3 najlepšie drevené podlahy na terasu na slovenskom trhu

Drevené podlahy na terasu, terasa pri dome, terasy pri dome, exotické drevo IPE, ipe dosky na terasu, montáž terasy bez skrutiek

Výber vhodnej dreviny na záhradnú terasu je kľúčový pre jej krásny vzhľad a dlhodobé bezproblémové využívanie. Na slovenskom trhu si môžete vybrať z množstva druhov drevín, avšak len niektoré poskytnú prémiový vzhľad, odolnosť a dlhú životnosť. V dnešnom článku vám preto predstavíme 3 najlepšie drevené podlahy na terasu a vysvetlíme ich výhody a benefity.

Nie je drevo ako drevo

Široký výber drevín nám umožňuje zvoliť si tú správnu drevinu pre konkrétne použitie. V prípade exteriérových terás používame odolnejšie drevo, ktoré je schopné lepšie znášať vonkajšie podmienky. Drevo totiž v exteriéri podlieha neustálym zmenám počasia. Výkyvy vlhkosti vzduchu, slnečné žiarenie, dážď, vietor, či mráz. To všetko spôsobuje na drevených povrchoch zmeny, ktorým musí drevo odolávať.

Mäkké druhy drevín majú redšiu štruktúru vlákien a tak sa do ich priestorov vstrebáva vlhkosť zo vzduchu omnoho viac. Pri tomto procese sa drevina rozpína a naopak, pri nižšej vlhkosti vzduchu sa voda zo štruktúr vysušuje, čo spôsobuje zmrštenie dreva. Tento pohyb ovplyvňuje kvalitu drevených povrchov a môže spôsobovať praskliny alebo krivenie dosiek. Dosky sú tiež náchylné podľahnúť plesniam, hnilobe alebo drevokaznému hmyzu. Medzi mäkké dreviny patrí napríklad Borovica alebo Smrek.

Z tohto dôvodu sú na terasu vhodnejšie tvrdé dreviny, ktoré majú lepšiu rozmerovú stabilitu. Exotické tvrdé dreviny majú niekoľkonásobne vyššiu hustotu vlákien v porovnaní s mäkkým drevom. Vysoká tvrdosť a stabilita im tak umožňuje prirodzene a bez akýchkoľvek chemických úprav odolávať vlhkosti, náročným poveternostným podmienkam, plesniam, hnilobe i škodcom.

Exotické drevo je teda skutočne najlepšou voľbou na vonkajšie terasy. Nech si zvolíte akúkoľvek exotickú drevinu, môžete si byť istý, že vám prinesie dlhodobý úžitok s výborným výkonom. Ak však hľadáte tie najlepšie z najlepších, tu sú top 3 druhy drevín na slovenskom trhu:

IPE, ipe terasové dosky, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, ipe terasy, drevené podlahy na terasu
Pohľad zblízka na prémiové dosky IPE.

IPE

Najtvrdšie drevo IPE sa vďaka svojim vlastnostiam radí medzi materiály ako je zbrojárska oceľ, či betón. Aj preto sa mu zvykne hovoriť železné drevo. Výnimočnou vlastnosťou tohto dreva je jeho odolnosť voči požiaru, vode, vlhkosti, hubám, plesniam i hmyzu. Jeho mimoriadne výkonnostné parametre ho tak predurčujú na použitie v exteriéri.

Ani vzhľad nezaostáva za funkčnými vlastnosťami tejto dreviny. Ipe dosky sa vyznačujú krásnou hladkou štruktúrou a podmanivou, elegantnou kresbou. Prirodzenou farbou dosiek je svetlohnedá farba so širokou škálou farebných odtieňov od olivovohnedej, okrovohnedej, až po tmavohnedú s červeným nádychom.

Životnosť terasy s doskami Ipe sa pohybuje okolo 75 rokov a viac. Kombinácia dlhej životnosti a vysokej odolnosti tejto dreviny zaručuje jej bezproblémové využívanie aj na komerčných projektoch s vysokou premávkou. Ipe tak môžete vidieť v podobe mostov a mól na vode, paluby lodí, drevených terás pri bazéne v luxusných rezortoch, alebo na rušných reštauračných terasách.
Ak si teda vyberáme drevené podlahy na terasu, Ipe je rozhodne najlepšou a najobľúbenejšou voľbou.

Typ drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosť
Ipe 3680 lb1050 kg/m³trieda A75+ rokov
realizácia drevenej terasy, ipe terasa, ipe, ipe drevo, drevená terasa, montáž drevenej terasy na mieru, exotické drevo na terase, ipe terasové dosky
Ipe terasa pri dome.

Cumaru

Ďalšie jedinečné brazílske drevo s výbornými parametrami a krásnym vzhľadom. Cumaru má podobné vlastnosti ako Ipe, preto je to druhé najobľúbenejšie drevo na stavbu terasy z tejto rady. Vysoká tvrdosť a hustota zaručuje prirodzenú odolnosť dosiek voči všetkým poveternostným faktorom, zmenám pod vplyvom húb, aj voči hmyzu.

Terasa z Cumaru vydrží slúžiť minimálne 50 rokov a ak sa o ňu budete pravidelne starať a renovovať ju, môžete sa tešiť z jej krásneho exotického vzhľadu po celé desaťročia. Narozdiel od Ipe má Cumaru tmavšiu farbu s menej výraznou kresbou. Dosky sa pohybujú v palete od stredne zlatohnedej až po tmavohnedú s prímesou rôznych červenkastých i purpurových odtieňov.

Typ drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosť
Cumaru 3540 lb1070 kg/m³trieda A50+ rokov
Cumaru terasa pri bazéne, cumaru okolo bazena, drevena terasa okolo bazena, cumaru, exoticka terasa, drevené podlahy na terasu,
Terasa pri bazéne z exotického Cumaru.

Teak Barmský

Teak Barmský patril po mnohé roky medzi najvyhľadávanejšie dreviny na stavbu terasy. Okrem toho, že je to krásna vysoko odolná a dlhotrvácna drevina, symbolizovala tiež vysoký štandard kvôli čomu jeho cena výrazne vystrelila. Teak Barmský je i dnes najdrahšou drevinou aj napriek tomu, že už dávno nepatrí medzi špičky vo výkonnostných parametroch. Ipe a Teak majú lepšie vlastnosti a stále ich zoženiete o niečo lacnejšie.

Dosky Teaku barmského majú pekné sfarbenie v zlatohnedých odtieňoch a pôsobivú dekoratívnu kresbu. Podobne ako Ipe a Cumaru, aj Teak je odolný voči vonkajším podmienkam, plesniam, hnilobe aj škodcom. Životnosť teaku sa pohybuje od 70 rokov a viac. Teaková terasa tak môže svojmu majiteľovi poslúžiť celý život.

Typ drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosť
Teak Barmský Teak1050 lb680 kg/m3trieda A70+ rokov
Teak terasa, drevené podlahy na terasu, teakova terasa, teak barmský,
Terasa pri bazéne z Teaku Barmského.

Nech už si teda na svoju terasu vyberiete akúkoľvek z týchto 3 drevín, môžete si byť istý, že ste si vybrali to najlepšie na trhu. Vaša terasa bude pôsobivo krásna a vydrží slúžiť v dobrej kondícii po mnoho rokov.

Drevené podlahy na terasu so zárukou kvality

Naša spoločnosť pôsobí v oblasti stavby terás už 20 rokov. Vďaka nášmu poctivému prístupu k práci a profesionalite sme sa stali lídrom na trhu v oblasti montáže terás. Pripravíme vám unikátny návrh terasy na mieru prispôsobený vášmu rozpočtu a požiadavkám. Poradíme najvhodnejšie materiály aj dostupné alternatívy a všetko zrealizujeme s garanciou kvality.

Pridajte sa aj vy k spokojným majiteľom terás od CUMARU s.r.o. Zavolajte nám, alebo nám napíšte pre cenovú ponuku zadarmo.

Pozrite sa na naše portfólio realizácií terás.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Jeden názor na “3 najlepšie drevené podlahy na terasu na slovenskom trhu

  1. Katarina Jeric napísal:

    Dobry den, rada by som sa s Vami spojila ohladom nacenenia drevenej terasy v Bratislave na ulici Jancova.

    Dakujem Vam.
    Katarina Jeric
    0948 86 85 88

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *