Teaková podlaha: Výnimočná drevina pre interiérové a exteriérové podlahy

teaková podlaha, drevené podlahy, exotická drevená podlaha, montáž teakovej podlahy

Objavte s nami jedinečný svet teakovej podlahy. Teakové drevo, pochádzajúce z dreviny Teak (Tectona grandis), je známe svojou exotickou krásou a vynikajúcimi vlastnosťami. V tomto článku sa pozrieme na pôvod teakového dreva, jeho výnimočné vlastnosti a prečo je ideálnou voľbou pre interiérové aj exteriérové podlahy.

Pôvod a vlastnosti teakovej dreviny

Pravé teakové drevo pochádza z dreviny Teak Barmský, pôvodom z Mjanmarska, bývalej Barmy. Pre svoje unikátne vlastnosti a vysoký dopyt sa jeho pestovanie postupne rozšírilo aj do iných krajín Juhovýchodnej Ázie, najmä, Indonézie, Malajzie, Thajska a dokonca až do Indie.

Teaková drevina sa vyznačuje prirodzene hustým zrnom a hrubými vláknami, ktoré sa dobre obrábajú bez odštiepenia alebo rozštiepenia. Toto je dôsledkom náročného prostredia, v ktorom teakový strom rastie; často odoláva monzúnom, obdobiam sucha, silným vetrom a ďalším náročným podmienkam. Aby odolal týmto environmentálnym zmenám, vlákna teakového stromu sa ohýbajú namiesto toho, aby sa lámali, čím sa stáva vynikajúcim dreveným materiálom pre použitie v náročných podmienkach.

Pôda, na ktorej rastie Teak, obsahuje vysoký podiel piesku, ktorý sa absorbuje do tela stromu počas jeho rastu. Okrem toho obsahuje Teak olej vo svojom jadrovom dreve, ktorý odoláva vode a pomáha ochrániť strom pred rozkladom, hmyzom a baktériami. Tento olej tiež dodáva Teaku jeho charakteristický lesk aj bez použitia oleja alebo laku.

Vďaka týmto unikátnym vlastnostiam sa teak využíval v stavebníctve po celé storočia. Tradične sa používal na stavbu lodí, pretože vyžaduje minimálnu údržbu a má prirodzene neklzký povrch s minimálnym rozpínaním vlákien v reakcii na vlhkosť.

teaková podlaha

Výnimočné vlastnosti teakovej dreviny zahŕňajú vysokú hustotu, odolnosť voči hmyzu a plesniam a schopnosť odolávať vlhkosti. Tieto vlastnosti robia teakovú podlahu ideálnou voľbou pre miestnosti s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, ale aj pre exteriérové priestory, napríklad terasy a vonkajšie chodníky.

Pestovanie Teaku sa pre veľký záujem rozšírilo aj do iných častí sveta napríklad do Afriky, Kostariky, aj Mexika, tu sa však už nejedná o pravý Teak barmský, ale o Plantážny Teak. Teak plantážny nedosahuje takú vysokú odolnosť, kvalitu ani životnosť. Odlišuje sa tiež vo farbe a povrchovej štruktúre.

Vhodnosť teakových podláh pre interiérové a exteriérové prostredie

Teakové podlahy sú známe svojou všestrannou aplikovateľnosťou pre rôzne prostredia. V interiéroch pridávajú teakové podlahy do priestoru exotický a elegantný vzhľad. Ich teplý odtieň a jedinečná textúra vytvárajú atmosféru pohodlia a luxusu.

V exteriéroch ponúka teaková podlaha vynikajúcu odolnosť voči poveternostným podmienkam. Odoláva slnečnému žiareniu, dažďu a teplotným zmenám, čím je ideálnou voľbou pre terasy, okolie bazénov a iné vonkajšie priestory.

údržba drevenej terasy, drevená terasa, terasa z exotického dreva, čistenie drevenej terasy

Teaková podlaha – nadčasová krása, ktorá vytvára hodnotu

Teakové podlahy majú charakteristický vzhľad s jasnými prúžkami a bohatým zlatohnedým odtieňom. S časom môže teaková podlaha prirodzene zosvetliť a získať šedivý nádych, čo dodáva priestoru ešte viac štýlu a autenticity.

Výhodou Teaku v interiéri aj exteriéri je jeho hodnota, ktorú prináša. Toto prémiové exotické drevo zvyšuje hodnotu akejkoľvek nehnuteľnosti a pri správnej údržbe vydrží mnoho desaťročí v plnej kráse. V priebehu času môžete teakovú podlahu renovovať, takže jej vzhľad môžete obnoviť do pôvodnej formy. To znamená, že aj 30-ročná taková podlaha môže vyzerať ako nová.

Teak terasa
Staršia teaková terasa pri bazéne po našej renovácii vyzerá ako nová.

Vaša teaková podlaha v prémiovej kvalite so zárukou

Ak hľadáte profesionálnu montáž teakových podláh, sme tu pre vás. Naša firma sa môže popýšiť 20-ročnou tradíciou v oblasti montáže drevených podláh a terás. Naša práca je známa pre vysokú kvalitu, precíznosť a poctivosť. Používame len tie najlepšie materiály dostupné na trhu, aby sme zabezpečili optimálnu trvanlivosť a estetiku.

Okrem toho sme pripravení vytvoriť pre vás cenovú ponuku na mieru úplne zadarmo. Sme presvedčení, že naša skúsenosť a oddanosť vám poskytnú teakovú podlahu, ktorá splní vaše najvyššie očakávania.

Pre viac informácií alebo na objednanie našich služieb nás neváhajte kontaktovať.

Tu si môžete pozrieť našu galériu realizácií drevených podláh a drevených terás.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na podlahy a terasy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *