Ako pripraviť správny podklad pre drevenú terasu

Montáž terasovej podlahy, montáž terás

Drevená terasa ozvláštni každú záhradu vďaka jej elegantnosti a estetickému vzhľadu. Keď sa rozhodnete pre stavbu drevenej terasy, je dôležité mať správny podklad, ktorý je podstatný hneď z viacerých dôvodov. Správny podklad pre drevenú terasu zabezpečí, že terasa bude stabilná, rovná a bude mať dlhú životnosť. Terasa musí byť tiež správne odvodnená – takže ak nesprávne zvolíte podklad, drevu hrozia plesne a huby, alebo spod terasy môže prerastať burina. 

Správny podklad pre drevenú terasu je teda nevyhnutný, preto mu venujte dostatočnú pozornosť aj vtedy, keď si najmete firmu na realizáciu terasy. Ako teda pripraviť správny podklad?

Vyhodnotenie terénu pre podklad pre drevenú terasu

Podklad pre drevenú terasu sa nezaobíde bez správne upraveného terénu. Je dôležité vyhodnotiť stav pôdy v oblasti, kde chcete terasu postaviť. Musí sa totiž zabrániť erózii pôdy – čo znamená, že sa narúša štruktúra pôdy vplyvom poveternostných podmienok (vietor, dážď a iné). Vašu terasu môže ohroziť aj vlhkosť. Práve kvôli erózii a vlhkosti sa používa drenážna vrstva a geotextília. Netreba zabúdať ani na zabezpečenie rovnosti terénu – je nutné odstrániť jamy a iné nerovnosti, kamene či rastliny.

podklad pre drevenú terasu

Výber typu podkladu

Keď je terén pripravený, je k dispozícii viacero možností samotného podkladu. My sa pozrieme na tri najobľúbenejšie varianty a zhrnieme si ich výhody i nevýhody. 

  • Zhutnená zemina: čisto zhutnená zemina sa zvyčajne používa na menšie terasy. Výhodou tohto podkladu je, že na jeho realizáciu nie sú potrebné vysoké náklady. Nevýhodou však môže byť zlá stabilita. Tento typ ohrozuje erózia a burina, preto sa odporúča použitie geotextílie.
  • Betónový podklad – tento podklad zabezpečuje vysokú stabilitu terasy a chráni pred vlhkosťou a navyše má dlhú životnosť. Avšak betónový podklad má vyššie náklady.
  • Štrková vrstva – štrk je skvelým spôsobom drenáže vašej terasy. Plusom je, že zabezpečuje rovnomerné rozloženie tlaku. 

Príprava a prípadné úpravy podkladu

Podklad pre drevenú terasu je kľúčový bod celej realizácie terasy a aj jeho príprava je veľmi dôležitá. Ako prvé je vždy potrebné zhutniť zem. Na to existuje niekoľko spôsobov. Napríklad môžete použiť ručný zhutňovač, ktorým pravidelne udierate do zeme – tento spôsob je však pomerne fyzicky náročný, i keď menej finančne nákladný. Hodí sa skôr pre menšie terasy. Ak však chcete zhutniť väčšiu plochu, oplatí sa použiť vibračnú dosku – je to stroj, ktorý vibráciami vyrovná a zhutní zem. Takýto stroj je však nákladnejší. 

Nevyhnutné je tiež zabezpečiť drenáž – na to slúži štrková vrstva, použiť sa však môžu aj rúry, ktoré odvedú vodu. Ak použijete štrkovú vrstvu, jej hrúbka by mala byť 10 až 15 centimetrov. Pri stavbe terasy je dôležité urobiť spád od domu, aby voda ľahšie odtekala. Spád sa dodržiava v rozmedzí od 1 do 2 %.

Rovnosť povrchu je kľúčová pri stavbe terasy a preto ho po upravení dôkladne skontrolujte. Dobre vám na to poslúžia rôzne nivelačné nástroje – napríklad vodováha.

podklad pre drevenú terasu

Použitie geotextílie na podklad pre drevenú terasu

Geotextília je veľmi odolná textília, ktorá je pomerne podstatná pri stavbe terasy. Používa sa kvôli jej schopnosti chrániť terasu pred rastom buriny a zabraňuje erózii. Tkanina sa pokladá na celú plochu terasy, pričom je vhodné urobiť presah 10 centimetrov. Práca s geotextíliou je však veľmi jednoduchá a zvládne ju každý.

podklad pre drevenú terasu

Inštalácia základných prvkov

Ako už bolo spomenuté, na podklad sa používa štrková vrstva, ktorá tiež zabezpečuje drenáž a chráni pred vlhkosťou. Táto vrstva sa dáva ešte pred položením geotextílie. Je treba ju rozložiť v hrúbke 10 až 15 centimetrov. Drenážna vrstva je teda základným prvkom samotného podkladu.

Po položení geotextílie sa napokon ukladajú betónové dosky (neplatí v prípade betónového základu). Tie je nutné rozmiestniť v závislosti od hrúbky spodnej konštrukcie a dosiek. Najčastejšie to však býva v rozmedzí 40 až 50 centimetrov. Tieto betónové pätky pomáhajú zlepšiť stabilitu. Na ne sa totiž napokon montuje nosná konštrukcia. 

Montáž terasovej podlahy, montáž terás

Kontrola a údržba podkladu pred pokládkou drevenej terasy

Keď je podklad pre drevenú terasu hotový, je dôležité ho starostlivo skontrolovať. Uistite sa, že je rovný a či je dodržaný potrebný spád. Kontrolu rozhodne nepodceňte, pretože akákoľvek chyba môže ovplyvniť vzhľad a funkčnosť vašej terasy. Takisto je treba odstrániť prebytočný materiál a vlhkosť. Nie nadarmo sa hovorí príslovie: „Dvakrát meraj a raz rež.” Všetko si skontrolujte, aby bola vaša drevená terasa čo najkrajšia.

Úspešná stavba drevenej terasy začína so správnym podkladom

Podklad pre drevenú terasu je teda kľúčový pre jej realizáciu. Vďaka nemu bude mať drevená terasa dlhú životnosť a zostane stále krásna. 

Na záver si zhrnieme všetky dôležité kroky. Ako prvé je treba vyhodnotiť terén, zbaviť ho nerovností a prekážok. Na drevené terasy sa používajú najčastejšie tri typy podkladov: zhutnená zemina, betónový podklad, alebo podklad zo štrku. Napokon je treba podklad pripraviť – zhutniť zem a zabezpečiť drenáž. Po štrkovej vrstve, ktorá je výborným spôsobom drenáže, sa pokladá geotextília, ktorá pomáha chrániť terasu pred rastom buriny a pôdu pred eróziou. Ako základ sa napokon použijú betónové dosky, na ktoré sa následne montuje samotná nosná konštrukcia terasy. Nevyhnutná je i následná kontrola podkladu.

Teraz už viete, aký je správny podklad pre drevenú terasu. Cumaru vám pomôže so stavbou novej drevenej terasy podľa vašich predstáv od základov. Preskúmajte naše webové stránky, kde nájdete informácie o našich službách.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *