Údržba drevenej terasy, vďaka ktorej vaša terasa zažiari

Údržba drevenej terasy, renovácia drevenej terasy, renovácia terasy

Jar už máme pomaly za dverami, čo znamená, že je ideálny čas naplánovať si starostlivosť o terasu. Údržba drevenej terasy patrí medzi dôležité kroky nielen preto, aby bola vaša terasa krásna. Vhodnou starostlivosťou sa nám drevené terasové dosky odvďačia dobrou kondíciou a dlhou životnosťou.

Drevo je úžasný prírodný materiál, ktorý reaguje na okolité prostredie a podlieha mu. Ak sa nachádza v exteriéri, je potrebné sa oň náležite starať, tak ako o všetky ostatné materiály. Nespornou výhodou dreva však je jeho možnosť renovácie a obnovy vzhľadu. A to aj v prípade, že sa na terasových doskách nachádajú rôzne poškodenia, či fľaky.

V dnešnom článku si ukážeme v čom spočíva údržba drevenej terasy, a prečo je dôležitá pre životnosť i vzhľad terasových dosiek.

Údržba terasy, renovácia drevenej terasy, renovácia terasy
Aj takto môže vyzerať vaša terasa z exotickej dreviny po našej profesionálnej renovácii.

Základná údržba drevenej terasy

Drevená terasa nie je nič iné, ako vonkajšia podlaha. Tak ako sa staráme o podlahy v interiéri a pravidelne ich vytierame a ošetrujeme, je potrebné sa postarať z času na čas aj o našu exteriérovú podlahu.

Zlatým pravidlom údržby každej terasy je občas skontrolovať terasu pre prípadné poškodenia, praskliny a či sa terasa dobre odvodňuje. Terasové dosky pravidelne zametajte a zbavujte nečistôt. Pozornosť venujte aj medzerám medzi terasovými doskami. Prezrite, či sa tam nenachádzajú usadené nečistoty v podobe lístia, prachu alebo iných nánosov, ktoré by mohli zbytočne zadržiavať vlhkosť a mohli tak napomáhať vzniku plesní či hniloby. Medzery medzi doskami môžete vyčistiť špachtľou alebo povysávať vysávačom.

Ak budete svoje terasové dosky takto pravidelne čistiť, nebude sa na ich povrchu tak rýchlo usádzať množstvo nečistôt a prachu, ktoré majú za následok šednutie a tmavnutie dosiek. Vaša terasa tak bude vyzerať dlhšie pekne a navyše, bude po renovácii vyzerať ako úplne nová.

Takto vyčistená terasa je pripravená na profesionálnu renováciu a ošetrenie, ktorú opíšeme nižšie.

4 kroky základnej údržby drevenej terasy

 1. kontrola stavu terasy a jej odvodňovacieho systému,
 2. pozametanie a vyčistenie terasových dosiek,
 3. kontrola medzipriestorov dosiek a ich prípadné vyčistenie špachtlou alebo vysávačom,
 4. profesionálna renovácia a ošetrenie terasy.
Terasa z Thermo Borovice vľavo pred ošetrením a vpravo po našej renovácii.

Renovácia a ošetrenie terasy s dychberúcim efektom

Drevená terasa predstavuje nemalú investíciu, najmä ak sa jedná o terasu z drahších exotických drevín. Terasové dosky zo vzácnych drevín tvoria hodnotu, ktorá zvyšuje cenu našej nehnuteľnosti. Od tejto investície očakávame, že nám bude po mnoho rokov slúžiť a poskytovať určitú mieru komfortu i vizuálneho zážitku. Aj preto musíme dbať o to, aby sme svojou starostlivosťou terasu neznehodnocovali, ale naopak, predlžovali jej dlhotrvácnosť i pekný vzhľad.

Správna a dôkladná renovácia terasy spočíva v dôkladnom vyčistení terasových dosiek od zažratých nánosov prachu, špiny a patiny, ktorá sa nedá vyčistiť bežným zametaním a údržbou. Proces blednutia dreva pod vplyvom UV žiarenia a usádzanie nečistôt na dreve prebieha len na povrchu dosiek. Pod zvetraným povrchom je terasová doska zdravá a krásna.

Profesionálnou brúskou so špeciálnymi zirkónovými kotúčmi vieme jemne ale účinne prebrúsiť povrch dreviny a zbaviť ju tak všetkých nečistôt, prasklín, škvŕn a iných povrchových nedostatkov. Brúsenie a výber kotúčov musí byť individuálne prispôsobené konkrétnej drevine a terase.

Povrch dreviny sa otvorí a pripraví na následné nanesenie ochranného prírodného oleja, ktorý drevinu vyživý do hĺbky. Špeciálny terasový olej s obsahom blahodárnych látok poskytuje drevine vysokú ochranu a dodá jej nádherný dlhotrvácny vzhľad.

Takúto renováciu odporúčame prevádzať minimálne 1-krát, optimálne 2-krát do roka, teda na jar a na jeseň. Spojením dôkladnej údržby vo vašej réžii spolu s našou renováciou dokážeme dosiahnuť maximálny potenciál terasových dosiek. Predĺži sa ich životnosť aj krásny a prirodzený vzhľad dosiek.

Pre viac informácií a podrobností o renovácii terasy si prečítajte náš článok: Profesionálna renovácia a obnovenie drevenej terasy krok za krokom.

Pozor na nesprávne ošetrenie a znehodnotenie terasových dosiek

V snahe ušetriť na renovácii terasy sa mnoho majiteľov rozhodne ošetriť si terasu na vlastnú päsť podľa rôznych internetových návodov od rádoby odborníkov. Terasu natrú nevhodným alebo nekvalitným olejom bez predchádzajúceho dôkladného vyčistenia, čím v podstate nánosy špiny ešte viac zakonzervujú do dreva.

Ešte horší prípad je, keď majitelia natrú terasové dosky rôznymi lazúrami, olejovými lakmi alebo farbami. Toto má takmer devastačný dopad na terasové dosky z hľadiska budúcej renovácie. Nevhodné lazúry postupne vypraskajú a na terase vzniknú nerovnomerné fľaky poprípade plesne, ktoré sa začnú prichytávať na popraskaných náteroch, ktorá zadržiava vlhkosť.

Takéto neodborné zásahy a samoošetrenia terasy môžu viesť k znehodnoteniu terasových dosiek do takej miery, že následná profesionálna renovácia nemusí priniesť želaný výsledok. V takom prípade je nutné ju opakovať aj niekoľkokrát po sebe, aby sa dosiahol uspokojivý efekt v podobe čistých a správne ošetrených terasových dosiek s pekným vzhľadom.

Doprajte svojej terase to najlepšie a oživte ju na nepoznanie

Naša vychýrená renovácia už priviedla k životu nejednu terasu s ohromujúcim výsledkom. Pridajte sa k množstvu spokojných majiteľov terás a doprajte svojej terase tú najlepšiu starostlivosť na trhu. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru, alebo vyplňte formulár nižšie s priloženými aktuálnymi fotkami terasy a my Vás budeme obratom kontaktovať.

  Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Pozrite sa na naše realizácie renovácií drevených terás.


  Páčil sa Vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií a renovácií drevených stavieb.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *