Profi renovácia dreveného obkladu s očarujúcim výsledkom

renovácia dreveného obkladu

Drevo je všestranný stavebný materiál, ktorý nám okrem skrášlenia a zútulnenia priestoru poskytuje aj nejeden praktický benefit. Niektoré druhy drevín sú neobyčajne odolné a vyznačujú sa vynikajúcou schopnosťou odolávať exteriérovým podmienkam. Ani to ich však neochráni pred prirodzeným procesom zvetrávania vplyvom poveternostných podmienok.

Tak, ako akýkoľvek iný materiál celoročne vystavený vonkajším podmienkam, aj drevený obklad vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Či už sa jedná o terasu, fasádu, plot, alebo iné vonkajšie obloženie, renovácia dreveného obkladu je dôležitým prvkom v údržbe. Vďaka nej si drevo udržuje dobrú kondíciu a je chránené voči degradácii. Navyše sa tak krásne obnovuje jeho vzhľad a obklady vyzerajú stále ako nové.

V dnešnom článku vám vysvetlíme, prečo je dôležitá správna a pravidelná starostlivosť o drevené obklady. Ukážeme vám tiež ohromujúce príklady, kde naša renovácia dreveného obkladu dokonale obnovila pôvodný vzhľad dosiek.

Čo sa deje s drevom v exteriéri?

Rozmerová stabilita dreva

Drevo je prírodný materiál, ktorý aktívne reaguje na okolité prostredie. Pod vplyvom vlhkosti vzduchu sa rozpína, alebo zmršťuje. Reaguje tak na dennú aj sezónnu relatívnu vlhkosť vzduchu. Pri vyššej vlhkosti sa drevo napučiava a pri nižšej vlhkosti zase zmršťuje. Tieto zmeny ovplyvňujú stav dreva a vplývajú na funkčnosť a vzhľad obkladov.

Rôzne dreviny majú odlišnú rozmerovú stabilitu. Ak si chcete zabezpečiť drevené obklady s dlhou životnosťou a pekným vzhľadom, mali by ste už pred montážou vyberať odolnejšie dreviny s dobrou rozmerovou stabilitou. Sú to napríklad exotické dreviny alebo thermo drevo. U drevín s lepšou stabilitou sa nevyskytnú extrémne deformácie v podobe prasklín či skrútenia a dosky si udržiavajú svoju kvalitu aj po rokoch.

Oxidácia, zvetrávanie a znečisťovanie drevených obkladov

Okrem vlhkosti musia drevené obklady bojovať aj s ďalšími poveternostnými podmienkami. Dážď, slnečné žiarenie, či vietor spôsobujú blednutie alebo tmavnutie dreva. Okrem toho sa drevené obklady neustále znečisťujú. Každým zafúkaním vetra sa na povrchu dosiek usádza prach, peľ a iné nečistoty z ovzdušia. Zoxidované a znečistené drevené obklady postupne stratia svoju pôvodnú farbu a vzhľad.

čistenie drevenej terasy, renovácia drevených obkladov, renovácia dreveného obkladu, renovácia terasy

Riešenie

Jediným účinným spôsobom, ako môžeme ochrániť drevený obklad v exteriéri je pravidelne ho renovovať. Profesionálna renovácia pozostáva z dôkladného vyčistenia povrchu dreva od patiny, nečistôt, fľakov, plesní a iných usadenín a ošetrenia dosiek špeciálnym výživným olejom.

Prebrúsením dosiek so špeciálnou brúskou s odsávaním pomôžeme odstrániť zažratú špinu a patinu z povrchu dreva. Pri brúsení prihliadame na typ dreviny a celkový stav drevenej dosky, podľa čoho zvolíme adekvátny tlak aj zrnitosť kotúča. Práve kvôli tomu by mal brúsenie vykonávať iba skúsený odborník.

renovácia terasy, brúsenie terasy, zošednuté drevo, ako ošetriť terasu, olejovanie terasy, starostlivosť o terasu, ako sa starať o drevenú terasu, sivé drevo
Proces profesionálnej renovácie terasových dosiek na mäkkej drevine. Vpravo vidíte zvetrané dosky v pôvodnom stave. V strede sú vyčistené brúsením a vľavo po nanesení ochranného pigmentového oleja.

Po vybrúsení drevených obkladov sa povrch dreva otvorí a pripraví na nanesenie výživného oleja. Špeciálny olej na drevo s prímesou pigmetov obsahuje prírodné oleje a parafíny. Tie vyživia drevo do hĺbky a poskytnú mu dlhotrvajúcu ochranu. Takto zvolený postup renovácie pomáha udržiavať dobrý stav drevených obkladov, predlžuje im životnosť a zachováva krásny vzhľad aj po mnohých rokoch.

Profesionálna renovácia dreveného obkladu je teda proces, pri ktorom sa zohľadňuje celkový stav dreva a typ dreviny. Renovácia sa prispôsobí individuálnym potrebám každého obkladu na základe ktorých potom zvolíme vhodný typ čistenia, brúsenia a oleja.

renovácia drevenej sauny, renovácia drevených obkladov, pred a po renovácii, renovácia drevených obkladov, renovácia dreveného obkladu
Takto sme zrenovovali obklady na exteriérovej saune. Viac info o tejto realizácii nájdete tu.

Frekvencia renovácie dreveného obkladu závisí od samotnej aplikácie, teda miesta, kde je drevený obklad položený. V prípade, že sa jedná o terasu, odporúčame ju renovovať 2-krát, minimálne však raz do roka. Najideálnejšie na jeseň pred zimou, a na jar ako prípravu na náročné letné dni. V prípade fasádnych obkladov, plotov, alebo iných vertikálne položených obkladov je odporúčaná frekvencia renovácie nižšia a závisí od stavu a typu konkrétnej stavby.

renovácie drevených terás, renovácia terasy

Renovácia dreveného obkladu s ohromujúcim efektom – rezervujte si termín

Rozumieme drevu a jeho potrebám. Naša profesionálna renovácia sa stáva veľmi populárna, pretože dokáže ošetriť a obnoviť aj zanedbané terasy s pozoruhodnými výsledkami. Aj preto patríme medzi jednotku na trhu v oblasti renovácie terás na Slovensku. Rezervujte si termín ešte dnes, pretože sa rýchlo míňajú.

Pozrite si naše úžasné výsledky renovácií terás.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

  Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.


  Páčil sa Vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií a renovácií drevených terás, fasád a iných drevených aplikácií.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *