Najpoužívanejšie exotické dreviny na terasy a ich praktické porovnanie

Najpoužívanejšie exotické dreviny na terasy a ich praktické porovnanie

Ako spoločnosť s viac než 18 rokmi práce v oblasti realizácií drevených terás vieme s istotou povedať, že exotické drevo je najlepší materiál na stavbu exteriérových terás. Exotické dreviny sú tvrdé dreviny, ktoré pochádzajú z exotických krajín najmä Južnej Ameriky a Juhovýchodnej Ázie.

Čo ich však robí takými výnimočnými a ako sa v nich máme vyznať? V tomto článku si predstavíme a porovnáme najpoužívanejšie exotické dreviny a ich pozoruhodné vlastnosti. Toto praktické porovnanie vám môže pomocť pri výbere vhodnej dreviny na vašu terasu.

Na rozdiel od tvrdých drevín, ktoré sa vyskytujú v našich končinách, sú stromy rastúce v tropických a subtropických oblastiach vystavené oveľa extrémnejším podmienkam. Vysoké teploty, vlhkosť vzduchu a časté zrážky v kombinácii s rozdielnym zložením pôdy ako v miernom pásme. To všetko umožňuje vznik takzvaných super-odolných drevín s vysokým obsahom prírodných olejov a oxidu kremičitého.

Exotické dreviny sú známe svojou mimoriadnou odolnosťou voči vlhkosti a prirodzenej rezistentnosti voči plesniam, hnilobe aj drevokazivému hmyzu. Vďaka vysokej tvrdosti a hustote vlákien si dokážu poradiť prakticky s akýmikoľvek poveternostnými podmienkami a majú veľmi dlhú životnosť.

ako sa starať o Ipe terasu, exotické dreviny, exotické drevo na terasu
Terasa okolo bazéna z exotickej dreviny Ipe.

Aj preto sa exotické drevo vo veľkom využíva na stavbu drevených terás i obklady fasád domov. Kvalitné exotické drevo poskytuje súlad praktických a vizuálnych kvalít, ktoré v mnohom prekonávajú iné materiály v exteriéri. Preto sa využívajú i v náročných podmienkach pri bazénoch, jazierkach, ako móla na mori, či plážové chodníky a podobne.

Dlhou životnosťou, rozmerovou stabilitou a vynikajúcou odolnosťou to však nekončí. Exotické drevo je známe a obľúbené aj pre svoj špecifický vzhľad, ktorý je výraznejší a modernejší ako v prípade drevín z našich podmienok. Typická črta exotickej dreviny je absencia hrčí, rôzne dekoratívne kresby a husté zrno.

Najpoužívanejšie exotické dreviny na Slovensku a ich porovnanie

Typ exotickej drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosť
Ipetmavohnedá s odtieňmi
od tmavočervenej po olivovohnedú
3680 lb1050 kg/m³trieda A75+ rokov
Teak Barmskýsvetlohnedá so žltými, zlatými odtieňmi1050 lb680 kg/m3trieda A70+ rokov
Cumarusvetlohnedá až tmavo hnedá3540 lb1070 kg/m³trieda A50+ rokov
Merbautmavohnedá s červenými
odtieňmi
1840 lb815 kg/m3trieda B30+ rokov
Massarandubatmavočervená až tmavohnedá
s červeným odtieňom
3190 lb1,080 kg/m3trieda B30+ rokov
Garapasvetlohnedá v zlatožltých
alebo jantárových odtieňoch
1,650 lb790 kg/m3trieda B~30 rokov
Bangkiraisvetlohnedá1,798 lb910 kg/m3trieda B~40 rokov

Ekologické a bezpečné pre naše zdravie

Ako môžete vidieť v tabuľke, všetky hore uvedené dreviny majú pri optimálnej starostlivosti životnosť od 30 rokov a viac bez toho, aby boli akokoľvek chemicky upravované. Len pre porovnanie, mäkké dreviny ako borovica či smrek bez chemickej úpravy začnú veľmi skoro podliehať rozkladu či hnilobe.

Na to, aby mäkká drevina vydržala v exteriéri aspoň 5 rokov, musí byť chemicky ošetrená, inak povedané impregnovaná. Impregnácia zahŕňa rôzne chemikále s fungicídnymi a insekticídnymi účinkami. Tieto chemikálie sú však zdraviu škodlivé a z dreviny sa vyplavujú do okolitého prostredia, čím kontaminujú okolitú pôdu.

Exotické drevo nepotrebuje žiadnu impregnáciu. Vďaka svojej hustote a prirodzenému obsahu prírodných olejov a silice odoláva hnilobe, plesniam aj drevokazivému hmyzu bez nutnosti akejkoľvek úpravy. Navyše má minimálne trojnásobne dlhú životnosť, ako impregnované mäkké dreviny.

5 najlepších drevín na stavbu terasy , Terasa z exotického dreva garapa
Terasa z exotického dreva Garapa

Exotické dreviny pochádzajúce z kontrolovaného hospodárstva z trvalo udržateľných lesov patria medzi ekologický a obnoviteľný materiál. Používaním týchto drevín tak podporujeme legálnu lesnú ťažbu a miestne obyvateľstvo, ktorému to dáva obživu. V chránených oblastiach sa tak namiesto vypálenia lesov a výsadby plodín môžu naďalej zachovať lesy pre budúce generácie.

Certifikované exotické drevo a garancia kvality

Ak túžite po dokonalej terase či fasáde z exotickej dreviny, stavte na istotu. Naša spoločnosť CUMARU s.r.o. s mnohoročnými skúsenosťami v oblasti realizácie drevených terás, fasád a podláh patrí medzi jednotku na slovenskom trhu.

Vašu terasu zrealizujeme poctivo, odborne a s garanciou najvyššej kvality za použitia certifikovaných drevín od spoľahlivého dodávateľa. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku zadarmo a my vám pripravíme riešenie na mieru.

Pozrite si galériu našich realizácii tu.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *