Terasy z dreva: Výhody, materiály a tipy na správnu realizáciu

Terasa je ideálne miesto na trávenie času počas teplých mesiacov. Môžete si z nej vytvoriť oázu pokoja len pre seba, alebo môže byť skvelým miestom pre rodinné stretnutia. Terasy sa dnes robia z rôznych materiálov, avšak veľmi obľúbené sú práve terasy z dreva. 

Prečo si ale vybrať práve drevo? Terasy z dreva sú veľmi estetické – pôsobia naozaj útulne a príjemne na pohľad. Okrem toho je drevo ekologický materiál, ktorý je ľahký na údržbu. A pokiaľ sa oň budete správne starať, môže vám vydržať mnoho rokov. Je taktiež dizajnovo flexibilné, takže si môžete vytvoriť terasu presne podľa vašich predstáv. 

Terasy z dreva

Výber dreva pre terasu: Materiály a ich vlastnosti

Drevené terasy sú dnes dostupnejšie a aj výber konkrétneho materiálu je širší. Môžete si vybrať z domácich, či exotických drevín, alebo zvoliť thermowood. Nižšie si všetky možnosti rozoberieme.

Domáce dreviny: Smrek, borovica, dub

Na terasy z dreva sa často používajú mäkké, domáce dreviny, ako je napríklad smrek, borovica, alebo dub. Sú to rýchlo rastúce stromy, ktoré rastú u nás, alebo v neďalekých krajinách. Vďaka tomu je cenovo dostupnejšie.

Drevo z týchto stromov je nutné pred použitím ošetriť, aby sa zabránilo plesniam, hubám a napadnutiu hmyzom. Používajú sa však na to chemické látky, ktoré môžu u ľudí vyvolať alergie. S týmito drevinami sa ľahko pracuje, avšak majú tendenciu kaziť sa, štiepiť a deformovať. A taktiež nie sú príliš odolné voči vlhkosti. Terasa z mäkkého dreva je vhodná ako rýchle riešenie a ak máte menší rozpočet. Drevo však začne rokmi degradovať. Nie je vhodné do priestorov, kde bude vystavené vlhkosti a vysokej pešej premávke. Odporúča sa skôr pre kryté terasy a vyžaduje si častú údržbu. Krásne však zostane len krátko. 

Terasy z dreva

Exotické dreviny: Teak, ipe, bangkirai

Exotické dreviny sú vhodnejšie pre exteriérové terasy ako už vyššie spomínané domáce dreviny, pretože majú zložitejšiu štruktúru a vyššiu hustotu. Pochádzajú z pomaly rastúcich stromov, zvyčajne z exotických krajín a preto sú finančne nákladnejšie. Majú však oproti domácim drevinám viac výhod. Sú napríklad oveľa odolnejšie a majú dlhšiu životnosť. Domáce dreviny, ako je smrek a iné, vydržia len 10 až 15 rokov. Terasy z exotických drevín vám však vydržia aj niekoľko desaťročí. Taktiež si ale vyžadujú určitú starostlivosť. 

Na drevené terasy sa často používa exotika ako teak, cumaru, IPE alebo banfgkrai. Tieto dreviny poskytujú maximálnu odolnosť voči plesniam, drevokazom, škodcom či hubám. Navyše sú oveľa odolnejšie aj voči rôznym poveternostným vplyvom. Vďaka vysokej tvrdosti sa drevo nedeformuje a zostáva dlho krásne.

Terasy z dreva IPE

Thermowood: Tepelne upravené drevo ako ekologická voľba

Thermowood, alebo inak známe ako tepelne upravené drevo je revolučná škandinávska technika spracovania dreva, ktorá je ekologická a bez chemikálií. Thermowood má krásny vzhľad a tepelné spracovanie zlepšuje odolnosť mäkkých drevín a to z neho robí ideálny materiál do exteriéru. Proces výroby tepelne upraveného dreva napomáha k tomu, aby si udržalo svoj tvar. Vďaka tomu, že thermowood je spracované bez chemikálií a toxických látok, je oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu. Proces úpravy dreva zároveň zabraňuje tomu, aby sa tvorili plesne a huby, pretože drevo úpravou stratilo živiny, ktoré by umožnili tvorbu plesní.

Terasy z dreva, ktoré je tepelne upravené majú tiež dlhšiu životnosť. Čím vyššia teplota sa pri spracovaní použije, tým dlhšiu životnosť bude drevo mať. Thermowood má aj vylepšenú izoláciu a je možné ho recyklovať tak, ako nespracované drevo.

Plánovanie a návrh drevenej terasy

Či už staviate terasu svojpomocne, alebo to nechávate na odborníka, je dôležité si naplánovať, kde bude vaša nová drevená terasa, aké budú jej rozmery a orientácia. 

Orientácia je pri plánovaní terasy z dreva pomerne dôležitá. Rozmyslite si, či chcete mať na terase chladný tieň, alebo teplé slnečné svetlo. Napríklad, keď si zvolíte orientáciu na juhozápad, slnko tam bude svietiť od neskoršieho rána až do večera. Terasa orientovaná na juh bude presvetlená slnečnými lúčmi po celý deň. Keď si zvolíte orientáciu na severovýchod, pri raňajkách si môžete vychutnať krásu vychádzajúceho slnka a v popoludňajších hodinách budete mať príjemný chládok. Orientácia na severozápad vám tiež poskytne tieň počas dňa a lúče zapadajúceho slnka večer. Prv, než začnete s realizáciou terasy z dreva, ujasnite si, koľko slnečného svetla chcete mať. Podľa toho sa aj treba starať o drevo, aby ho slnečné svetlo nezničilo.

Okrem orientácie je dôležité si určiť aj veľkosť terasy. Tú prispôsobte tomu, ako budete terasu využívať a aký nábytok na ňu umiestnite. Ak chcete mať šesť miest na sedenie, naplánujte veľkosť približne na 25 m2, ak osem stoličiek, vhodné je naplánovať terasu s rozmerom približne 30 m2. Na stôl so štyrmi stoličkami postačí 20 m2, na ležadlo 3 m2. Nezabudnite však zohľadniť aj špeciálne prvky – hojdačku a iné. Premyslite si aj tvar terasy. Rovné línie sú moderné a jednoduché. Krivé tvary pôsobia zaujímavo, avšak sú zložitejšie na realizáciu. 

Zohľadnite tiež prepojenie terasy so záhradou a domom. Drevo pôsobí veľmi útulne a štýlovo. Keď terasu doplníte o kvety, vytvoríte krásny vzhľad. Nezabudnite si naplánovať, kde bude vchod do domu a do záhrady. Okrem toho je dôležité naplánovať osvetlenie a vhodné je aj vymyslieť tienenie terasy pred slnkom.

Stavba terasy z dreva

Stavba drevenej terasy je proces, ktorý si vyžaduje určitú zručnosť, preto je vhodné ju riešiť s odborníkom. Terasa z dreva sa skladá z viacerých súčastí, ktoré sú veľmi dôležité pre trvácnosť a krásny vzhľad terasy. 

Najprv sa pripravi podklad – väčšinou z kamennej drviny. Napokon je vhodná štrková vrstva, ktorá slúži ako drenáž. Na ňu sa následne pokladá geotextília, ktorá bráni erózii. Potom prichádza na rad nosná podkonštrukcia z dreva. Mala by byť z rovnakého typu dreva ako samotné terasové dosky. Ešte než sa položia dosky, môžu sa použiť rektifikačné terče a izolácia. Podrobnejšie sa o skladbe terasy z dreva dozviete v našom článku.

Porovnanie s inými materiálmi pre terasy

Na terasu sa dnes však používajú aj iné materiály – kompozitné dosky, kameň či dlažba. Kompozitné dosky majú imitáciu dreva a môžete vďaka nim vytvoriť krásny vzhľad drevenej terasy. Dosky sú vyrobené z plastu, ktorý je náchylný na poškriabanie (od nábytku a pod.). Preto si vyžaduje údržbu. Mäkké drevo môžete viackrát prebrúsiť a zbaviť sa tak nedokonalostí. Nemá však tak dlhú životnosť. Vhodnejšie je thermo drevo, alebo tvrdé, exotické dreviny.

Kameň je veľmi elegantný a estetický. Vyžaduje si však zložitejšiu prípravu podkladu, čo je jeho nevýhodou. Výhodou však je oproti drevu to, že nevyžaduje žiadnu údržbu a odoláva vlhkosti. Používa sa tiež dlažba (napríklad zámková), ktorá má však vyššiu cenu a vyžaduje si odbornú inštaláciu. Je však tiež odolná a estetická.

Terasy z dreva: Záver

Terasy z dreva sú veľmi štýlové a esteticky krásne. Výhody a nevýhody sa líšia od materiálu. Použitie mäkkých drevín (napr. smrek) nie je veľmi trvácne a vyžaduje si častú údržbu. Exotické dreviny sú tvrdé a oveľa odolnejšie a dlhšie vydržia. Sú však finančne nákladné. Thermowood je tepelne spracované drevo, ktoré má dlhú životnosť a je ekologické. Všetky materiály majú svoje pre a proti. Výber je len na vás. 

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *