Drevená terasa na terče: Ako na realizáciu

Stavba drevenej terasy nemusí byť tak zložitá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Sú moderné spôsoby, ktoré dokážu prácu uľahčiť. Skvelým pomocníkom sú rektifikačné terče. Poskytujú viacero výhod, vďaka ktorým je drevená terasa na terče realizovateľná aj pre staviteľov bez odborných znalostí. Medzi celkom zásadné výhody patrí nielen jednoduchá montáž, ale aj vysoká nosnosť, dlhá výdrž a ľahká údržba. Ak sa chcete dozvedieť, ako sa realizuje drevená terasa na terče, prečítajte si tento článok až do konca. 

Na čo slúžia terče pod drevenú terasu

Rektifikačné terče slúžia na lepšie vyrovnanie alebo výškové nastavenie terasových dosiek bez nutnosti použitia mokrého pokladania. Terče však pomôžu aj pri odvodnení vašej drevenej terasy. Vďaka nim si môžete nastaviť výšku a správne vyrovnanie jednotlivých terasových dosiek, čo je výhodou v prípade, že terén nie je úplne rovný. 

drevena terasa na terče

Rektifikačné terče a Aretačné terče: Aký je rozdiel

Okrem rektifikačných terčov sa pri stavbe terasy používajú aj aretačné terče. Tieto terče sa od seba líšia ich funkciou a samotným použitím pri inštalácii. Ako sme už spomenuli, rektifikačné terče slúžia na dorovnanie a jemné nastavenie výšky jednotlivých terasových dosiek, keď terén pod terasou nie je úplne rovný. Zmenu výšky nastavíte jeho skrutkovaním, čím bude v konečnom dôsledku vaša drevená terasa rovná. Aretačné terče však dokážu zabezpečiť, že jednotlivé terasové dosky zostanú zafixované v požadovanej polohe a nebudú sa pohybovať. Oba terče sa zvyčajne používajú spoločne – najprv sa umiestni rektifikačný terč na nastavenie správnej polohy a napokon sa použije aretačný terč na fixáciu.

Prečo používať pri stavbe drevenej terasy rektifikačné terče

Používanie rektifikačných terčov pri stavbe drevenej terasy so sebou prináša viacero výhod. Nielen, že je vďaka nim práca jednoduchšia, ale sú tu aj iné benefity:

  • Univerzálnosť – rektifikačné terče je možné použiť nielen pod drevené terasy, ale napríklad aj pod kamenné dlažby.
  • Jednoduchá montáž – prácu s terčami zvládne každý, aj človek, ktorý s nimi nemá žiadnu skúsenosť. Ak sa však obávate svojpomocného stavania terasy, obráťte sa na Cumaru a my vám s tým pomôžeme.
  • Vysoká nosnosť – jeden terč zvládne až 1 200 kilogramov. To sa môže hodiť v prípade, ak chcete mať na terase nábytok, alebo sa po nej bude pohybovať viac ľudí naraz. 
  • Dlhá výdrž – rektifikačné terče majú skutočne dlhú životnosť, pretože nezvetrajú, nevymyje ich voda a nebude v nich rásť ani burina. 
  • Nižšia hmotnosť – terče sú skvelé na odľahčenie terasy, pretože majú nižšiu hmotnosť ako sypký podklad.
drevena terasa na terče

Podklad pre rektifikačné terče pod drevenú terasu

Drevená terasa na terče nevyžaduje mokrý (betónový) a ani sypký podklad. Nepotrebujete na to zarábať žiadnu zmes. V tom je oproti iným inštaláciám veľká výhoda. V prvom rade je dôležité si pripraviť terén. Aj keď pri použití rektifikačných terčov nemusí byť stopercentne rovný, je treba odstrániť kamene, jamy či iné veľké nerovnosti. Platí však, že čím rovnejší terén, tým menej sa bude musieť upravovať. Vhodné je, aby bol povrch rovný pod päticou každého terča. 

Následne sa na vyrovnaný povrch pokladá odolná PVC fólia s hrúbkou približne 1,5 milimetra. Na túto fóliu je napokon možné ukladať samotné terče.

Stavba terasového roštu z terčov

Na pripravený podklad sa môžu ukladať terče. Predtým je však potrebné použiť sklonové korektory. Každá drevená terasa by totiž mala mať určitý spád od domu (zvyčajne sa dodržiava 1 až 2 % spád). Sklonové korektory pomôžu s vytvorením tohto spádu. Sklon terasy sa odporúča pre ľahšie odvodnenie. Až na sklonové korektory sa pokladajú rektifikačné terče. Korektory spolu s terčami sa rozmiestňujú podľa veľkosti dosiek. Rozmiestňujú sa každých 40 až 60 cm. 

Na terče sa napokon ukladajú dilatačné medzerníky, ktoré vytvárajú škáry medzi drevom, aby sa ľahšie odparovala vlhkosť. Odporúčaná šírka medzerníkov je 3 milimetre. Napokon sa používajú gumové podložky, aby podlaha terasy dobre sadla. Ak sa okolo dlažby terasy nenachádza žiadne pevné ukončenie, používajú sa soklové klipy – umiestňujú sa na hlavu terča a pod terč, čím sa vytvorí pekné čelo. Tým je zhotovenie roštu z terčov hotové a môžu sa ukladať terasové dosky.

drevena terasa na terče

Montáž terasových dosiek na rošt

Pri montáži terasových dosiek na rošt z rektifikačných terčov je dôležité mať správne spojovacie skrutky. Samotné terasové dosky by mali byť z pevného dreva – najlepšie sú exotické dreviny, ktoré sa vyznačujú vysokou tvrdosťou a odolnosťou. Dosky sa ukladajú na terče postupne – vždy je dôležité u každej skontrolovať rovnosť a stabilitu. Napokon, ak sa používajú soklové klipy, je potrebné narezať menšie pásy dreva. Nevyhnutná je aj následná kontrola rovnosti pomocou vodováhy.

drevena terasa na terče

Drevená terasa na terče – záver

Ako ste si mohli všimnúť, drevená terasa na terče je celkom jednoduchá na realizáciu a nie je ani tak časovo náročná. Stačí dodržať niekoľko krokov – vyrovnať terén, položiť PVC fóliu, umiestniť terče, čím sa vytvorí rošt, a napokon položiť terasové dosky. Celý postup zvládne človek aj bez skúseností so stavbou terás. 

Ak na stavbu však nemáte dostatok času, alebo si na to aj napriek jednoduchosti netrúfate, môžete sa obrátiť na firmu Cumaru, ktorá vám pomôže s realizáciou a to veľmi odborne a starostlivo. Pre viac informácií si pozrite našu webovú stránku a v prípade záujmu nás kontaktujte a my pre vás vytvoríme ponuku na mieru.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *