Premýšľate nad novou podlahou, alebo modernizáciou pôvodnej podlahy vo vašej domácnosti?
Rozhodujete sa akú podlahovú krytinu vybrať do vašej novostavby, bytu, domu, či komerčného priestoru?
Zo širokej ponuky podlahových krytín si neviete vybrať a pýtate sa; dáme tam laminát, keramiku? Vinyl, či linoleum? Alebo drevo?
V oblasti podlahových krytín existujú nekonečné možnosti na výber.
Pri výbere zvažujeme estetické cítenie, kvalitu, životnosť, finančné možnosti, hlučnosť, spoľahlivosť, náročnosť na údržbu a vhodnosť do konkrétneho priestoru – interiéru.
V tomto článku vám prezradíme, prečo je drevo takou atraktívnou voľbou a prečo dominuje v nárokoch na bezpečnosť, čistotu či údržbu. Tiež si posvietime na ekonomickú stránku. Drevená podlaha sa totiž na prvý pohľad javí ako drahšia alternatíva, keď však vezmeme do úvahy celkovú životnosť podlahy z tvrdého dreva, tak výhody mnohonásobne prevažujú nad pôvodnými nákladmi.
Dozvieme sa prečo sú podlahy z dreva také obľúbené po stáročia, ako to že boli moderné v každej dobe a v súčasnosti sa tešia obrovskej popularite aj v tých najlepších a najmodernejších projektoch.
1. Odolnosť a trvácnosť, ktorá vydrží desaťročia
Drevo je materiál, ktorého vlastnosti sú overené časom. Drevené podlahy majú bohatú históriu a tešili sa veľkej obľube už v baroku od začiatku 17. storočia.
O montáži drevených podlahových krytín, ich kráse, funkčnosti a elegancii sa začali šíriť zvesti po celej Európe najmä po nástupe francúzskeho kráľa, Ľudovíta XIV, Kráľa Slnko na trón roku 1643. Drevené parkety sa vtedy využívali vo verejných budovách, školách, továrňach, ale najmä kaštieľoch a palácoch, pričom sa zachovali vo veľmi dobrej kvalite dodnes.
Skúsenosti ukazujú, že správne zvolená drevina na montáž podlahy, v spojení s profesionálnou montážou a vhodnou starostlivosťou, vám zaručene bude slúžiť desaťročia. Masívne podlahy z tvrdého dreva sú odolné voči úderom, škriabancom, vode, plesniam i škodcom.
Najtrvácnejšie sú tvrdé dreviny, najmä exotické dreviny, ktorých životnosť neraz presahuje 75 rokov.
2. Nadčasová krása jedinečného prírodného materiálu, rozmanitý výber farieb a vzorov zŕn
Každý kus dreva je unikát a má svoj vlastný príbeh. Každý krok po drevenej podlahe nás spája s prírodou a dáva nám nezameniteľný pocit harmónie, komfortu a tepla. Kráčať bosý po kvalitnej drevenej podlahe je poézia, ktorej krásu ťažko opísať, zaslúži si ju vyskúšať každý.
Drevené podľahové krytiny vizuálne zjednocujú interiér a drevo do každej miestnosti dáva hĺbku, nadčasovú estetiku a prirodzené kúzlo.
Na trhu je veľké množstvo drevín na montáž podlahy, sú rozličného vzhľadu, štruktúry a farebnosti od najsvetlejších po najtmavšie.
Spoločne s rozličným množstvom olejov, lakovaných povrchov, jemných i štrukturovaných povrchov máte možnosť vybrať jedinečný štýl drevených parkiet, ktorý vyhovuje vašej osobnosti.
Zatiaľčo iné podlahy budú časom vyzerať opotrebované, vaša drevená bude stále vyzerať krásne. V priebehu času cennejšie.
3. Zdravie a hygiena bez alergií – drevená podlaha je najlepší materiál pre zdravšie bývanie
Z tvrdého dreva získate krajšie, zdravšie bývanie a príjemnejší životný pocit. Jedna z najväčších výhod dreva je totiž jeho zdravotná nezávadnosť. Keďže kvalitné drevo od dobrého výrobcu je 100% prírodný produkt, tak neobsahuje potenciálne škodlivé látky, chémiu a nestále organické zlúčeniny.
Masívne podlahy z tvrdého dreva nepriťahujú roztoče, blchy a iné organizmy, či alergény spôsobujúce alergie, takže sú vhodné pre astmatikov a alergikov. Napríklad do kobercových vlákien sa vstrebáva veľké množstvo prachu a choroboplodných zárodkov, pri drevenej krytine však môžte na podobné problémy zabudnúť.
4. Ľahko sa čistí a bez použitia chémie
Výhodu drevených parkiet z hľadiska čistenia tiež objavili už v spomenutom Versailles. V 70-tych rokoch 17.storočia panstvo vyzvalo architekta aby do kráľovskej jedálne namontoval kvalitný a krásny materiál, ktorý sa bude ľahko čistiť. Pôvodná mramorová podlaha si totiž vyžadovala neustále umývanie, čo spôsobovalo hnitie trámov pod podlahou. Nová drevená krytina, ktorá vynikala estetikou, trvácnosťou a bezproblémovým čistením, sa ihneď stala hitom nielen na dvore franúzskeho kráľa, ale v celej Európe.
Drevený povrch podlahy jednoducho očistíme obyčajnou handrou, mopom, kefou či inými čistiacimi prostriedkami. Ľahko si poradíte s vyliatym vínom, kávou, ale i bahnom, ktoré na topánkach priniesli vaše deti z vonku domov a drevené parkety vám šetria čas a peniaze aj v prípade, že máte psa či mačku.
5. Najlepšia voľba pre životné prostredie a ekológiu
Na výrobu drevených podláh a dreva sa využíva menej vody a energie, ich produkcia je šetrnejšia a čistejšia ako u iných materiálov. Na konci dlhého životného cyklu sa drevo dá znovu recyklovať, na rozdiel od vinylových, či laminátových podláh, krytín z PVC a kobercov. Pri výrobe kobercov a spomenutých krytín z umelých materiálov sa tiež používajú syntetické aditíva a sú ošetrované chemikáliami. Produkcia dreva je čistejšia aj v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, napríklad pri výrobe ocele sa používa 40-krát viac znečisťujúcich látok ako u výroby dreva.
V prípade betónu je to 6-krát viac a tehly 4-krát viac. Výroba týchto materiálov uvoľňuje aj niekoľkonásobne viac oxidu uhličitého do životného prostredia. Drevo posiela na skládku menej tuhého odpadu ako výroba ocele a betónu. Okrem toho je drevo energeticky efektívnejšie. Bunková štruktúra dreva zachytáva vzduch, čo mu dodáva vynikajúce izolačné vlastnosti. Potrebujeme hrúbku 38 cm betónu aby sme vyrovnali izolačné vlastnosti dreva.
6. Predaj drevených podláh vracia späť drevárskemu priemyslu viac peňazí na podporu dobrého riadenia lesov
Drevo sa z lesov ťažilo po tisíce rokov a odlesňovanie je stále problémom v mnohých rozvojových krajinách sveta. V západných krajinách ako sú krajiny EU, Kanada i USA je to práve naopak a lesy viac rastú, ako sa kácajú.
V Severnej Amerike je až o 70% lesného porastu viac ako bolo v 16. storočí a podľa správy Svetového inštitútu zdrojov sa stromový porast každým desaťročím zvyšuje.
V Európskej únii sa zasa lesný porast medzi rokmi 1990 až 2010 zvýšil až o 11 miliónov hektárov. Vďaka environmentálnej uvedomelosti sa zalesnené územia v EU stále zväčšujú, takže ročný čistý rast tvrdého dreva v EU je oveľa vyšší ako je priemerná ročná miera ťažby.
Európske lesy dnes odstraňujú okolo 9% európskych emisií CO2 zo vzduchu a sú vytvorené stratégie vďaka ktorým bude drevo nahrádzať materiály náročné na uhlík.
Dnes už 97% surového dreva spracovaného v EÚ pochádza z lesov EÚ spravovaných trvalo udržateľným spôsobom. Vďaka politike udržateľnosti prírodných zdrojov, ktorá myslí na našu budúcnosť, Európska únia tlačí aj na krajiny tretieho sveta aby sa chovali zodpovednejšie. Čím ďalej tým viac exotických lesov získava certifikáty trvalej udržateľnosti, lesy sa teda nielen ťažia ale i vysádzajú, čo v praxi znamená že exotické drevo z týchto lesov bude dostupné i v budúcnosti. Takéto drevo sa ťaží legálne a nie na úkor domáceho obyvateľstva či živočíšnych druhov.
Transparentné financovanie a stratégia trvalo udržateľných lesov tak zabezpečuje domácemu obyvateľstvu zamestnanie.
97% surového dreva spracovaného v Európskej únii pochádza z lesov EÚ spravovaných trvalo udržateľným spôsobom vďaka politike udržateľnosti prírodných zdrojov, ktorá myslí na našu budúcnosť. Európska únia tlačí aj na krajiny tretieho sveta aby sa chovali zodpovednejšie. Čím ďalej tým viac exotických lesov získava certifikáty trvalej udržateľnosti, lesy sa teda nielen ťažia ale i vysádzajú, čo v praxi znamená, že exotické drevo z týchto lesov bude dostupné i v budúcnosti. Takéto drevo sa ťaží legálne a nie na úkor domáceho obyvateľstva či živočíšnych druhov. Transparentné financovanie a stratégia trvalo udržateľných lesov tak zabezpečuje domácemu obyvateľstvu zamestnanie.
7. Regulátor teploty a zvuku
Vyššie bolo spomenuté, že drevo má vynikajúce izolačné vlastnosti a je to prírodný izolátor. Drevené krytiny pomáhajú udržiavať teplo v dome počas chladného počasia a naopak dom v chlade, keď je horúce počasie. Je to tiež vláknitý materiál, ktorý napomáha absorbovať zvuk.
Správne nainštalovaná podlaha z tvrdého dreva vám nikdy eliminuje duté zvuky alebo vibrácie.
8. Vynikajúce médium na inštaláciu podlahového vykurovania
Drevo poskytuje skvelé médium na inštaláciu pod podlahové vykurovanie, ktoré sa v súčasnosti považuje za najúčinnejší spôsob vykurovania vášho domu.
9. Drevená podlaha sa dá renovovať a opravovať.
Jednou z veľkých výhod dreva je možnosť renovácie a obnovenia vzhľadu. Takáto renovácia dá aj po rokoch užívania drevenej podlahe úplne nový a krásny vzhľad. Drevená podlaha sa môže hĺbkovo čistiť, brúsiť, ošetrovať ochrannými olejmi rôznej pigmentácie, čím môžno ovplyvňovať a meniť jej vzhľad. Tieto vlastnosti robia z dreva materiál mimoriadne variabilný a prispôsobivý novým trendom.
Na rodzieľ od vinylov a kobercov, podlahy z tvrdého dreva môžu byť aj opravené a nie vymenené. Drobné praskliny možno sceliť a zlepiť. Ak sú príliž veľké tak stačí vymeniť jednotlivú dosku.
10. Rozumná investícia – nehnuteľnosti s drevenými podlahami sa predávajú dvakrát tak ľahko
Výber podlahy z tvrdého dreva zvyšuje hodnotu vášho majetku. Je to dlhodobá investícia a v opätovnom predaji prevyšuje počiatočné náklady na inštaláciu podláh.
Umožňuje tiež rýchlejší predaj nehnuteľnosti a prináša vyššie ceny v čase ďalšieho predaja.
Realitní agenti tvrdia, že domy s drevenými podlahami sa predávajú dvakrát ľahšie v porovnaní s domami s inými podlahovými povrchmi. Takže niet pochýb o tom, že v dôsledku montáže drevenej podlahy sa hodnota vášho domu priamo zvyšuje.
Teraz už viete, prečo si vybrať podlahu z dreva do svojho interiéru. V našom ďalšom článku si môžete prečítať, aké sú najlepšie povrchové materiály na exteriérové terasy.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.