Certifikované terasové dosky – prečo je dôležité dbať na pôvod dreva?

Certifikované terasové dosky, trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov

V tomto článku sa budeme venovať dôležitej téme, ktorú na slovenskom trhu neotvára žiadny predajca terasových dosiek a to je pôvod dreva.
Ako sme už uviedli v našom predchádzajúcom článku o lacných terasových doskách, trh je zaplavený množstvom rôznych ponúk drevených podláh a terasových dosiek bez toho, aby bol spotrebiteľ informovaný o pôvode dreva a jeho spracovateľskom reťazci.

Je pravdou, že väčšinu slovenských spotrebiteľov zaujíma skôr cena ako pôvod a história spracovania výrobku po finálny produkt. Tento nezáujem je však do istej miery spôsobený aj tým, že slovenskí spotrebitelia nie sú dostatočne informovaní o týchto procesoch zo strany obchodníkov a dodávateľov.

Je teda možné, že ak by ľudia vedeli, že tie podozrivo lacné terasové dosky z exotickej dreviny spôsobili nelegálny výrub amazonských pralesov, smrť niekoľkých ohrozených druhov zvierat, či katastrofálne pracovné podmienky ľudí v spracovateľskom procese, potom by si to najskôr s kúpou rozmysleli.

3 dôvody, prečo dbať na pôvod dreva

Ak teda uvažujete nad kúpou akéhokoľvek výrobku z dreva, či už sa jedná o terasové dosky, fasádne obklady, drevené podlahy, nábytok, alebo iné produkty, toto sú hlavné dôvody, prečo si treba všímať pôvod dreva a jeho certifikát:

  1. Ekologické dôvody: Drevo získavané z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov pochádza z legálnej a kontrolovanej ťažby, pri ktorej nedochádza k odlesňovaniu. Na miesta výrubu sa nasadia nové stromy a vytvára sa tak udržateľný reťazec pri ktorom nedochádza k úbytku lesov. Tieto oblasti sú následne chránené voči nelegálnemu výrubu za účelom ťažby dreva, či využívania na iné účely ako je napríklad pestovanie plodín.
  2. Etické dôvody: Drevo, ktoré sa získava z lesov, ktoré nespĺňajú certifikáciu trvalej udržateľnosti prispieva nie len ku nebezpečnému odlesňovaniu chránených lesov, ale aj ohrozuje domáce obyvateľstvo a ľudí, ktorí sú zapojení do spracovateľského procesu dreva. Ľudia, ktorí rúbu, prevážajú a spracovávajú drevo z takýchto lesov často pracujú za nehumánnych podmienok. Ich pracovné podmienky nie sú regulované ani chránené žiadnou organizáciou ani štátom. Dá sa teda povedať, že aj takáto nelegálna ťažba prispieva ku novodobému otroctvu.
  3. Kvalita dreva: Pri nelegálnej ťažbe dreva sa toto drevo môže nedostatočne alebo nekvalitne spracovávať za účelom rýchleho zabezpečenia zisku. To môže výrazne ovplyvniť kvalitu a životnosť dreviny. V trvalo udržateľnom lese sa monitoruje každý strom a kontroluje sa, kedy je vhodný čas na jeho výrub. Drevo sa rozdeľuje do viacero kategórií kvality a každý proces je pod dohľadom. Ak si zaobstaráte certifikované terasové dosky, môžete si byť istý vysokou kvalitou a životnosťou takéhoto materiálu.

Odpoveďou na globálny problém s drevom sú certifikáty

Ak si kupujete akýkoľvek produkt vyrobený z dreva, dbajte na to, aby bol označený certifikátom FSC (Forest Stewardship Council), alebo PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).

FSC a PEFC sú medzinárodné organizácie, ktoré upravujú štandardy, za ktorých sa majú pestovať, rúbať a spracovávať dreviny za účelom trvalej udržateľnosti.

Inými slovami, kúpou produktov s týmito certifikátmi podporujete legálne lesné hospodárenie a proces spracovania dreva. Drevo je pestované a spracovávané udržateľným spôsobom a za humánnych podmienok bez neľudského vykorisťovania a agresie voči domácemu obyvateľstvu a zvieratám.

Legálna ťažba z trvalo udržateľných lesov podlieha prísnym reguláciam, ktoré ochraňujú citlivý ekosystém a ohrozené druhy zvierat, chránia pred nehumánnym zaobchádzaním s pracovníkmi a odlesňovaním.

Tieto organizácie nastavujú podmienky za ktorých môžu lesní hospodári získať certifikáciu. V rámci týchto podmienok musia majitelia lesov zabezpečiť:

  • aby vyrúbané stromy boli nahradené, alebo aby mali dostatok času na prirodzenú regeneráciu
  • aby sa nerealizoval výrub v chránených oblastiach kde by to mohlo ohroziť miestny ekosystém či ohrozené druhy zvierat
  • chránia právo využívania lesa pôvodným obyvateľstvom a ich posvätné oblasti sú vyňaté z ťažby
  • Majiteľ lesa musí na prácu používať miestnych obyvateľov a musí im zabezpečiť školenie, bezpečnostné vybavenie a slušný plat. Vlastník lesa je často povinný podporovať miestnu komunitu aj inak, napríklad rozvojom škôl.

Toto je niekoľko z hlavných bodov podmienok pre získanie certifikátu FSC alebo PEFC. Princípom tohto úsilia je najmä zabezpečiť férové podmienky pre ľudí pracujúcich v drevárskom priemysle a zároveň zabezpečiť, aby tu lesy boli aj pre budúce generácie.

Pri výbere sa spoľahnite len na tých najlepších

Spoločnosť CUMARU s.r.o. spolupracuje s overeným dodávateľom drevín, ktorý poskytuje len certifikované terasové dosky, drevené podlahy a fasádne obklady najvyššej kvality. Každý drevený produkt od nás je označený certifikátom s dohľadateľným spracovateľským procesom až ku lesu, z ktorého bolo drevo vyťažené.

certifikované terasové dosky

S viac ako 17 ročnými skúsenosťami a poctivou i odbornou prácou, ktorú odzvádzame, vám vieme garantovať, že vaša terasa, fasáda aj podlaha budú vyrobené nie len z prvotriednej dreviny, ale aj s prvotriednou montážou vysokej kvality.

Kontaktujte nás v prípade, že potrebujete poradiť s výberom vhodnej dreviny a vyhotovenia cenovej ponuky na mieru.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *