Terasa je neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Je to skvelé miesto na relax na čerstvom vzduchu a preto je dôležité venovať pozornosť jej skladbe. Vaša nová terasa musí byť odolná voči poveternostným podmienkam, plesniam či iným vplyvom. Správna skladba drevenej terasy vám zaistí dlhú životnosť a menej starostí v budúcnosti. Nepodceňte ani výber kvalitných materiálov. V našom článku sa dozviete, z čoho by mala skladba drevenej terasy pozostávať, aby vydržala dlho krásna a odolná.
Príprava základného podkladu na skladbu drevenej terasy
Skladba drevenej terasy sa nezaobíde bez správneho podkladu. Po vymeraní veľkosti terasy je dôležité odstrániť z plochy trávu a vykopať zeminu. Na podklad sa často používa drvina z kameňa, alebo dobrou alternatívou môže byť aj betónový podklad. Zeminu je dôležité zhutniť a vyrovnať, vhodné je však dodržať spád od domu 2 % – to znamená, že povrch terasy bude na každý jeden meter klesať o 2 cm. Spád sa dodržiava kvôli ľahšiemu odvodneniu drevenej terasy.
Geotextília a drenážna vrstva
Po príprave podkladu je vhodná drenážna vrstva – používa sa na ňu štrk. Drenážna vrstva pomáha proti vlhkosti a zlepšuje rozloženie tlaku. Napokon sa na vyrovnaný terén pokladá geotextília. Ide o textíliu, ktorá zabráni napríklad rastu buriny v mieste, kde bude stáť vaša nová drevená terasa. Navyše chráni proti erózii. Bez geotextílie sa skladba drevenej terasy nezaobíde. Textília sa rozkladá po celom povrchu.
Výber a inštalácia nosnej konštrukcie
Skladba drevenej terasy pozostáva z viacerých dôležitých vrstiev. Jednou z nich je aj nosná konštrukcia. Pod nosnú konštrukciu sa zvyčajne používajú betónové dosky, ktoré sa kladú v radoch s maximálnou vzdialenosťou od stredu do stredu betónovej dosky 50 cm. Následne sa na tieto dosky pokladá nosná konštrukcia. Táto konštrukcia býva zvyčajne z trámov a hranolov z drevených dosiek. Najvhodnejšie je použiť trámy a hranoly z dreva rovnakého ako sú terasové dosky. Vďaka nosnej konštrukcii vznikne medzi zemou a plochou vašej terasy medzera, čo zabráni poškodenie plesňou a vlhkosťou, a to vďaka cirkulácii vzduchu.
Rektifikačné terče a izolácia
V prípade, že povrch nie je dostatočne rovný, používajú sa rektifikačné terče. Tie sa dajú umiestniť pod celú terasu, alebo len na miesta, kde potrebujete dorovnať sklon. Terče sú skvelým pomocníkom nielen na dorovnanie, ale dokážu celkom zásadne predĺžiť životnosť vašej terasy pri dome. Pre väčšiu odolnosť sa odporúča tiež použiť izoláciu, keďže drevená terasa býva vystavená vlhkosti a rôznym poveternostným podmienkam. Na izoláciu dreva sa používajú gumené podložky alebo kúsky hydroizolačnej fólie. V Cumaru vám pri stavbe drevenej terasy pomôžeme aj s touto súčasťou.
Položenie terasových dosiek
Po základných vrstvách prichádzajú na rad terasové dosky. Výberu venujte dostatok času, pretože nesprávne zvolené drevo môže ohroziť životnosť. Vyberajte tvrdé dreviny, ktoré sú veľmi pevné. V tomto sa oplatí poriadne investovať. V Cumaru máme k dispozícii exotické dreviny, ktoré sa vyznačujú vynikajúcou tvrdosťou a životnosťou. K dispozícii máte napríklad dreviny Garapa, Cumaru, Teak či Merbau. Dosky sa skrutkujú na konštrukciu a zvyčajne sa nechávajú vyčnievať – až nakoniec sa upravia do požadovanej dĺžky. Dôležité je konce dosiek, ktoré sa odrezali, zabrúsiť, aby sa drevo neštiepilo.
Povrchová úprava dreva
Drevo je vždy dôležité povrchovo upraviť. Používajú sa na to oleje a nátery. Aj podkonštrukciu je vhodné natrieť ochranným náterom ešte skôr než položíte dosky. Najlepšie je použiť náter, ktorý drevo ochráni pred drevokazným hmyzom, plesniam a hubám. Náter aplikujte aj na samotné terasové dosky. Jedným náterom to však rozhodne nesmie končiť. O drevenú terasu sa treba pravidelne starať, ochranným náterom môžete drevo ošetrovať na začiatku a konci každej sezóny. Nezabudnite, že je potrebné natrieť dosky aj z bočných strán, všade, kam sa dostanete. Olejové nátery vám pomôžu udržať terasu krásnu. Ak chcete po terase chodiť aj na boso, vyberte si náter na prírodnej báze bez chémie.
Skladba drevenej terasy – záver
Poďme si to teraz zhrnúť. Po tom, ako si vymeriate, kde chcete mať novú terasu, je potrebné vykopať zeminu, odstrániť trávu a zem zhutniť. Na zhutnenú kamennú drvinu, ktoré musí byť zarovnaná tak, aby sa dodržal spád 2 %, sa pokladá geotextília, ktorá zabraňuje rastu buriny. Aplikuje sa tiež drenážna vrstva. Po nej je čas na konštrukciu. Pokladajú sa betónové dosky a napokon konštrukcia z dreva rovnakého, ako je drevo terasových dosiek. Na lepšie vyrovnanie sa používajú rektifikačné terče a vhodná je aj izolácia dreva. Napokon môžete pokladať terasové dosky a nakoniec ich ošetriť ochranným olejovým náterom.
Teraz už viete, z čoho musí pozostávať skladba drevenej terasy. Každý krok procesu stavby je veľmi dôležitý a netreba ho podceniť. Ak sa obávate pustiť sa do tejto stavby na vlastnú päsť, v Cumaru sme tu pre vás a pomôžeme vám vytvoriť terasu podľa vašich predstáv. Zameriavame sa na terasy z exotických drevín, ktoré vám vydržia skutočne dlho a zostanú stále krásne. Pretože drevená terasa je nielen oázou pokoja na vašej záhrade, ale aj miestom pre vaše aktivity, či rodinné stretnutia. Preto sa do nej oplatí investovať. Pre viac informácií o našich službách si pozrite naše webové stránky a neváhajte nás kontaktovať ohľadom cenovej ponuky.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.