Je terasa z tvrdého dreva lepšia ako terasa z mäkkého dreva? A čo fasáda z tvrdej, alebo mäkkej dreviny? Akú úlohu zohráva cena? Aký je pomer kvality, funkčnosti, životnosti a ceny? Aké su nároky na údržbu? Čo očakávať od terasy z tvrdého, alebo mäkkého dreva? Ako sa zorientovať a ako si správne vybrať?
To sú všetko časté otázky, na ktoré myslí každý, kto plánuje na svojom dvore, či záhrade postaviť terasu. Pred prijatím konečného rozhodnutia je dôležité zohľadniť množstvo faktorov, ktoré sa týkajú oboch typov terasových dosiek. Preto sme pripravili podrobný článok o celkových výhodách a nevýhodách terás z mäkkých a tvrdých drevín, ktoré by ste mali poznať.
V minulom článku sme vám predstavili všeobecné informácie čo je to mäkké drevo a čo je to tvrdé drevo, z hľadiska pôvodu, vlastností a využitia.
V tomto článku sa zameriame konkrétne na využitie tvrdých a mäkkých drevín v oblasti terás a fasád, zodpovieme vám vyššie uvedené otázky a pomôžeme vám sa správne rozhodnúť.
Terasa z tvrdého dreva
Materiály z tvrdého dreva sa vyrábajú z pomaly rastúcich stromov, zvyčajne listnatých stromov. Majú zložitejšiu štruktúru ako mäkké drevo, vyššiu až veľmi vysokú hustotu, čo sa prejavuje na ich odolnosti, životnosti, váhe i nárokoch na spracovanie.
Tieto druhy stromov sa ťažšie spracúvajú a ich pestovanie trvá veľmi dlho. Vyššie nároky na výsadbu a pestovanie si vyžadujú aj vyššie náklady. Podmienky z hľadiska trvalej udržateľnosti a zachovania biodiverzity sú náročnejsie. Stromom, ktoré farmári vysadia totiž trvá niekoľko desaťročí kým dozrejú do štádia spracovateľnosti.
Finančné náklady na pestovanie tvrdých drevín sú teda vysoké, to radí dosky z nich k najdrahším alternatívam na trhu. Tvrdé drevo rozpočtovo možno nie je najvýhodnejšia možnosť, ale časom sa určite vyplatí, pretože je to investícia, ktorá vydrží celý život.
Za terasu z tvrdej dreviny teda zaplatíme viac, ako za terasu z mäkkej dreviny. Terasa z mäkkej dreviny však po 5 až 15 rokoch doslúži a rozpadá sa (záleží od starostlivosti, kvality a konkrétnej dreviny), zatiaľ čo terasa z tvrdej dreviny slúži bezproblémov desiatky rokov. Ak sa o svoju terasu z kvalitného tvrdého dreva staráme, tak po štandardnej sezónnej renovácii vyzerá stále ako nová.
Tvrdé dreviny sú ideálne do exteriéru, na každodenné použitie a to i v ťažkých komerčných premávkach.
Medzi najobľúbenejšie tvrdé dreviny používané na montáž terasy v exteriéry patrí ipe, cumaru, merbau, teak, či massaranduba. Obľube v extreriéroch sa teší i garapa, ktorú sme predstavili v predošlom článku, ako i mukulungu, iroko, či bangkirai.
V interiéroch na podlahách a v podlahových krytinách dominujú okrem vyššie uvedených i rozmanité druhy dubu.
Výhody terasy a fasády z tvrdého dreva
- vysoká kvalita a pevnosť,
- Dlhá životnosť – vaša nová exteriérová terasa vydrží veľmi dlho, mnoho tvrdých drevín vydrží pri správnej starostlivosti 50 až 75 rokov. Fasáda a podlaha taktiež, krytiny v interiéroch ešte dlhšie. Nábytok z tvrdých drevín pretrvá stáročia.
- maximálna odolnosť voči plesniam, drevokazivým organizmom, hubám a rôznym škodcom,
- vysoká odolnosť voči vode, vlhkosti, mrazu a poveternostným vplyvom i extrémnym podmienkam,
- na rozdiel od betónu, drevoplastu či dlažby je to prirodzený materiál príjemný na dotyk, bosé nohy s protišmykovými a termoizolačnými vlastnosťami,
- zdravotne nezávadné, nespôsobujú alergiu,
- terasy a fasády z tvrdých drevín sú odolnejšie voči ohňu, niektoré dreviny sú dokonca ohňovzdorné (Ipe, Teak či Massaranduba nešíria ohneň a z hľadiska požiarnej odolnosti sa radia do triedy A),
- nedeformuje sa, neštiepi sa a drevina v jadre zostáva zdravá
- vizuálna krása a exkluzivita,
- možnosti dizajnu a spracovania sú prakticky neobmedzené.
Nevýhody terasy a fasády z tvrdého dreva
- náročné na opracovanie a montáž,
- vysoká cena; tvrdé dreviny sú drahý materiál,
- Rastú pomaly v tropických podmienkach. Majú vysoké nároky na pestovanie, ktoré treba dodržiavať z hľadiska udržania biodiverzity a prírodnej i ekologickej udržateľnosti. Dbajte teda na to aby drevo ktoré kupujete malo certifikát o kvalite a pôvode.
- často ich treba objednávať vopred, niektoré druhy tvrdých drevín sú málo dostupné,
- vyžaduje si pravidelnú údržbu a renováciu.
Terasa z mäkkého dreva
Terasové dosky z mäkkého dreva sa vo všeobecnosti vyrábajú z ihličnatých, stále zelených stromov. Tieto stromy sú rýchlo rastúce, patrí medzi ne napríklad smrek, mierne odolnejší sibírsky smrekovec, rôzne druhy borovíc a iné.
Nároky na pestovanie, rast a spracovanie mäkkých drevín sú menšie, preto sú dostupné a lacné.
Na rozdiel od tvrdých drevín, ktoré majú prirodzenú ochranu, mäkké drevo by malo byť pred použitím dobre ošetrené, aby bolo chránené pred plesňovými chorobami, hubami a rôznym hmyzom. Takto sa do mäkkých drevín však dostávajú toxické látky. Dosky z mäkkých drevín sa teda ošetrujú chemickými látkami, fungicídmi a insekticídmi, aby boli vhodné na použitie do exteriéru.
Aj napriek tomu, že mäkké dreviny majú tendenciu deformovať sa, štiepiť sa, kaziť sa a nie sú dostatočne odolné voči vlhkosti, patria medzi obľúbené exteriérové materiály. Sú obľúbeným materiálom na pergoly, oporné múry, altánky, fasádne obklady, ale i terasy. Ich výhodou je, že sa s nimi ľahko pracuje, sú široko dostupné a cenovo sú oveľa dostupnejším materiálom ako drahé tvrdé dreviny.
Terasa, či fasádny obklad z mäkkého dreva je vhodnou voľbou ak máte nižší rozpočet, ak potrebujete rýchle riešenie, ktoré bude tesne po montáži vyzerať skvele. Atraktívny vzhľad však vydrží len chvíľu, po niekoľkých rokoch sa začne strácať a mäkká drevina degradovať. Na miesta s väčšou pešou prevádzkou, alebo miesta vystavené väčšej vlhkosti ich nemožno odporúčať.
Vhodne oštrené, kvalitné mäkké drevo z dobrého zdroja, profesionálne namontované, pravidelne renovované a nevystavované príliš náročným podmienkam môže vydržať 10-15 rokov. Exteriérová životnosť tlakového dreva, alebo thermodreviny – drevo upravené špeciálnou severskou technikou je o niečo dlhšia. Thermo drevo je teda vhodnejšie, ale i drahšie.
Výhody terasy a fasády z mäkkého dreva.
- Nízka cena. Terasové dosky z mäkkého dreva sú najlacnejším terasovým materiálom na trhu.
- Mäkké drevo je vyrobené z rýchlo rastúcich stromov v neďalekých destináciách, vďaka čomu sa ľahšie pestuje, spracúva, exportuje a distribuuje.
- veľmi dostupné v rôznych úrovniach kvality,
- ľahko sa inštaluje, opracováva a ľahšie sa s ním pracuje.
Nevýhody terasy z mäkkého dreva
- nie je vhodné pre oblasti s vysokou premávkou a nekryté priestory vystavené vľhkosti a poveternostným vplyvom;
- nízka hustota mäkkých drevín znamená slabší materiál, ktorý sa ľahšie deformuje, štiepi, praská;
- atraktívny vzhľad vydrží len krátko;
- pravidelná údržba je nevyhnutná; nezabudnite ju dvakrát ročne dobre vyčistiť a renovovať;
- chemické ošetrovanie mäkkých drevín môže spôsobovať alergie, u niektorých ľudí kontaktné alergické reakcie;
- je to krátkodobé riešenie;
Veríme že sme vám pomohli poskytnúť čo najviac relevantných informácií ohľadom tvrdých a mäkkých drevín, či už v tomto, alebo predošlom článku. Uvedené informácie by vám mohli poskytnúť komplexnejší obraz ohľadne využitia týchto drevín, najmä v exteriérových aplikáciách, ich vhodnosti ako i nevhodnosti. Na trhu je veľa druhov drevín a každá má svoje špecifické vlastnosti i jedinečný charakter.
Ak sa vám páčil článok, sledujte nás na Facebooku, alebo Instagrame. Ak máte záujem o montáž terasy, fasády, podlahy alebo o renováciu, neváhajte nás kontaktovať a my vám okrem ponuky na mieru zabezpečíme i terasové dosky najlepšej kvality za výhodnú cenu.
Plánujeme vytvoriť terasu zhtuba 25 m2. Čo to obnáša na prípravu a čo by ma to stálo?
Dobrý deň,
vzhľadom na to, že cena závisí od viacerých faktorov, pre cenovú ponuku a ostatné detaily nás prosím kontaktujte priamo telefonicky na čísle +421 905 604 717 alebo mailom na cumaru@cumaru.sk.
Ďakujeme
S pozdravom
Cumaru tím