Drevená fasáda je stále veľmi moderná a štýlová. Dá sa použiť na moderné domy, ale aj na klasické stavby. Drevo je materiál, ktorý je veľmi ekologický a esteticky krásny. Preto je to obľúbený materiál nielen na fasády.
Aby váš dom s drevenou fasádou vyzeral dobre mnoho rokov, je dôležité dodržať správnu skladbu drevenej fasády. Tá je kľúčová, pretože váš dom budú ovplyvňovať rôzne poveternostné podmienky a výkyvy počasia. Preto ak sa pre fasádu z dreva rozhodnete, skladbu v žiadnom prípade nepodceňte. V tomto článku si môžete prečítať všetko čo potrebujete vedieť.
Nosná konštrukcia drevenej fasády
Skladba drevenej fasády sa nezaobíde bez nosnej konštrukcie. Na túto konštrukciu sa najčastejšie používa drevo alebo hliník. Avšak pre drevené fasády je najvhodnejšie drevo – ideálne také, z ktorého sú aj obkladové dosky. Na kotvenie nosnej konštrukcie sa používajú rôzne kotviace prvky v závislosti od materiálu steny – napríklad sa používajú hmoždinky do muriva a betónu a skrutky. Je dôležité, aby boli skrutky z nehrdzavejúceho materiálu. Ešte než sa konštrukcia namontuje, je potrebné ju ošetriť ochranným náterom (platí pre konštrukcie z dreva). Nezabudnite tiež skontrolovať pevnosť steny domu. Správne upevnená a namontovaná nosná konštrukcia zabezpečí, že drevená fasáda bude pevná a odolná, preto je to veľmi dôležitá súčasť skladby.
Izolačná vrstva: Základ pre energetickú účinnosť
Ďalším pomerne dôležitým prvkom, bez ktorého sa skladba drevenej fasády nezaobíde, je izolácia. Správna izolácia vám môže znížiť energetickú náročnosť vášho domu a ušetriť vám financie. Pozrite sa, aké druhy izolácie sa používajú:
- Tepelná izolácia: Na tepelnú izoláciu sa najčastejšie využíva minerálna vlna. Okrem tepelnoizolačných vlastností je aj nehorľavá a ľahko dostupná na trhu. Možnosťou však je aj polystyrén, ktorý má nízku hmotnosť, alebo drevovláknitá doska, ktorá je zase skvelou ekologickou voľbou.
- Zvuková izolácia: Na tento typ poslúžia aj materiály, ktoré sa používajú aj na tepelnú izoláciu. Je to vhodné riešenie, ak nechcete, aby vás príliš rušili vonkajšie zvuky – napríklad hluk z premávky a iný nepríjemný hluk.
- Paropriepustné fólie: Okrem vyššie spomenutých prvkov sa používa aj paropriepustná fólia. Slúži ako ochrana pred vlhkosťou a kondenzáciou.
Odvetraná medzera: Kľúč k prevencii vlhkosti
Aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti, ktorá by ohrozila vzhľad a kvalitu fasády, je potrebné pri realizácii drevenej fasády dodržať odvetranú medzeru. Je to priestor medzi dreveným obkladom a izolačnými vrstvami. Vďaka tejto medzere môže vzduch prúdiť od spodu fasády a vyjsť zase vrchom. Ako sme už spomenuli, táto cirkulácia vzduchu zabraňuje hromadeniu vlhkosti a zabezpečí dlhšiu odolnosť a trvácnosť fasády. Veľkosť medzery by mala byť minimálne 2 cm, ale odporúča sa až 4 cm.
Ochranné vrstvy a membrány
Aby bola drevená fasáda chránená pred vetrom a dažďom, používajú sa tiež ochranné fólie. Napríklad hydroizolačná fólia, ktorá chráni pred vlhkosťou a dažďom. Táto fólia sa pokladá na tepelnú izoláciu a upevňuje sa špeciálnymi plastovými tanierovými kotvami. Podobné fólie a membrány sa používajú aj na ochranu proti vetru.
Ako ste sa mohli dočítať vyššie, súčasťou skladby drevenej fasády je aj paropriepustná fólia. Existuje však aj parozábrana. Parozábrana pomáha zabraňovať prenikaniu vlhkosti vo forme pary do stien budovy. Táto fólia sa bežne používa v interiéri a kladie sa pod izoláciu. Naopak paropriepustná fólia sa dáva na izoláciu a zabraňuje prenikaniu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do izolácie.
Exteriérový obklad: Výber a inštalácia drevených dosiek
Po montáži nosnej konštrukcie, pripevnení izolačných materiálov a fólií, nastáva priestor na drevený, exteriérový obklad. Na trhu je dostupných viacero typov dreva od tých dostupnejších až po tie finančne nákladnejšie. Na výber máte napríklad z domácich drevín ako je borovica, ktorá však nemá dlhú životnosť, alebo si môžete vybrať z exotických drevín, ktoré sú oveľa odolnejšie voči poveternostným podmienkam a aj voci vlhkosti. Sú však drahšie.
Dôležité je tiež ujasniť si, akým smerom budú montované drevené dosky. Môžete ich montovať vodorovne, čo však môže mať za následok vznikanie plesní a machu v medzierkach medzi doskami, pretože voda nesteká tak dobre ako po zvislých doskách. Vyhnúť sa tomu môžete pomocou odkvapov, alebo dlhšej striešky. Vhodnejšie sú teda zvislé dosky, avšak záleží to aj od vášho vkusu.
Údržba a kontrola skladby drevenej fasády
Po dokončení fasády však práca celkom nekončí. Drevená fasáda si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a kontrolu. Vyhraďte si čas na pravidelné kontroly stavu fasády. Vlhkosti zabránite nielen vďaka hydroizolácii a odvetranej medzere, ale aj tým, že budete drevo pravidelne ošetrovať.
Drevo je treba impregnovať a lakovať, môžete ho taktiež občas prebrúsiť. Ak budete používať chemické prostriedky na starostlivosť, údržbe sa stačí venovať každý druhý až štvrtý rok. Ak však nechcete používať chémiu a zostanete len pri olejoch na drevo, vyhraďte si čas na údržbu aspoň raz za rok. Údržba však tiež závisí aj od typu dreva, ktoré ste na fasádu použili.
Skladba drevenej fasády: Záver
Skladba drevenej fasády pozostáva z viacerých dôležitých súčastí. Okrem plánovania je potrebná príprava konštrukcie (aplikovanie ochranného náteru proti vlhkosti a škodcom). Konštrukcia sa pripevňuje na stenu domu pomocou hmoždiniek a skrutiek. Veľmi podstatnou súčasťou je aj izolácia, parozábrana a paropriepustná fólia. Zároveň je nutné dodržať odvetranú medzeru – 2 až 4 centimetre. Na konštrukciu sa napokon ukladajú fasádne dosky. O drevenú fasádu sa však treba pravidelne starať morením, lakovaním a prípadne prebrúsením dreva.
Všetky tieto časti skladby sú kľúčové pre to, aby vám drevená fasáda dlho vydržala funkčná i krásna a rozhodne nepodceňte ani jeden z jednotlivých bodov. A to aj v prípade, že si nechávate fasádu realizovať odborníkom. Cumaru vám pomôže z každou súčasťou skladby fasády a to profesionálne a podľa vašich predstáv.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.