Olej na terasu – Čo by mal obsahovať dobrý terasový olej a kde ho nájdete?

renovácia a ošetrenie špeciálnymi olejmi terasy z Teaku Barmského, olej na terasu, olejovanie terasy, nanasanie oleja na drevo, terasový olej

Terasový olej je dôležitým prvkom v starostlivosti o vašu záhradnú terasu. Všetky dreviny, dokonca aj tie najodolnejšie, po nejakom čase vplyvom poveternostných podmienok podliehajú opotrebeniu. Drevo zosivie a získa svoju charakteristickú patinu. Dobrou správou je, že pôvodný vzhľad dreva sa dá obnoviť prostredníctvom renovácie terasy. Pri pravidelnej starostlivosti tak vaša terasa môže vyzerať ako nová aj po mnohých rokoch.
Správny olej na terasu je základom tejto starostlivosti.

Exotické dreviny sú na rozdiel od lokálnych drevín omnoho odolnejšie a lepšie odolávajú vonkajším podmienkam. V tvrdom exotickom dreve sa prirodzene nachádzajú oleje, vďaka ktorým sú tak veľmi odolné. Tieto oleje sa postupom času z dreva vylučujú a drevo tak stráca svoju pevnosť a ochranu.

Účelom terasového oleja je okrem iného teda doplniť tieto chýbajúce oleje. Niektorí majitelia terás či fasád z exotickej dreviny preferujú rustikálny, sivý až zvetraný vzhľad drevených obkladov. Takéto drevo môže byť vo vnútri zdravé, no na povrchu sa už podpísalo UV žiarenie a celoročné zmeny počasia. Exotické dosky sa môžu nejaký čas nechať aj neošetrené, ale každoročnou renováciou výrazne predĺžite krásny vzhľad aj životnosť dreviny.

Každoročná renovácia je obzvlášť prospešná na terasách, kde sú dosky pokladané horizontálne pretože okrem spomínaným poveternostným vplyvom sú vystavené aj tlaku prevádzky. Stúpa sa po nich, posúvajú sa stoličky, stôl, kvetináče a podobne. Na rozdiel od fasád sú oveľa viac namáhané, potreba zásoby oleja je pre ne nevyhnutná.

Kvalitný terasový olej preniká do vnútornej štruktúry dreva a vyživuje ju. Jeho úlohou je aj drevo zvlhčiť a pomôcť mu lepšie odolávať poveternostným podmienkam, ako sú UV žiarenie, vlhkosť, mráz, vietor, dážď či sneh. Vyživená drevina je menej náchylná na poškodenia, praskliny, popraskania a ryhy. Aby sa olej mohol vsiaknuť čo najhlbšie do dreviny a poskytnúť jej čo najlepšiu ochranu, je potrebné drevo riadne očistiť a pripraviť prostredníctvom brúsenia.

olej na terasu, terasový olej, olejovanie terasy, obnova terasy, renovácia terasy, nanášanie pigmentového oleja na terasu
Profesionálne olejovanie terasy je dôležitým krokom v správnej renovácii terasy. Na obrázku môžete vidieť ako jeden z našich pracovníkov nanáša špeciálny pigmentový olej na prebrúsenú ipe terasu.

Prebrúsenie terasovej dosky prostredníctvom špeciálnej brúsky s odsávaním očistí povrch dreva od oxidácie, patiny, povrchových nečistôt, vizuálnych nerovností a škvrń. Drevo sa tak otvorí a je pripravené na nanesenie oleja.

Dobrý olej na terasu by mal obsahovať kvalitné prírodné oleje a parafíny. Môžete si vybrať olej s väčšou alebo menšou prímesou pigmentu, to znamená, že podľa úrovne pigmentu bude závisieť farba terasových dosiek po nanesení oleja. Dostupné sú aj transparentné terasové oleje, avšak tie terasu menej ochránia pred UV žiarením a skôr tak dochádza k jej blednutiu a zvetrávaniu.

Nie je olej ako olej

Zloženie terasového oleja je absolútne kľúčové k dosiahnutiu prvotriedneho výsledku obnovy terasy. Čím je olej kvalitnejší, tým dlhšie a lepšie vie drevinu ochrániť pri zachovaní pôsobivého nového vzhľadu. Žiaľ, väčšina voľne dostupných terasových olejov v obchodoch na Slovensku takúto kvalitu nedosahuje.

Zčasti je to dané aj povahou tohto produktu. Tak ako je tomu i v iných špecializovaných povolaniach, pri ktorých sa vyžaduje určitá znalosť a schopnosť, aj v oblasti obnovy a renovácie terás sú tie najkvalitnejšie oleje dostupné len pre profesionálnych odberateľov.

Tak ako u kaderníčky dostanete starostlivosť v podobe použitia produktov, ktoré si v obchode nekúpite, to iste platí aj v prípade oleja na terasu. Preto ak sa chcete uistiť, že vaša terasa bude ošetrená profesionálne s olejom top kvality, odporúčame vám využiť služby spoločnosti špecializujúcej sa na renováciu terás.

Proces renovácie exteriérovej terasy od výbrusu až po náter.
Správna starostlivosť o terasu nekončí a nezačína len nanesením kvalitného terasového oleja. Dôležité je terasu správne pripraviť na nanesenie oleja prebrúsením špeciálnou brúskou. Samotné nanášanie oleja taktiež vyžaduje určitý postup, aby sme dosiahli želaný účinok.

To najlepšie na trhu a ešte omnoho viac

Pokiaľ chcete dopriať svojej terase profesionálnu starostlivosť a obnovu vzhľadu s najlepším výsledkom, obráťte sa na nás. Spoločnosť CUMARU s.r.o. sa montáži a renovácii terás venuje už viac ako 18 rokov. Naša špecializovaná renovácia zohľadňuje individuálne potreby jednotlivých drevín a poskytne vám ošetrenie vašej terasy na mieru podľa jej stavu.

To všetko s garanciou kvality a za použitia tých najkvalitnejších olejov na trhu, ktoré na Slovenskom trhu nemajú konkurenciu. Výsledky našej renovácie sú vychýrené a aj preto sa na nás opakovane obracajú naši spokojní zákazníci, ktorí nás odporúčajú ďalej.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku pre renováciu terasy.
Pozrite si galériu našich renovácií tu.
Prečítajte si viac o postupe našej renovácie a obnovy terasy tu.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania a renovácie dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *