Prečo terasové dosky sivejú a čo spraviť so zošednutým drevom?

renovácia terasy, brúsenie terasy, zošednuté drevo, ako ošetriť terasu, olejovanie terasy, starostlivosť o terasu, ako sa starať o drevenú terasu, sivé drevo

Každá čerstvo namontovaná terasa vyzerá krásne, no vplyvom vonkajšieho prostredia a času začnú terasové dosky postupne sivieť. Vidieť starnúť a doslova šedivieť svoju terasu je pre mnohých majiteľov sklamaním, no tento proces je prirodzený, netreba hneď myslieť na výmenu dosiek. V tomto článku sa dozviete, ako sa dá zabezpečiť, aby vaša terasa starla do krásy a ako sa dá ošetriť zošednuté drevo tak, že bude vyzerať ako nové.

Prečo terasové dosky sivejú?

Prach, peľ, nečistoty

Akýkoľvek povrch, ktorý je vystavený vonkajšiemu prostrediu, či už sa jedná o auto, fasádu domu či chodník, podlieha poveternostným podmienkam. Vplyvom rôznych nečistôt, prachu a peľu sa povrchy obaľujú nánosmi vrstiev, ktoré postupne menia ich vzhľad. Drevená terasa nie je žiadnou výnimkou. Zakaždým keď stúpate po svojej terase, alebo keď vietor fúka prach či peľ, sa vaša terasa ztmavuje a znečisťuje.

Slnečné žiarenie

Slnečné žiarenie spôsobuje chemickú reakciu v drevenej celulóze, ktorá udržiava farbu v dreve. Žiarenie zo slnečných ultrafialových lúčov rozkladá lignín v celulóze, čo spôsobuje fotochemickú degradáciu. Tento proces ovplyvňuje každý drevený povrch vystavený slnku a jeho výsledkom začne drevina sivieť, alebo inak povedané naberať patinu.

Pôvodný vzhľad terasových dosiek sa dá obnoviť.

Je šednutie terasy zlé?

Mäkké dreviny

V prípade, že máte terasu postavenú z mäkkej dreviny, ako je napríklad červený smrek alebo borovica, poveternostné vplyvy opotrebovávajú terasové dosky veľmi rýchlo. Životnosť terasy z mäkkých drevín je naozaj krátka a ak vidíte, že sa terasové dosky začínajú ohýbať, štiepiť či praskať, je načase ich vymeniť. Ak chcete výrazne predĺžiť životnosť terasy a obnoviť jej vzhľad, odporúča sa ju pravidelne ošetrovať a renovovať minimálne 1-krát, optimálne však 2-krát do roka.

zošednuté drevo, zosivené drevo, sivé drevo, renovácia terasy, obnovenie drevenej terasy, ošetrenie dreva,

Tvrdé dreviny

Ak máte terasu z Ipe, alebo inej extrémne odolnej exotickej dreviny, potom je šednutie a starnutie terasy len povrchovým kozmetickým efektom. Vďaka mimoriadne vysokej hustote vlákien a obsahu prírodných olejov sa drevina udržiava pevná a stabilná aj keď jej povrch zosivie. Narozdiel od mäkkých drevín sa dá povedať, že exotické dreviny starnú do krásy. Ich povrch naberie charakteristickú sivú patinu no vnútorné štruktúry a kvalita zostane rovnaká, ako v deň, keď bola terasa čerstvo namontovaná. A to aj po niekoľkých desaťročiach.

Ak však máte terasu z exotickej dreviny, neznamená to, že ju netreba ošetrovať a starať sa o ňu. Práve naopak, pravidelnou starostlivosťou a renováciou si zabezpečíte dlhšiu životnosť a prvotriedny vzhľad dosiek aj po dekádach.

Zošednuté drevo – čo s ním môžem spraviť?

Zrenovovať ho

Výhodou dreva oproti iným materiálom, ktoré sa používajú na stavbu terasy je fakt, že drevo sa dá dokonale zrenovovať. Pri pravidelnej starostlivosti môže terasa z exotickej dreviny vyzerať ako nová aj po 20-tich rokoch. Základom dobrej obnovy vzhľadu terasy je správny postup a použitie kvalitných materiálov. Renovácia by mala zahŕňať dôkladné vyčistenie terasy spočívajúce v prebrúsení terasových dosiek špeciálnou brúskou s odsávaním.

Brúsenie terasy zbaví dosky sivej patiny, ale aj usadených nánosov špiny, prachu a iných nečistôt, ktoré sa nedajú vyčistiť klasickým spôsobom. Povrch dreva sa tak otvorí a pripraví na nanesenie špeciálneho výživného oleja s obsahom prírodných olejov a parafínov. Viac informácií o postupe a výsledkoch renovácie sa dočítate v našom predchádzajúcom článku.

brusenie drevenej terasy, brúsenie terasy, olejovanie terasy, renovacia drevenej terasy, osetrenie drevenej terasy, obnova terasy, zošednuté drevo

Najlepšia renovácia terasy na Slovensku je od CUMARU

Spoločnosť CUMARU s.r.o. sa venuje montáži a renovácii terás už viac než 18 rokov. Ak nám zveríte svoju terasu do rúk, môžete si byť istý, že sa jej dostane prvotriedna starostlivosť podľa individuálnych potrieb. Pri renovácii využívame overené postupy, najmodernejšie technológie a top oleje. S nami máte garanciu kvality a poctivo vykonanej práce.

Pozrite si galériu našich renovácií a zistite, prečo sme v renováciách terás vychýrení.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na renováciu vašej terasy a my sa postaráme o jej individuálne potreby.

Tip: Pošlite nám na email renovacie@cumaru.sk aktuálne fotky vašej terasy spolu s rozmermi a môžeme sa dohodnúť na cene a termíne realizácie renovácie vašich terasových dosiek.

Zaujímajú vás ďalšie tipy na zošednuté drevo a iné informácie ohľadom drevenej terasy? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *