3 zásadné dôvody, prečo je stavba terasy svojpomocne zlý nápad

montáž terasy, montáž terás, montáž drevenej terasy, montáž drevených terás, realizácia terás,

Možno patríte medzi tých ľudí, ktorí vždy túžili po krásnej drevenej terase na svojom pozemku. Drevenú terasu preto, že predstavuje spojenie s prírodou, nadčasovú krásu a je príjemná na dotyk. Zároveň je to materiál ovplývajúci dokonalou funkčnosťou, flexibilitou, zvyšujúci hodnotu hodnotu akéhokoľvek exteriéru.

Ak vás doteraz od realizácie drevenej terasy odrádzala vysoká cena vstupných nákladov, možno ste sa rozhodli, že si svoju terasu postavíte sami.

V našom článku vám vysvetlíme 3 zásadné dôvody, prečo môže byť stavba terasy svojpomocne zlý nápad. Od kvality montáže sa totiž odvíja nielen jej estetická a materiálna hodnota, ale aj jej životnosť a funkčnosť. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž terasu namontujete zle a bude mať krátku životnosť. Napokon vás to bude stáť kopu času a peňazí za materiál.

Naopak, kvalitne namontovaná terasa skúsenými odborníkmi vám garantuje dlhú životnosť, pôsobivý vzhľad a bezpečnosť takejto stavby. V konečnom dôsledku vás teda realizácia terasy od odborníkov vyjde lacnejšie v porovnaní so vzhľadom a životnosťou svojpomocne postavenej terasy.

Postup montáže drevenej terasy z exotického dreva IPE, 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia, Stavba terasy svojpomocne
Náš montážnik pri práci.  Od kvality montáže terasy sa odvíja nielen jej estetická a materiálna hodnota, ale aj životnosť a funkčnosť terasy.

1. dôvod – Návrh terasy versus realizácia

Kvalitná drevená terasa patrí medzi náročnejšie stavebné projekty, pri ktorých potrebujete mať do detailu presne vypočítané a naplánované jednotlivé kroky procesu stavby. Ak niečo v tomto procese pokazíte, môže sa stať, že výsledný vizuálny efekt bude zlý, alebo dokonca, že terasa bude konštrukčne nezvládnutá a nebezpečná.

Často sa nám stáva, že si zákazníci kúpia drahé terasové dosky ale nechce sa im investovať do montáže terasy, tak si ju spravia svojpomocne. Následne sa na nás obracajú po dokončení keď vidia, že terasa vyzerá katastrofálne a treba ju odmontovať a namontovať znovu a profesionálne.

Mnoho zručných domácich kutilov si teda dokáže pripraviť návrh terasy, no jej realizácia často nakoniec zlyhá na nezvládnutí jedného z postupov stavby terasy svojpomocne.

Inokedy sa stáva, že zákazník zvolí montáž terasy do rúk firme s nedostatočnou kvalifikáciou, ktorá poskytla tú najlacnejšiu cenovú ponuku. Nedostatočná zručnosť a odbornosť sa prejaví hneď na výsledku, ktorý postupom času ešte graduje a majiteľovi terasy v budúcnosti prinesie viac starostí ako potešenia.

2. dôvod – Zložitý konštrukčný postup a výber správneho podkladu

Pri stavbe terasy musíte myslieť na tieto ukazovatele:

  • Vytvorenie návrhu terasy – Pri vytváraní návrhu terasy zohľadňujeme veľkosť, umiestnenie a orientáciu terasy.
  • Výber terasových dosiek – Drevené terasové dosky vyberáme podľa rôznych faktorov ako sú vzhľad, trvácnosť a účel terasy, či jej umiestnenie napríklad pri bazéne, jazere a podobne.
  • Príprava podkladu na stavbu terasy – Základy konštrukcie terasy vyberáme podľa konkrétnej stavby, rôznych exteriérových ukazovateľov ako aj podľa toho, či sa terasa robí na prízemí alebo na poschodí.
  • Montáž podkonštrukcie terasy – Podklad terasy je kľúčový pre kvalitnú realizáciu terasy a preto je nanajvýš dôležité, aby bol podklad namontovaný správne a bezpečne. Pri montáži podkonštrukcie terasy treba dbať aj na správne vyspádovanie a drenáž, či na kvalitu a životnosť jednotlivých komponentov použitých pri podklade terasy.
  • Montáž terasových dosiek – Pri montáži terasových dosiek dbáme na výber montáže skrutkami alebo na klipy, na pravidlá medzier medzi doskami a odstupy od stien. Mimoriadne dôležité je správne narezanie terasových dosiek a záverečné ošetrenie rezu.
  • Ošetrenie terasy – Po dokončení montáže terasových dosiek je drevo ošetrené špeciálnym vysokokvalitným olejom s obsahom parafínov a prírodných olejov, ktoré drevo vyživý a poskytne mu dlhotrvajúcu ochranu pred nežiaducimi vplyvmi ako je slnečné žiarenie, dážď, vietor, sneh a mráz.

Ďalšie užitočné informácie sa dočítate aj v našom článku 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia.

3. dôvod – Výber kvalitného materiálu a kvalitných komponentov

Ľudia, ktorí sa zaoberajú stavbou terasy profesionálne vedia, že celý proces realizácie terasy, jej výsledná kvalita a životnosť priamo podliehajú výberu materiálu. Každá menej kvalitná súčasť materiálu pri montáži totiž znižuje dobu bezproblémového využívania terasy.

Montáž drevenej terasy v procese našou spoločnosťou Cumaru s.r.o.
Montáž drevenej terasy v procese našou spoločnosťou Cumaru s.r.o.

Aj keď v súčasnej dobe je trh presýtený pestrou ponukou rôznych materiálov na stavbu a údržbu drevenej terasy, treba povedať, že väčšina týchto voľne predajných produktov nespĺňa nároky na kvalitu.

Najdôležitejším komponentom drevenej terasy sú samozrejme terasové dosky, pri výbere ktorých by sme mali byť obzvlášť obozretní. Na trhu sa pohybuje veľa dodávateľov s rôznou kvalitou drevín a spôsobom ich spracovania.

Zákazníci sú pri výbere terasových dosiek často zlákaní rôznymi akciami a zľavami pričom vôbec netušia, že si kupujú veľmi nekvalitné drevené dosky s pochybným spôsobom ich získania a spracovania.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. spolupracuje len s overenými dodávateľmi drevín, ktorí získavajú drevo prvotriednej kvality z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov. Naše terasové dosky majú FSC alebo PEFC certifikát čo zaručuje, že dreviny boli vypestované a spracované za dodržiavania ekologických, sociálnych a etických štandardov. To sa samozrejme odráža aj vo vysokej kvalite drevenej terasy po profesionálnej montáži.

Zistite, aké sú najlepšie dreviny na stavbu terasy v našom staršom článku.

montáž balkónovej terasy z Ipe dreva
Balkónová terasa z certifikovaného Ipe dreva, ktoré s poctivo a profesionálne vykonanou montážou zaručuje spolahlivosť, fuknčnosť, a odolnosť terasy, ako i spokojnosť zákazníka.

Záver

Na internete je nespočetné množstvo návodov ako si postaviť terasu svojpomocne a tieto návody predstavujú montáž terasy ako jednoduchý postup, ktorý dokáže zvládnuť takmer každý. V skutočnosti sú však tieto „svojpomocne postavené terasy“ realizované ľuďmi, ktorí majú už niekoľkoročnú prax v oblasti stavebníctva. Ak narazíte na svojpomocne postavenú terasu od laika, často už len z obrázkov vidieť nezvládnutý postup montáže, použitie zlého materiálu, zlý výber podkonštrukcie a iné laické chyby, ktoré sa skôr či neskôr prejavia v priebehu používania terasy.

Ak si vážite svoje peniaze, čas a majetok na ktorom si chcete postaviť drevenú terasu, odporúčame vám zveriť montáž terasy do rúk skutočným odborníkom. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku a my vám zrealizujeme vašu vysnívanú terasu k dokonalosti a s garanciou vysokej kvality.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *