Zháňate lacné terasové dosky? Na toto si dajte pozor

Postup montáže drevenej terasy z exotického dreva IPE, 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia, montáž drevených terás, montáž terasy bez skrutiek, montáž terasy na klipy

Ak plánujete stavbu drevenej terasy na svojom pozemku, je úplne prirodzené, že zvažujete všetky možnosti a pozeráte pri tom na cenu.

Realizácia drevenej terasy totiž nie je lacná záležitosť. Pokiaľ si terasu nemontujete svojpomocne (čo neodporúčame), musíte si prirátať ku cene terasových dosiek aj cenu montáže.

Mnoho ľudí v snahe znížiť vstupné náklady na realizáciu terasy hľadá čo najlepšiu ponuku a volí si lacné terasové dosky v akcii.

Ako je však možné, že niekto ponúka terasové dosky tak lacno a niekto tú istú drevinu ponúka omnoho drahšie? Pozrime sa na to, na čo si treba dať pozor pri výbere terasových dosiek a prečo sa treba mať na pozore pri lacných terasových doskách od niektorých predajcov.

Čierny trh s drevom

Podobne ako je to diamantmi či drahokamami, aj drevu sa darí na čiernom trhu. Dopyt po dreve je celosvetovo vysoký a ceny certifikovného dreva sú omnoho vyššie ako v prípade dreva s nevystopovateľným pôvodom.

lacné terasové dosky

Najmä v prípade exotických drevín ako sú Teak, Ipe, Cumaru, Massaranduba, Bangkirai a podobne, si treba všímať pôvod dreva a jeho certifikát. Ak je drevo necertifikované, s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z čierneho trhu pri ktorého ťažbe sa ťažko porušujú ľudské práva a zaťažuje životné prostredie napríklad masívnym odlesňovaním.

Pri výbere terasových dosiek sa preto vždy uistite, že terasové dosky majú FSC alebo PEFC certifikát. Takýto certifikát zaručuje, že drevo bolo získané z lesov, ktoré ručia za trvalo udržateľné obhospodarovanie. Stromy sú pestované a spracovávané udržateľným spôsobom a za humánnych podmienok bez neľudského vykorisťovania a agresie voči domácemu obyvateľstvu.

Certifikované drevo sa vždy ťaží legálne a poctivo, nie na úkor obyvateľstva a živočíšnych druhov. Takéto drevo s vystopovateľným pôvodom vám ponúkne komfort záhradnej terasy bez výčitiek, že niekto za vaše terasové dosky nebol náležite ohodnotený, že ťažbou tohto dreva bol narušený ekosystém, alebo niekto stratil život.

Rozdiel v kvalite

Drevo s nevystopovateľným pôvodom má okrem neetických a neekologických dopadov na našu planétu aj oveľa nižšiu kvalitu.

Terasové dosky v akcii vás môžu zlákať dobrou cenou a pekným obrázkom, ale to čo vám dodajú v skutočnosti sa môže veľmi líšiť od obrázku produktu na internete, či v katalógu. Chyby nekvalitného dreva sa niekedy môžu prejaviť po rokoch, pretože také drevo sa ľahše opotrebováva.

Pestovanie a spôsob správy lesov, kontrola kvality pôdy, správne klimatické podmienky, či správne sušenie, to sú všetko faktory, ktoré pri dreve z čierneho trhu nie sú dodržané. Kvalita takéhoto dreva potom dramaticky klesá a odráža sa to na životnosti, správaní ale aj celkovom vzhľade dreva.

Zdraviu škodlivé drevo

V snahe ušetriť na terase sa mnohí ľudia rozhodnú pre terasové dosky z mäkkých drevín, ako je napríklad borovica. Väčšina mäkkých drevín má krátku životnosť a nedokážu odolávať poveternostným vplyvom tak dobre ako exotické dreviny.

Už v priebehu krátkej doby začnú podliehať hnilobe, plesniam či drevokazivému hmyzu. Na predĺženie ich životnosti sa toto drevo ošetruje fungicídmi a insekticídmi na zabezpečenie ochrany pred hmyzom, plesňou a rozkladom. Tieto chemikálie predstavujú zdravotné riziko pre ľudí aj pre zvieratá a zaťažujú životné prostredie.

Ak už sa teda rozhodujete pre lacné terasové dosky z mäkkej dreviny, uistite sa, že drevina nie je impregnovaná nebezpečnými chemikáliami. Alternatívne si môžete zvoliť o trochu drahšiu verziu v podobe tepelne upravenej mäkkej dreviny – termodrevo, ktoré zvyšuje životnosť a odolnosť dreva bez chemikálií.

Garancia kvality

Lacné terasové dosky teda nemusia garantovať kvalitu, krásny vzhľad a dlhú životnosť dreviny. To sú vlastnosti, ktoré by nás pri plánovaní drevenej terasy mali obzvlášť zaujímať.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. pôsobí na trhu s drevom už viac ako 17 rokov a garantujeme vám, že terasové dosky od nás sú certifikované a vysokokvalitné.

V prípade, že budeme realizovať montáž vašej terasy, vieme vám ponúknuť terasové dosky najvyššej kvality za férové ceny. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *