Fasáda je kľúčovou súčasťou každej stavby. Vďaka nej bude váš dom chránený pred vonkajšími vplyvmi a zároveň je to priestor na vyjadrenie vášho štýlu. Typy fasád sú v súčasnosti rôzne, čoraz populárnejším typom je odvetrávanie fasády, ktoré skvelo chráni budovu a zároveň predlžuje jej životnosť.
V tomto článku sa dozviete, čo je odvetrávanie fasády, ako funguje, jej najdôležitejšie výhody a ďalšie užitočné informácie.
Čo je odvetrávanie fasády?
Skôr než sa hlbšie povenujeme fungovaniu a výhodám odvetrávaniu fasády, je potrebné si najprv ujasniť, čo to vlastne je.
ide o systémové fasády s predsadeným fasádnym plášťom, ktorý je oddelený vzduchovou medzerou od murovanej steny domu. Typické pre tento typ je, že sa na murovanú stenu domu primontuje závesná podkonštrukcia, na ktorú sa následne kladú obklady podľa výberu. Práve v tom tkvie rozdiel medzi klasickými typmi fasád. Klasické fasády nemajú vzduchovú medzeru a pokladajú sa priamo na múry budovy.
Ako odvetrávaná fasáda funguje?
Funkcia odvetrávanej fasády spočíva práve vo vzduchovej medzere. Funguje to na tzv. komínovom efekte, čo znamená, že vo vzduchovej medzere dochádza k zrýchleniu prúdenia vzduchu, čím sa vytvára mikroklíma a cirkulácia.
Ventilačná medzera je kľúčovou súčasťou skladby odvetrávanej fasády. Najprv sa na múry pripevní nosný rošt – konštrukcia fasády. Väčšinou sa naň používa drevo (najmä v prípade drevenej odvetrávanej fasády), niekedy však aj kovy. K správnemu fungovaniu patrí aj izolácia z minerálnej vlny. Na nosnú konštrukciu sa potom pokladá samotný obklad, pričom sa dodržiava vzduchová medzera.

Výhody odvetrávanej fasády
Odvetrávanie fasády má viacero výhod, ktoré sú dôvodom, prečo zvoliť práve tento typ fasády pre váš dom.
Jednou z výhod je aj skvelá tepelná a zvuková izolácia. Vďaka tepelnej izolácii môžete ušetriť peniaze na energiách počas zimy. Počas letných mesiacov zase vzduchová medzera zabráni prehrievaniu domu, takže horúčava v dome nebude tak neznesiteľná. Odvetrávaná fasáda navyše dobre izoluje aj zvuk z okolia.
Odvetranie fasády chráni aj pred vlhkosťou. Vzduchová medzera ju odvetráva, čím zabraňuje tvorbe plesní a húb v stavebných materiáloch, takže murivo vášho domu je chránené a vydrží dlho zdravé. Aj vďaka tomu sa výrazne predlžuje životnosť budovy ako celku. A navyše máte širokú škálu možností dizajnu fasády.
Prečítajte si tiež : Skladba drevenej fasády: Kľúčové vrstvy pre dlhodobú odolnosť a estetiku
Vhodné materiály na odvetrávanú fasádu
Na tento typ fasády si môžete vybrať z viacerých materiálov a prispôsobiť si tak vzhľad presne podľa vašich predstáv. Teraz si zhrnieme pár najčastejších materiálov na odvetrávanú fasádu.
- Drevo: Ide o najčastejšiu a najlepšiu voľbu materiálu. Drevená fasáda pôsobí veľmi esteticky a moderne a zároveň je drevo veľmi ekologický materiál – je teda recyklovateľné, čím sa znižuje množstvo odpadu.
- Kompozitné materiály: Tieto materiály môžu byť tiež zaujímavou voľbou. Často sa používa napríklad WPC (Wood-Plastic Composite), ktorý má vzhľad dreva, no obsahuje aj plasty. Kompozity sú menej náročné na údržbu, avšak nie sú tak ekologické ako drevo.
- Kov alebo keramika: Tieto materiály sa používajú menej často ako vyššie spomenuté. Ich využitie väčšinou nájdete v komerčných budovách. Tieto typy sú tiež dosť náročné na údržbu.

Montáž odvetrávanej fasády
Montáž odvetrávanej fasády pozostáva z viacerých dôležitých krokov. Najprv je potrebné dôkladne si pripraviť podklad – uistite sa, že murivo je dostatočne pevné. Až potom môžete prejsť na montáž nosného roštu. Všetko treba dôkladne zmerať, aby nenastali žiadne chyby pri montovaní. Dbajte na to, aby bola konštrukcia poriadne upevnená.
Nezabudnite tiež na izoláciu. Vybrať si môžete tepelnú izoláciu i hydroizoláciu, aby ste dom chránili pred vlhkosťou. Tepelnú izoláciu kladieme po upevnení nosnej konštrukcie. Až napokon sa kladú samotné obklady. Opäť platí, že treba všetko dôkladne premerať a musíte mať kvalitné spoje.
Odporúčame však obrátiť sa s montážou na odborníkov, pretože realizácia odvetrávanej fasády svojpomocne sa nemusí vyplatiť.
Starostlivosť a údržba
Dokončením odvetrávanej fasády to však nekončí. Pre správne fungovanie a dlhú životnosť je dôležitá starostlivosť. Pravidelne sa venujte kontrole vzduchových medzier, aby dobre cirkulovali vzduch. Skontrolujte tiež upevnenia. Takisto čistite medzery od prachu a rôznych nečistôt. V neposlednom rade, ak si vyberiete na obklady drevo, musíte ho pravidelne ošetrovať. Je treba ho natierať ochrannými olejmi a nátermi, aby dlhšie odolalo poveternostným podmienkam.
Kedy zvoliť odvetrávanú fasádu?
Odvetrávaná fasáda sa výborne hodí na novostavby, ale aj rekonštrukcie domov. V oboch prípadoch môže vyzerať veľmi štýlovo a zároveň chrániť budovu. Vďaka výbornej odolnosti a iným vlastnostiam sa dá použiť aj na domy v prostredí s vysokou vlhkosťou a častými zmenami počasia. Aj v takýchto podmienkach môže dlho vydržať a chrániť váš dom.
Odvetrávanie fasády: Záver
Ako vidíte, odvetrávanie fasády je veľmi moderné riešenie pre dlhú životnosť vášho domu. Vďaka vzduchovej medzere má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, čo šetrí peniaze na energie. Okrem toho sú výhodou aj rôzne dizajnové možnosti fasády a odolnosť voči vlhkosti.
Ak sa rozhodnete napríklad pre drevenú odvetrávanú fasádu, môžete sa obrátiť na nás v Cumaru, a my vám pomôžeme s jej realizáciou tak, aby bola krásna a chránila váš dom. Preto nás v prípade záujmu neváhajte kontaktovať. Viac o tomto type fasád si môžete prečítať aj na našom blogu.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.