Drevená terasa na betón: Sprievodca správnou inštaláciou a údržbou

Drevená terasa na betón

Drevená terasa je vždy veľmi štýlovým prvkom každej záhrady. V článkoch na našom blogu ste si už mohli prečítať niečo o tom, z čoho sa drevená terasa skladá. Dnes sa však podrobnejšie pozrieme na jednu z možností podkladu – betón. Drevená terasa na betón má výhodu v tom, že je stabilnejšia, než pri použití podkladu z kamennej drviny. Nevýhodou však je, že musíte venovať pozornosť miešaniu betónu, prípadne zahrnúť do nákladov ďalšie položky. 

Ak vás zaujíma, ako postupovať pri inštalácii drevenej terasy na betón, tento článok je presne pre vás. 

Drevená terasa na betón

Príprava betónového základu

Základ je pre stavbu terasy veľmi dôležitý. Po tom, ako ste si vyznačili veľkosť vašej novej terasy, vykopte podľa nej jamu. Nemusíte ísť až do nezámrznej hĺbky. Zem môžete trochu vyrovnať a najmä odstrániť trávu, burinu a kamene. Po obvode vykopanej jamy ukladajte základy. Je vhodné na ne použiť debniace tvárnice, ktorými si stanovíte aj výšku betónového základu. Aby mala betónová doska vysokú únosnosť, je potrebné použiť kombináciu železobetónu – do betónu je zaliata oceľová, alebo železná sieť, ktorá pomáha zvýšiť únosnosť betónu. Nezabúdajte tiež na to, že povrch betónu musí byť rovný a hladký, aby sa naň ľahšie montovala nosná konštrukcia terasy. 

Dôležitá je tiež dilatácia. V prípade, že medzi vašu budúcu terasu a už existujúci dom nedáte dilatačnú medzeru, terasa môže praskať a ohroziť aj fasádu domu. Betónová platňa sa totiž bude pri vysokých teplotách rozťahovať smerom k domu. Preto treba zvoliť aspoň 5 mm dilatačnú medzeru.

Vašej novej terase nesmie chýbať ani vhodná drenáž. Najvhodnejšie je vytvoriť ju na okraji terasy. Na trhu sú k dostaniu rôzne drenážne systémy. Drenáž zabezpečí, že voda bude mať kam odtekať a nebude sa držať na terase. S tým súvisí aj dôležitosť spádu. Betónová doska musí mať dodržaný spád aspoň 2 %, pričom najvyššie položená časť je pri dome a najnižšia je na okraji terasy. Ak nezabezpečíte sklon, voda môže výrazne poškodiť vzhľad terasy a znížiť jej životnosť. 

Inštalácia nosnej konštrukcie na betón

Keď je betónový základ pripravený, je čas na ďalší krok – inštalácia nosnej konštrukcie. Hranoly konštrukcie by mali byť z rovnakého dreva ako terasové dosky. Je taktiež dôležité ich montovať v smere spádu. Do betónovej dosky sa navŕtajú diery na hmoždinky a nosná konštrukcia sa potom priskrutkuje do hmoždiniek. Môžete tiež použiť rektifikačné terče, ktoré pomôžu v tom, aby sa zabránilo nerovnostiam, pretože sú nastaviteľné. Vhodné je tiež použiť gumové podložky, aby drevo nenasalo vlhkosť z betónu.

Drevená terasa na betón: Sprievodca správnou inštaláciou a údržbou

Výber drevených dosiek na betónovú terasu

Drevená terasa na betón môže mať vzhľad presne podľa vašich predstáv. Stačí si vybrať drevo, ktoré sa vám bude najviac páčiť. V súčasnosti máte pomerne veľa možností od domácich drevín, cez exotické až po špeciálne upravené drevo.

Ak hľadáte finančne nenáročnú možnosť, môžete si vybrať z domácich drevín, ako je napríklad smrek, dub, borovica a iné. Toto drevo si však vyžaduje častú údržbu a nemá tak dlhú životnosť – vydrží desať až pätnásť rokov.

V prípade, že chcete, aby vám drevená terasa dlho vydržala a bola krásna, odporúčame zvoliť tvrdé, exotické dreviny. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad cumaru, ipe, teak a iné. Tieto typy dreva majú oveľa dlhšiu trvácnosť a so správnou údržbou vám naozaj dlho vydržia krásne. Exotické dreviny sú však finančne nákladnejšie, pretože sú spracované z pomaly rastúcich stromov v ďalekých krajinách. 

Okrem toho máte však možnosť si vybrať aj tepelne spracované drevo – thermo drevo. Toto drevo je odolné a má dlhú životnosť. Navyše je ekologické a upravované bez chemikálií. Aj mäkké dreviny sa môžu tepelne upraviť, čím sa výrazne zvýši ich trvácnosť. 

Drevo je skvelou voľbou na vašu terasu. Dodá jej útulnosť a príjemnú atmosféru. 

terasa na beton

Drevená terasa na betón: Časté chyby a ako sa im vyhnúť

Drevená terasa na betón je skvelá voľba, avšak proces jej realizácie si vyžaduje veľa pozornosti a dôkladnosti. Každá chyba môže výrazne znížiť životnosť a ovplyvniť vzhľad drevenej terasy

Ak napríklad nevytvoríte drenáž pre terasu, dažde ju môžu poškodiť. Keď nevytvoríte drenáž po okraji terasy a nezabezpečíte dostatočný spád, dažďová voda sa bude udržiavať na povrchu a uškodí drevu – môžu sa tvoriť plesne či huby. Drenáž je preto veľmi dôležitá súčasť terasy. 

Rovnako dôležitá je dilatačná medzera a rovnosť betónového podkladu. Bez dilatačnej medzery sa vám môže poškodiť nielen drevená terasa, ale aj fasáda domu. A ak nebude povrch dostatočne rovný, môže vám to komplikovať následnú montáž nosnej konštrukcie.

Aj inštalácia nosnej konštrukcie si vyžaduje sústredenie. Konštrukcia musí byť rovná no zároveň vyspádovaná rovnako ako betónový podklad. Vyskytli sa problémy s niveláciou dosiek? Použite rektifikačné terče na lepšie vyrovnanie. Dajú sa jednoducho nastaviť na požadovanú výšku a tak sa prispôsobia povrchu a zabezpečia rovnosť. Taktiež je ale veľmi dôležité, aby ste dosky konštrukcie inštalovali v smere spádu. Použite kvalitné hmoždinky a skrutky a každú pevne utiahnite pomocou AKU skrutkovača.

Častou chybou je aj nedostatočná údržba dreva. Drevo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť v závislosti od typu. Napríklad drevo zo smreku, dubu či borovice si vyžaduje pravidelné brúsenie a nátery proti drevokazom, plesniam a hubám. Špeciálne nátery sa hodia aj pre exotické drevo. Ak sa nebudete dostatočne venovať údržbe, terasové dosky môžu byť napadnuté škodcami, hubami a plesňami. To bude mať za následok to, že budete musieť terasu rekonštruovať a obnovovať. Čo samozrejme znamená ďalšie náklady.

Drevená terasa na betón: Záver

Teraz už viete, čo všetko obnáša drevená terasa na betón. Poďme to ale ešte zhrnúť. Najprv sa pripravia základy, do ktorých sa naleje betón – ideálne železobetón. Musí byť dodržaná dilatácia od domu, spád a drenáž. Na betónovú dosku sa inštaluje nosná konštrukcia. Pripevňuje sa pomocou hmoždiniek a skrutiek. Vhodné sú aj rektifikačné terče a gumené podložky na zabránenie prenikania vlhkosti do dreva. Na konštrukciu sa napokon montujú terasové dosky. 

Nezabúdajte najmä na spád a vhodnú drenáž, pretože dažďová voda môže na terase napáchať škody, ktoré výrazne ovplyvnia vzhľad a životnosť. Či už si nechávate terasu realizovať odborníkom, alebo sa do toho púšťate na vlastnú päsť, nenechajte nič na náhodu. Chyby sa totiž v tomto prípade nevyplácajú.

Ak chcete vytvoriť novú drevenú terasu, ale neviete si poradiť, obráťte sa na Cumaru a my vám poradíme a pomôžeme s realizáciou.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *