Profesionálna renovácia drevenej terasy krok za krokom

ako sa starať o Ipe terasu, Ipe terasa, renovácia terasy, renovácia drevenej terasy, čistenie terasy, brúsenie terasy, olejovanie terasy

Prečo je dôležitá renovácia drevenej terasy? Vaša terasa z tvrdého dreva dodáva vášmu príbytku nielen krásu, ale i hodnotu.

Nie je napodobeninou, ale 100% prírodným materiálom a unikátne spojenie funkčnosti i estetiky.

Slúži vám po celý rok na rôzne účely; môže byť oázou pokoja, relaxu a oddychu, romantiky a úniku pred každodennými starosťami, ako i miestom na stretnutie s priateľmi a rodinou.

Ak ste si zvolili vhodnú drevinu a kvalitnú montáž, tak s dobrou starostlivosťou vám bude vaša drevená terasa slúžiť celý život.

Tak ako sa staráme o svoje zuby, občas potrebujeme zubára, alebo čistíme auto a vymieňame v ňom olej, podobne aj naša terasa potrebuje základnú údržbu a olej.

Renovácia drevenej terasy
Balkónová terasa pred renováciou vľavo a po našej dôkladnej renovácii vpravo.

Každý materiál použitý vonku potrebuje svoju starostlivosť. Po zime potrebuje čistenie či údržbu nielen drevo, či WPC kompozit, ale dokonca i kamenná dlažba.

Drevená terasa vyžaduje síce náročnejšiu starostlivosť ako drevoplastový WPC kompozit, no odvďačí sa vám mnohonásobne dlhšou životnosťou, odolnosťou, ako i dokonale krásnym vzhľadom i po mnohých rokoch používania.

Najlepším spôsobom, ako predĺžiť životnosť drevenej terasy a fasádneho obkladu, je jej pravidelná obnova a revitalizácia. Ak sa vykonáva správne, odborne a často, tak si môžete byť istý že vaše drevo bude krásne, dobre vyživené, odolné a vydrží dlho. Naopak ak starostlivosť o svoju terasu a výživu dreva ignorujete, po určitom čase už nie je možné jej prinavrátiť pôvodný vzhľad.

V tomto článku vám prezradíme ako vyzerá renovácia drevenej terasy aby každú sezónu vyzerala ako nová.

Renovácia drevenej terasy
Renovácia drevenej terasy. Záhradná terasa z Ipe dreva. Vľavo stav pred obnovou a vpravo po prebrúsení a ošetrení špeciálnym olejom.

Kontrola terasy kvôli prípadným poškodeniam


Vplyvy rôznych poveternostných podmienok, ako sú dážď a vysoké horúčavy v kombinácii s UV žiarením môžu narušiť štruktúru drevenených dosiek. Tieto faktory ešte zosiľňujú teplotné výkyvy a zimné mrazy, takže treba aspoň raz do roka terasu prehliadnuť.

Prvým krokom je zhodnotenie stavu vašej terasy, či fasády.

Skontrolujte celý povrch terasových dosiek, najmä tam, kde je terasa najviac namáhaná. Prezrite napríklad miesta, kde sa jedna doska dotýka druhej a nezabudnite i na spodky terasy po bokoch.

Nezabúdajme že vždy záleží od typu a kvality dreviny i profesionality montáže. Od lacnej dreviny kúpenej vo výpredaji nemôžte čakať žiadnu ohromujúcu životnosť, ako od kvalitnej dreviny od renomovaného predajcu.

Podľa typu dreviny preto zvolíme aj spôsob kontroly a hľadanie poškodenia. Ak máte mäkkšiu drevinu ako je napríklad Borovica, Thermo borovica, Jaseň, Kanadský Červený Céder, Sibírsky Smrekovec a iné, musíte sa ubezpečiť, či nedošlo k žiadnemu štrukturálnemu poškodeniu dreva a hnilobe. Ak je drevo zmäknuté, krehké že doňho možno zastrčiť napríklad skrutkovač, musí sa vymeniť.

Takéto starosti odpadajú v prípade tvrdých exotických drevín ako Ipe, Teak, Merbau, Masaranduba, Cumaru a iných. Tvrdé dreviny sú dokonale odolné voči škodcom, mikroorganizmom, plesni, či hnilobe. Pre tieto vlastnosti a ich dlhovekosť naša spoločnosť odporúča na montáž do exteriéru práve tvrdé dreviny. Ak sa problémová partia predsa len nájde (napríklad prasklina z dôvodu tlaku), tak ju treba opraviť a zlepiť aby sa nerozširovala.

Renovácia drevenej terasy
Brúsenie a ošetrenie olejom. Thermo borovica pred brúsením (vľavo) a po brúsení a ošetrení (vpravo).

Čistenie terasy

Pred brúsením terasy z povrchu odstránime hrubé nečistoty ako sú listy, vetvičky, kamienky, blato po deťoch či domácich zieratách. Podľa potreby a typu dreviny možno zvážiť očistenie terasy tlakom vody z hadice, alebo vysokotlakovým čističom. Pre majitela, ktorý sa o svoju terasu stará je takéto udržiavanie svojej terasy samozrejmosťou.

V našej praxi sa však možno stretnúť aj s veľmi zanedbanými terasami, terasami ktoré boli nevhodne a neprofesionálne renovované, dosky s odlupujúcimi sa farbami a podobne. Spomenuté faktory samozrejme ovplyvňujú i životnosť terasy.

Ak renovujete veľmi zanedbanú vonkajšiu terasu, alebo terasu ktorá bola predtým natretá farbou alebo nevhodným olejom, budete možno zvažovať i chemické čistenie, prostredníctvom vhodného prípravku. Existujú i prípady kedy je nutné čistiť terasu pomocou odstraňovača farieb. Vždy noste ochranné vybavenie, ako sú rukavice, a vykonajte príslušné preventívne opatrenia, aby bol váš trávnik alebo záhrada izolovaný od produktov, ktoré ich môžu zničiť.

Fasádny obklad z Kanadského Červeného Cédru- komplexná renovácia prostredníctvom chemického čistenia, následne brúsenia a ošetrenia olejom. Pred a po.

Brúsenie terasy

Ak je vaša terasa zbavená hrubých nečistôt možno pristúpiť k najdôležitejšiemu kroku, ktorým je dôkladné prebrúsenie povrchu:

 • Brúsenie odstráni z povrchu dreva striebristú patinu a oxidáciu vytvorenú UV žiarením a poveternostnými vplyvmi.
 • Brúsenie očistí povrch dreva od zažratých nečistôt, mastnoty, vizuálnych i povrchových nerovností
 • Brúsenie drsný povrch vyhladí a vyrovná.
 • Brúsenie otvorí skutočný povrch dreva, ktoré je tak pripravené absorbovať výživné a ochranné látky z oleja do hĺbky.

Brúsenie sa vykonáva pomocou vysokovýkonnej brúsky za použitia vhodných otáčok a brúsnych papierov pre daný typ dreviny. Brúska je pripojená na profesionálny odsávač s chladením, ktorý eliminuje prach a vysáva všetky nečistoty. Odsávač umožní prakticky bezprašnú prácu, inak by bolo brúsenie veľmi prašným procesom.

Povrch Ipe terasových dosiek. Vľavo dosky s patinou a oxidáciou po zime. Vpravo po dôkladnom prebrúsení a odstránení nečistôt, pred aplikáciou ochranného oleja.

Pri práci s dreveným prachom používajte dýchaciu masku, vhodné pracovné rukavice a ochranu očí.

Brúsenie je fyzicky namáhavé, vyžaduje dostatočnú kondíciu, zároveň odbornosť a aby bolo rovnomerné, dôkladné a citlivé k povrchu dreviny.

Bez brúsenia sa olej neabsorbuje do hĺbky, drevo zostane drsné na povrchu, vizuálne nepekné, aplikácia oleja neprináša adekvátne výsledky a dlhodobú ochranu.

Každoročná renovácia drevenej Ipe terasy: Vľavo stav pred brúsením. Vpravo po odbornom brúsení zahŕňajúcom odstránenie oxidácie, škvrń a nečistôt.
Terasa po záverečnom kroku renovácie – nanesení ochranného a výživného oleja pre exotické dreviny s obsahom prírodných olejov a parafínov.

Ošetrenie povrchu dreva olejom

Po prebrúsení povysávame povrch terasových dosiek a zbavíme ich prípadného zostatkového pracu. Drevina je teraz pripravená na záverečný krok a tým je ošetrenie terasovým olejom.

Špeciálny terasový olej ochráni drevo vašej terasy či fasády pred poveternostnými vplyvmi aj pred škodlivými UV lúčmi. Olej prirodzene pôsobí na vnútornú štruktúru dreva, drevo zvlhčí a doplní chýbajúce oleje.

V jednoduchosti povedané: olej drevo vyživí zvnútra a ochráni jeho povrch.

Z uvedených dôvodov je nevyhnutné používať olej tej najlepšej kvality. Olej aplikujeme dosku po doske, tak aby sme predišli škvrnám a nerovnostiam spôsobených prekrývaním vrstiev počas procesu schnutia. Nanášame ho dôkladne a rovnomerne.

Renovácia drevenej terasy
Aplikácia pigmentového oleja; prírodný olej s obsahom parafínov, výživných olejov a hnedého pigmentu ktorý zjednocuje povrch drevených dosiek.

Olej vyberáme podľa typu dreviny a želaného vzhľadu transparentný, mierne pigmentový alebo pigmentový. Naša spoločnosť používa špeciálne oleje s obsahom parafínov a prírodných olejov tej najvyššej kvality na trhu.

Pravidelné olejovanie predlžuje životnosť vašej terasy a hodnotu vášho majetku. Olej drevo vyživí, takže bude odolnejšie, pevnejšie a vitálnejšie proti opotrebovaniu. Ochráni povrch takže škrabance, fľaky a škvrny zostanú na povrchu naolejovaného dreva.

Fasádny obklad z Kanadského Červeného Cédru, po renovácii vľavo a pred renováciou vpravo.

Poďme na to!

Priniesli sme vám odborné informácie ako najlepšie renovovať vašu drevenú terasu, drevený fasádny obklad, či iné vertikálne i horizontálne drevené krytiny v exteriéri.

Drevenú terasu treba renovovať minimálne raz, najlepšie dvakrát do roka, podľa kvality dreviny, stavu, intezity poveternostných vplyvov a vystaveniu voči UV žiareniu, i nárokov zákazníka.

Najlepšie obdobie pre renováciu je pred sezónou, teda na jar, čo zabezpečí krásny vzhľad a funkciu na celé leto, alebo po sezóne, na jeseň kedy vyživíme drevinu pred zimou. Toto vám zabezpečí, že vaša terasa bude po každej profesionálnej renovácii vyzerať ako nová.

Drevinu tak udržiavame krásnu, zdravú, funkčnú a odolnú.

Nezabudnite, že so zanedbaným, práchnivým, zvlneným, do hĺbky znečisteným, či vypraskaným drevom, ktoré bolo roky ponechané napospas poveternostným vplyvom si neporadí ani David Copperfield. Vtedy je nutná výmena, alebo zníženie nárokov na výsledky renovácie.

Renovácia Ipe dreviny našou spoločnosťou.

V prípade že drevo nie je úplne zdevastované, dokážeme neraz až zázračne obnoviť jeho vzhľad, zanedbanie každoročnej renovácie sa však vždy na terase podpíše.

Každoročne profesionálne ošetrovaná terasa z kvalitného dreva je permanentnou súčasťou vášho majetku, pretrvá desaťročia a po každej poctivej renovácii vyzerá očarujúco.

V prípade, že refresh vašej terasy chcete zveriť odborníkom, môžte nás kontaktovať a zabezpečíme vašej terasu tú najlepšiu starostlivosť.

Zaujíma vás renovácia drevenej terasy a iné informácie ohľadom dreva? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.


Máte záujem o urýchlenú rezerváciu termínu na renováciu terasy? Využite náš kontaktný formulár nižšie a náš špecializovaný pracovník sa vám obratom ozve naspäť:

  Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *