Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády

Čo je to thermodrevo?

Thermodrevo alebo Thermowood, tiež známe ako tepelne upravené drevo, predstavuje revolučnú škandinávsku techniku spracovania dreva, ktorá je ekologická a bez chemikálií. Termodrevo ponúka krásny vzhľad a zároveň vylepšuje vlastnosti mäkkých drevín. To všetko za rozumnú cenu, niet preto divu, že termodrevo naberá na popularite a v súčasnosti sa radí medzi obľúbené stavebné materiály najmä do exteriéru.

Prezentácia thermodrevín v podobe horizontálnych a vertikálnych štruktúr, Thermo Jaseň a Thermo Borovica.

Ako sa vyrába thermodrevo?

Thermodrevo sa vyrába tepelným spracovaním škandinávskeho mäkkého dreva na teploty v rozmedzí od 180 – 230 ° v špeciálnych komorových peciach až do 96 hodín. Pri tepelnej úprave sa používa para ako ochranný plyn, ktorý pomáha predchádzať štiepeniu a poškodeniu dreva počas spracovania.

Tento proces spôsobuje v dreve chemické a štrukturálne zmeny a mení niektoré jeho vlastnosti a kvality. Tepelne upravené drevo sa následne vďaka svojmu spracovaniu mení na materiál s nasledujúcimi vlastnosťami:

Dimenzionálna stabilita – Intenzívne teplo, ktorému je drevo vystavené počas svojej výroby, spôsobí jeho vyschnutie hlboko do jadra. Vďaka tomuto procesu sa všetka vlhkosť a živica odstráni. Thermodrevo preto nereaguje na zmeny vlhkosti tak drasticky ako neošetrené drevo (riziko vydúvania sa, prasklín a zmraštenia sa zníži), čo mu umožňuje lepšie si udržať tvar. Thermodrevo nevylučuje živicu a šťavy ani pri vysokých teplotách.

Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica.
Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica.

Šetrné k životnému prostrediu – Mäkké drevo používané na výrobu thermodreva pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov certifikovaných PEFC a keďže pri jeho výrobe nie sú zahrnuté žiadne chemikálie alebo cudzie látky, thermodrevo je materiál šetrný k životnému prostrediu vyrobený iba pomocou prírodných metód.

Odolnosť proti hnilobe a plesniam – V dôsledku procesu zahrievania sa v dreve rozloží hemicelulóza, čo znamená, že drevo stráca živiny, ktoré by umožnili rast a vývoj hniloby a húb.

Zvýšená životnosť – Ak sa drevo ošetruje teplom, jeho priemerná životnosť sa predĺži. V zásade platí, že čím vyššej teplote je drevo vystavené pri spracovaní, tým dlhšia je jeho životnosť.

Vylepšená izolácia – Drevo, ktoré bolo tepelne ošetrené, je oveľa poréznejšie ako neošetrené drevo, čo výrazne zlepšuje jeho izolačné vlastnosti.

Môže byť recyklované – Na rozdiel od dreva impregnovaného tlakom, thermodrevo môže byť zlikvidované alebo recyklované ako neošetrené a nespracované drevo.

Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády

Využitie thermodreva

Tepelná modifikácia dreva zlepšuje vlastnosti dreva, čím rozširuje rozsah aplikácií, v ktorých sa drevo môže použiť. Široká škála výhodných vlastností umožňuje použitie materiálu na vonkajšie aj vnútorné použitie.

Použitie thermodreva v exteriéri

Vďaka svojej vysokej odolnosti voči vlhkosti a rozkladu je termodrevo vhodným materiálom pre exteriérové projekty. Medzi najobľúbenejšie vonkajšie použitia patria:

  • fasádne obklady
  • terasy
  • vetracie mriežky, pergoly a iné vonkajšie slnečné zábrany
Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády
Thermo drevinu možno použiť aj vo vlhkom prostredí a okolo bazénu, hoci jej odolnosť a životnosť je výrazne nižšia ako u exotických drevín.

Použitie thermodreva v interiéri

Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu a odstráneniu živice je toto drevo ideálne aj pre projekty v interiéri, ako napríklad:

  • interiérové obklady
  • sauny
  • nábytok
  • podlaha

Vzhľad obkladu z thermodreva

Farba thermodreva je ovplyvnená výškou teploty a dĺžkou, ktorej je drevo vystavené pri spracovaní. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je teplota, ktorej je drevo vystavené, tým je tepelne upravené drevo tmavšie.

Thermodrevo má krásny hnedý odtieň, ktorý po čase prirodzene naberá strieborno-šedú patinu, ak sa drevo neošetrí pigmentovaným dreveným olejom, ktorý drevo chráni pred UV žiarením. Pekná hnedá farba je doplnená krásnou kresbou, ktorá je zvýraznená stmavnutím v dôsledku tepelnej úpravy.

Údržba a ošetrenie thermodreva

Ako sme už spomínali vyššie, vplyvom slnečného žiarenia thermodrevo postupne vybledne a nadobudne striebornošedú patinu. Tak ako každé drevo, aj termodrevo musí okrem slnečného UV žiarenia odolávať aj rôznym iným stresorom, ktoré ho opotrebovávajú.

Na predĺženie životnosti a obnovenie pôvodného vzhľadu termodreva preto odporúčame pravidelné ošetrenie a renováciu.
Pravidelná renovácia terasy a fasády z thermodreva je jediný spôsob, ktorý vám zaručí zachovanie kvality, životnosti a krásneho vzhľadu dreva.

Cena thermodreva

Thermodrevo je všeobecne lacnejšie ako väčšina tvrdých exotických drevín, čo z neho robí veľmi cenovo dostupný a obľúbený materiál pre majiteľov domov a stavbárov.

Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády
Terasa a fasáda z thermodreva – Termo Jaseň

Výrobný proces nezahŕňa použitie žiadnych chemikálií, čo znamená, že termodrevo je bezpečné pre použitie ako v exteriéri tak aj v interiéri.

Termodrevo v našej ponuke

Medzi najčastejšie používané tepelne upravené drevo využívané v exteriéri na terasové dosky a fasády sa používa termojaseň a termoborovica.
Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu thermowood dosiek v prípade, že vašu montáž bude realizovať naša firma. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

2 názory na “Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády” on “Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *