Drevená fasáda svojpomocne: prečo je lepšie zavolať odborníka

Drevená fasáda svojpomocne

Realizácia drevenej fasády nie je projekt len na niekoľko hodín. Vyžaduje si dostatok času a vysokú mieru zručnosti. Drevená fasáda svojpomocne je síce realizovateľná, ale z mnohých pohľadov je vhodnejšie, aby ste ju nechali na odborníka. Prečo však mnoho ľudí uvažuje o tom, že si ju postaví svojpomocne? Dôvodom môžu byť vyššie ceny za montáž od odborných firiem. Ľudia sa snažia ušetriť čo najviac a preto sa do toho niektorí púšťajú na vlastnú päsť. V tomto článku si zhrnieme, prečo je lepšie obrátiť sa na profesionálov a aké riziká predstavuje drevená fasáda svojpomocne.

Komplexnosť stavby drevenej fasády

Stavba drevenej fasády má určité technické nároky, aby mohla byť zhotovená správne. Podstatné je poznať materiály, ktoré sú vhodné na drevenú fasádu. Treba vedieť, ktoré drevo je vhodné a ktoré naopak nie. Obkladom to však nekončí – musíte si pripraviť hranoly na podkonštrukciu a materiál na izoláciu. Okrem toho je nevyhnutné si zabezpečiť aj všetky potrebné nástroje na samotnú montáž – hmoždinky, skrutky, AKU vŕtačku, pílu, vodováhu a iné. Navyše pri stavbe je dôležité postupovať podľa určitých techník. Preto je lepšie, keď vám s fasádou pomáha skúsený odborník.

To súvisí aj s tým, že pri realizácii fasády musíte byť veľmi presní, čo môže byť pomerne náročné, keď na takomto projekte pracujete prvýkrát. Profesionál má so stavbou oveľa viac skúseností a preto je aj proces presnejší a drevená fasáda bude kvalitnejšia.

Ako sme už spomenuli v úvode článku, realizácia drevenej fasády nie je projekt na pár hodín. Vyžaduje si to dostatok času práve na precíznosť. Ak podceníte čas, ktorý venujete stavbe fasády, môže to ovplyvniť jej stav v budúcnosti. V nedostatku času nie je veľa priestoru na precíznosť, čo môže viesť k budúcim častejším opravám.

Riziká spojené so svojpomocnou stavbou

Pri stavbe drevenej fasády je veľmi dôležité si správne pripraviť podklad. Murivo, na ktoré sa chystáte položiť fasádu by malo byť pevné a rovné. Ak ho neskontrolujete poriadne, v budúcnosti môžu vznikať poškodenia. Takisto sa musí dôkladne namontovať podkonštrukcia. Ak nebude správne namontovaná, fasáda nebude správne držať a bude menej odolná. Netreba podceniť ani použitie hydroizolačnej fólie, ktorá zabráni vlhkosti prejsť až k murivu a preto je treba ju natiahnuť po celej ploche a poriadne pripevniť. Napokon sa používa minerálna vlna na tepelnú izoláciu. 

Akékoľvek chyby pri inštalácii znižujú životnosť fasády, čo má za následok častejšie opravy v budúcnosti. Trvácna drevená fasáda však nespočíva len v správnej inštalácii. Ešte než položíte drevený obklad, je potrebné urobiť určité povrchové úpravy – brúsenie, ochranné nátery či lakovanie. 

Vlhkosť môže urobiť veľa neplechy a preto sú všetky súčasti stavby veľmi dôležité. Drevená fasáda svojpomocne môže byť cenovo výhodnejšia, avšak ak chcete, aby dlho vydržala, je lepšie obrátiť sa na profesionálov.

Bezpečnostné riziká pri svojpomocnej stavbe terasy

Drevená fasáda svojpomocne

Stavba drevenej fasády svojpomocne má však aj bezpečnostné riziká, ktorými môžete ohroziť svoje zdravie. Fasáda sa zvyčajne stavia aj vo výškach, na čo je potrebné zabezpečiť si lešenie. Pri výstupe je treba zvýšená opatrnosť, najmä ak pracujete na poschodí vášho domu. Pád z výšky môže viesť k vážnejším zraneniam s dlhou rekonvalescenciou. Okrem toho budete musieť používať rôzne nástroje, ktoré tiež môžu ohroziť vaše zdravie a spôsobiť zranenia – najmä ak s nimi pracujete neopatrne. Ochrana zdravia je veľmi dôležitá a každá neopatrnosť môže skončiť zle. 

Ekonomické riziká a dodatočné náklady

Aj keď sa môže zdať, že drevená fasáda svojpomocne je finančne menej nákladná, nemusí to tak byť vždy. Vaše náklady sa môžu ľahko zvýšiť – napríklad ak ste pri montáži urobili chyby. Aby bola fasáda trvácna, tieto chyby bude treba opraviť a to môže byť nákladnejšie. Navyše, ak sa rozhodnete pre stavbu na vlastnú päsť, nebudete mať na fasádu žiadnu záruku, čo vedie k ďalším nákladom. Preto je lepšie využiť služby odborníkov a vyhnete sa aj skrytým nákladom.

Alternatívy k svojpomocnej stavbe drevenej fasády

Drevená fasáda svojpomocne má svoje riziká a úskalia. Vhodnou alternatívou je zveriť realizáciu odborníkovi. Ten vám vypracuje ponuku na mieru a stavbu fasády vykoná s precíznosťou. Profesionálne firmy vám nainštalujú podklad, postarajú sa o správne kladenie dosiek a pomôžu aj s povrchovou úpravou. Navyše budete mať na fasádu záruku, takže ak sa vyskytne nejaký problém, môžete sa na firmu opäť obrátiť. 

Kedy sa oplatí zveriť stavbu drevenej fasády odborníkom

Ako vidíte svojpomocná stavba fasády má svoje riziká. Je treba mať určité skúsenosti, pretože akákoľvek chyba môže znehodnotiť celú fasádu. Musíte jej venovať veľa času, čo pre vás môže byť problém. Okrem toho sa svojpomocné stavanie fasády spája aj s rizikami ohrozenia vášho zdravia a s vyššími finančnými nákladmi. 

Ak nemáte skúsenosti so stavbou fasády, máte nedostatok času, alebo akékoľvek iné obavy, je lepšie zveriť projekt odborníkom – venujú sa takýmto projektom častejšie a budú vedieť, čo bude pre váš dom najlepšie. V Cumaru máme skvelý tím odborníkov, ktorí vám s fasádou pomôžu bez ďalších starostí. Urobíme všetko, čo je dôležité pre krásnu a trvácnu tvár vášho domu. Neváhajte sa na nás obrátiť a my vám predstavíme našu ponuku.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *