Moderná doba so sebou často prináša mnoho nových technológií. Rozvoj sa nevyhýba ani oblasti stavebníctva. Aj fasády na dom sú čoraz modernejšie a prispôsobiteľnejšie. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, čo je drevená prevetrávaná fasáda, jej výhody a aké drevo sa na tento typ hodí.
Čo je drevená prevetrávaná fasáda
Prevetrávaná fasáda je pojem, ktorý charakterizuje systémové fasády s predsadeným fasádnym plášťom, ktorý je oddelený vzduchovou medzerou od murovanej steny domu. Zvyčajne sa na múry domu primontuje závesná podkonštrukcia, na ktorú sa následne ukladajú obklady.
Princíp prevetrávanej fasády spočíva v takzvanom komínovom efekte, čo znamená, že vo ventilačnej medzere dochádza k zrýchleniu prúdenia vzduchu, čím sa vytvára mikroklíma a cirkulácia.
Jej skladba zvyčajne pozostáva z niekoľkých vrstiev. Na múry domu sa najprv primontuje závesná podkonštrukcia (používa sa drevo, zinkovaný plech alebo hliník), následne sa kontaktne na múr umiestni izolácia (najčastejšie z minerálnej vlny), ktorá je dôležitá pre vytvorenie ideálnej klímy a energetickej nenáročnosti. Napokon sa kladie samotný obklad na nosnú podkonštrukciu. Obklad sa môže chemicky lepiť, pripevniť skrutkami či nitmi. Ako obklad je možné použiť rôzny materiál – drevo, kameň, kompozitný materiál, keramiku a iné. My sa však budeme venovať drevenej prevetrávanej fasáde.
Drevená prevetrávaná fasáda a jej výhody
Teraz už viete, čo je prevetrávaná fasáda. Pozrime sa však na jej výhody, ktoré ju robia skvelým typom fasády práve pre váš dom.
- Energetická efektivita: Drevená prevetrávaná fasáda môže pomôcť znížiť náklady na vykurovanie i chladenie domu. Vzduchová medzera zabraňuje prehrievaniu domu počas letných mesiacov a použitie izolácie naopak zateplí váš dom, takže nebudete musieť toľko vykurovať a ušetríte.
- Ochrana pred vlhkosťou: vďaka vzduchovej medzere medzi múrom a fasádou sa znižuje riziko vlhkosti, pretože medzera vlhkosť odvetráva. To zabraňuje tvorbe plesní a húb, takže murivo zostane dlho zdravé.
- Estetický vzhľad: Vďaka prevetrávanej fasáde môžete byť kreatívni a vytvoriť si vzhľad podľa vašich predstáv. Máte nekonečno možností – môžete kombinovať rôzne materiály (drevo, kameň, keramika, atď.), či tvary. Takže ak chcete, aby váš dom vynikol spomedzi ostatných, s drevenou prevetrávanou fasádou to bude jednoduchšie.
- Ekologická voľba: Ak dbáte na ochranu životného prostredia, drevená fasáda je skvelá voľba. Nielenže je udržateľná, použité materiály môžu byť recyklovateľné, čím sa tiež znižuje množstvo odpadu.
Typy dreva vhodné pre drevenú prevetrávanú fasádu
Drevená prevetrávaná fasáda pôsobí vždy veľmi štýlovo, elegantne a útulne zároveň. Pri výbere dreva existuje viacero možností. Môžete zvoliť dostupné varianty ako smrek, borovica a iné, alebo exotické dreviny. Tie sú totiž odolnejšie, no zároveň nákladnejšie. Aké typy exotických drevín sa hodia na prevetrávanú fasádu?
- IPE: Táto drevina sa vyznačuje vysokou odolnosťou a tvrdosťou. Pochádza z Južnej Ameriky a má tmavohnedú až olivovo hnedú farbu.
- Teak: Pochádza najmä z juhovýchodnej Ázie a je veľmi odolné voči vlhkosti. Má zlatohnedú farbu, no ak sa správne neošetruje, môže byť až sivasté.
- Cumaru: Má podobné vlastnosti ako IPE. Cumaru poznáme tiež ako brazílsky teak. Jeho farebná škála začína od zlatohnedej až po červenohnedú.
- Garapa – nemá až takú tvrdosť ako IPE či Cumaru, ale je to tiež obľúbená exotická drevina. Pochádza tiež z Južnej Ameriky a je preň typická zlatá až svetlohnedá farba.
Údržba a starostlivosť o drevenú prevetrávanú fasádu
Drevená prevetrávaná fasáda si vyžaduje pravidelnú údržbu je potrebné sa o ňu neustále starať, aby zostala čo najdlhšie krásna. Je dôležité pravidelne čistiť povrch fasády – existujú rôzne čistiace prostriedky, ktoré vám s tým pomôžu. Odstraňujte vzniknutý mach alebo plesne čo najskôr.
Vhodné je tiež drevo natrieť náterom, ktorý bude chrániť pred UV žiarením. Slnko totiž môže ovplyvniť výzor dreva. Takisto môžete aplikovať náter na ochranu pred vodou. Nátery prenikajú hlboko do dreva a tým sa drevená fasáda stáva ešte odolnejšia.
Zaobstarajte si aj prostriedky na ochranu dreva pred drevokaznými škodcami. Stav fasády pravidelne kontrolujte a prípadné poškodenie opravte čo najskôr. Dôležité je aj brúsenie a prelakovanie dreva, aby ste zachovali jeho vzhľad.
Starostlivosť o drevenú prevetrávanú fasádu je teda kľúčová, takže ju rozhodne nepodceňte a venujte jej dostatok času.
Drevená prevetrávaná fasáda – zhrnutie
Aby sme to zhrnuli, drevená prevetrávaná fasáda je skvelý typ fasády pre váš dom. Ide o typ fasády, ktorý sa montuje na podkonštrukciu, čím vzniká medzi obkladom a múrom vzduchová medzera. V nej dochádza k zrýchleniu prúdenia vzduchu – komínový efekt. Drevená fasáda ponúka viacero podstatných výhod. Je ekologická, má množstvo estetických možností, chráni pred vlhkosťou a navyše znižuje energetické náklady vďaka vzduchovej medzere a izolačnej vrstve.
Je možné použiť viacero typov dreva od tých bežných až po exotické. Exotické dreviny, napríklad IPE, teak či cumaru, sú pritom veľmi vhodné, pretože sú tvrdšie a odolnejšie voči poveternostným podmienkam. Nech už zvolíte akékoľvek drevo, je dôležité nezabudnúť na jeho pravidelnú starostlivosť a údržbu. Len vďaka tomu, zostane dlhodobo krásne a zdravé.
V Cumaru sa venujeme aj realizácii drevených fasád, preto ak hľadáte odborníka na stavbu tej vašej, obráťte sa na nás. Na našich webových stránkach nájdete informácie o službách, ktoré poskytujeme. Neváhajte nás kontaktovať pre viac informácií aj o cenovej ponuke.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.