať čo najhlbšie.

Brúsenie drevu neškodí a nestenšuje terasové dosky

Občas sa stretávame s obavou majiteľov terasy, že každoročné brúsenie stenší terasové dosky. Tu treba poznamenať, že brúsenie so špeciálnou brúskou s brúsnym papierom správnej hrúbky prebrúsi len povrch dreva, nečistoty a patinu.

Brúsenie drevenej terasy sa odporúča na ošetrenie a renováciu dosiek medzi odborníkmi na celom svete a patrí medzi základy v starostlivosti o drevo.

Brúsenie povrchu Ipe terasy, pred a po.

Brúsenie je k povrchu dreva šetrné, nezanáša do vlákien dreva žiadne syntetické čistiace prostriedky a chémiu, vodu či vlhkosť tak, ako niektoré druhy čistenia. Brúsenie je najprirodzenejší a najdôslednejší proces na prípravu povrchu pred ošetrením.

Ak sa brúsenie prevádza s nesprávnym prístrojom, nesprávnou technikou, je moc hrubé alebo sa používa príliš hrubý brúsny papier na daný typ dreva, môže to spôsobiť že sa póry príliš uzavrú. To môže spôsobiť, že sa olej nedostane do hĺbky dreviny a nevyživý ho tak dôkladne. Preto je veľmi dôležité, aby brúsenie terasy vykonával skúsený odborník so správnymi nástrojmi.

Renovácia fasádneho obkladu, pred a po.

Pamätajme si, že pri veľmi zanedbanej terase ani dôkladné predbrúsenie nedokáže na prvý raz zabezpečiť nový dokonalý vzhľad. Brúsenie nie je mávnutie čarovného prútika, ktoré vykompenzuje roky zanedbávania..

Brúsenie musí byť postupné, primerane jemné – ohľaduplné k drevine a hlavne – vykonávané pravidelne. Ak sa o svoju terasu staráme, pravidelne ju renovujeme, tak každý rok po prebrúsení a ošetrení vyzerá ako nová, je zdravá a odolná.

Zverte brúsenie terasy do rúk skutočným odborníkom

Spoločnosť CUMARU s.r.o. ponúka skutočne odbornú a poctivú obnovu a ošetrenie drevenej terasy za použitia vhodných prístrojov a najkvalitnejších olejov na trhu. Zverte vašu renováciu terasy do rúk nám, ak si chcete zabezpečiť to najlepšie pre vašu terasu.

Vaša terasa bude opäť vyzerať ako nová a bude pripravená odolávať aj tým najnáročnejším exteriérovým podmienkam. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku.

Pozrite si úžasné výsledky našich renovácií drevených terás tu.

Zaujíma vás renovácia drevenej terasy a iné informácie ohľadom dreva? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *