5 najlepších drevín na stavbu terasy

5 najlepších drevín na stavbu terasy, novostavba rodinného domu s terasou z exotického dreva Ipe, Realizácia drevenej terasy z Ipe exotického dreva na novostavbe.

Drevo je kontakt a splynutie s prírodou. Či už sa jedná o interiérové podlahové krytiny, vertikálne drevené obklady stien, alebo exteriérové terasy a fasády, výber kvalitnej dreviny je esenciálny. Odolné drevo nás totiž nielenže spája s prírodou, dodáva nám vizuálny a funkčný úžitok, ale zároveň je celoživotnou súčasťou nás a nášho majetku.
Viete aké drevo si vybrať na terasu?

5 najlepších drevín na stavbu terasy, najlepsie drevo na terasu, ktore drevo na terasu
Záhradná terasa z tvrdého dreva. Dokonalá súhra funkčnosti, krásy a harmónie.

Pri výbere pravej dreviny na exteriérovú terasu sa riadime nielen vkusom, ale aj vlastnosťami dreva ako je odolnosť, hustota a stabilita, i náročnosť na údržbu.
Ak máte radi prirodzený vzhľad pravého dreva, iste viete že ho možno rozdeliť na mäkké a tvrdé. Pre montáž terasy, respektíve
pre akékoľvek použitie dreva do exteriéru, je tvrdé drevo spravidla vhodnejšie. Mäkké drevo ako borovica, či smrek (s hustotou 460 kg/m3) má nielenže krátku životnosť, vyžaduje si neustálu starostlivoť, opravy a povrchové úpravy.

Tvrdé drevo s hustotou okolo 1000 kg/m3 bude teda na vašej terase oveľa odolnejšie voči úderom a opotrebovaniu, škodcom, plesňiam, poveternostným vplyvom a zároveň bude mať neporovnateľne dlhšiu životnosť. Všeobecne teda platí: čím je drevo tvrdšie a má väčšiu hustotu, tým je lepšie.

V závislosti od potrieb vášho projektu patria medzi najlepšie podlahové krytiny z tvrdého dreva Ipe, Cumaru, Teak, Garapa, Cambara, Tatajuba, Denya, Merbau, Kempas, Bangkirai, Mukulungu a ďalšie.

Ktoré z nich sú tie najpopulárnejšie, najlepšie a prečo? Ktorá je tá najvhodnejšia presne pre vás a pre vašu terasu? Ktorá voľba je najlepšia v pomere funkčnosti, vzhľadu, ceny a kvality?

Toto je užitočný sprievodca pri výbere toho správneho materiálu, zameriava sa na rozdiely a porovnáva ich.

Exotická krása menom GARAPA

Drevina Garapa pochádza z Brazílie a okrem špecifického vzhľadu jej popularitu zabezpečujú dobré parametre odolnosti (2.trieda), stability a hustoty v kombinácii s cenovou dostupnosťou.

5 najlepších drevín na stavbu terasy, najlepsie drevo na terasu
Terasa z Garapy a jej charakteristické svetlé odtieňe pripomínajúce medovinu, či jantár.

Upúta svojou atraktívnou, prirodzene svetlou farbou v zlato-žltých tóninách od platinovej blond až po medovo hnedé, jantárovové sfarbenie. Farebné rozdiely medzi doskami nepôdobia rušivo. Vyniknú pri zelených trávnikoch a bazénoch.

Slnečné žiarenie a poveternostné vplyvy spôsobujú šedú patinu. Z toho dôvodu je vhodné drevo pravidelne ošetrovať špeciálnymi prírodnými olejmi. Odborná aplikácia oleja v spojitosti s vhodným prebrúsením a čistením predlžujú jej životnosť a obnovujú jej pôvodnú krásu. Pri pravidelnej údržbe je jej životnosť približne 25 rokov.

Garapa (Apoleya leiocarpa) sa prezýva aj ako „brazílsky popol“ a v surovom stave voní mandľami. Má dobrú hustotu 790 kg/m3, je výrazne silnejšia ako mäkké drevo, takmer o 50% tvrdšia ako dub, ale nie taká tvrdá ako Ipe, Teak alebo Cumaru.

Podlaha Garapa sa úspešne používa na verejných priestranstvách
s nižšou premávkou a je vynikajúcou voľbou pre strešné a obytné štruktúry všetkých typov. Garapa sa často vyberá na projektoch, v ktorých sa vyžaduje prírodná krása a dôstojná odolnosť, pričom rozpočet je obmedzenejší.

Záhradná terasa z tvrdej dreviny na dvore rodinného dvoru.

Tropický dekoratívny unikát CUMARU

Cumaru, Kumaru (Dipteryx odorata) je vysoko odolnou exotickou drevinou s výnimočnými charakteristikami, ktorú sme uviedli na slovenský trh.
Z tropických drevín patrí medzi najobľúbenejšie vďaka optimálnym pomerom stability, tvrdosti, životnosti a ceny.

Kombinácia vertikálnej drevenej štruktúry s horizontálnou terasovou krytinou okolo bazénu

Cumaru dosky bývajú od svetlejších žltých odtieňoch po tmavšie hnedé i tmavé, červeno hnedé. Povrch podlieha prirodzenej oxidácia a sivnutiu, takže renovácia by sa mala vykonávať dvakrát za rok, najlepšie pred zimou a po zime. Vďaka takejto starostlivosti si terasa udrží svoju kvalitu a vzhľad, pričom vám drevina vydrží až 50 rokov

Cumaru má prezývku „Brazílsky Teak“ a je hrubo zrnitý ako Ipe a rovnako ako všetky tropické dreviny vykazuje veľa exotických farieb a variácií zŕn. Vďaka uvedeným charakteristikám má táto tvrdá drevina „Koo-mah-roo“ zastúpenie na verejných projektoch, v súkromných domoch a záhradách na celom svete. Cumaru sa často vyberá tam, kde je dôležitá funkčnosť a dlhotrvajúca prírodná krása, príčom rozpočet projektu neumožňuje cenovo vyššie Ipe.

Hlboké a odolné MERBAU z juhovýchodu

Drevina Merbau je populárne tvrdé drevo pochádzajúce z oblastí juhovýchodnej Ázie, Papue-Novej Guinei, tichomorských ostrovoch a tropických oblastí severnej Austrálie.
Merbau (Intsia Bijuga) je označenie používané v Holansku a Veľkej Británii, toto drevo má však v rozličných krajinách rozličné názvy ako Kwila (Austrália), Komu (Nová Kaledónia a Polynézia),
Lum-paw (Thajsko, Malajzia) Hintsy (Madagascar), Kalabau (Čína) a iné.

Terasa a obloženie z tvrdého tropického dreva Merbau okolo bazénu

Vďaka svojej prvotriednej stabilite, odolnosti a vysokej pevnosti má široké uplatnenie. Používa sa v strojárstve, stavebníctve, na projekty väčšieho rozsahu, vodnej výstavbe ako stavba lodí, vlnolamov a pontónov, či na výrobu hudobných nástrojov, kabinetov a rukovätí náradia.

Táto drevina má vysoký obsah olejnatých látok, ktoré drevo ochraňujú pred hmyzom a škodcami, praskaním a deštrukciou spôsobenou snehom či vodou. Farba dreva je exoticky hnedá až červenohnedá s prímesou žiliek vyplnených zlatožltým obsahom. Postupom času sa na dreve vytvára šedo-strieborná patina. Pre zachovanie prirodzenej farby dreva a predlžovanie životnosti terasu taktiež vyživujeme v rámci pravidelnej renovácie vysokokvalitným olejom. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát do roka, na začiatku a na konci sezóny.

Pri výbere tejto dreviny do exteriéru treba mať na pamäti, že Merbau počas dažďa krváca. Vyplavuje sa z neho látka tanín, ktorá môže spôsobovať zafarbenie fasády alebo okolitých štruktúr. Vylúčenie tanínu z dreva potrvá určitý čas.

Monzúnový zlatohnedý kráľ TEAK

Pre svoje unikátne vlastnosti je jednou z najlepších drevín, vhodných do exteriéru Teak (Tectona grandis). Táto exkluzívna drevina má viacero druhov rôznych kvalít.

5 najlepších drevín na stavbu terasy, najlepsie dreviny na stavbu terasy
Terasa z Teaku Barmského

Pôvod má v z južnej a juhovýchodnej Ázii, najmä v oblastiach Bangladéša, Indie, Indonézie, Malajzie, Mjanmarska i Srí Lanky, ale je naturalizovaný v mnohých krajinách Afriky, Karibiku a Južnej Ameriky.
Vyniká predovšetkým Teak Barmský, neraz označovaný ako kráľ tvrdých drevín, keďže má vyššiu hustotu a tvrdosť ako ostatné druhy Teakov.

Má dekoratívnu kresbu v zlatohnedých odtieňoch. Vďaka vysokému obsahu kyseliny kremičitej a olejnatých látok zabraňujúcich absorbcii vody je odolný voči deformáciám, prasklinám, hnilobe i škodcom.
Jeho používanie sa datuje na tisícročia. V Ázii sa táto drevina používala viac ako pred 2000 rokmi. Teak si obľúbili starí Rímania, ktorí ho nakupovali z Indie a dovážali prostredníctvom rímsko-indických námorných obchodných ciest cez Perzský záliv. V Rímskej ríši používali túto exotickú drevinu na stavbu lodí a v architektúre.

Pravideľná renovácia a ošetrenie špeciálnymi olejmi terasy z Teaku Barmského

V 19. storočí sa začal do Európy dovážať vo veľkých množstvách, napríklad za vlády kráľovnej Viktórie sa stal obľúbeným materiálom na výrobu dnes vzácneho viktoriánskeho nábytku.
Nevýhodou Teaku je vysoká cena, preto mu úspešne konkuruje Ipe, drevo prvotriednej kvality, kde je cena o niečo dostupnejšia.
Teak Barmský reaguje taktiež na slnečné žiarenie a poveternostné vplyvy vytvorením šedej patiny, preto je vhodné aj túto drevinu dvakrát do roka jemne prebrúsiť a napustiť ošetrujúcim olejom. Pri uvedenej starostlivosti však bežne vydrží 70 rokov a slúži celé generácie.

IPE, ohňovzdorný a oceľový poklad z Amazonu.

Nádhernou kresbou v exotických tóninách, prvou triedou odolnosti, najvyššou tvrdosťou a mimoriadnou hustotou (1050 kg/m3) dominuje Ipe, známe ako železné drevo.

Balkónová terasa z odolných Ipe dosiek po montáži.

Ipe je ohňovzdorné, v rovnakej triede odolnosti ako zbrojárska oceľ či betón. Je také husté, že nepláva na vode. Ipe (Tabebuia serratifolia, Handroanthus, Lapacho, Guayacan, pau d’arco, alebo Epay) je tiež odolné proti poškriabaniu, pošmyknutiu, termitom, hmyzu, hubám.
Vyniká aj neuveriteľne dlhou životnosťou 75 rokov a má veľmi dobrú rozmerovú stabilitu. Pochádza z južnej a strednej Ameriky a je to jeden z najvyšších stromov v Amazónii, pričom dosahuje nad 40 metrov a hrúbku cez dva metre.
Ak považujeme Teak za kráľa tvrdých drevín, tak Ipe je kráľovna v bohatých prírodných farbách od olivovo-hnedej až po hlbokú tmavo-hnedú, s tmavočervenými odtieňmi.

Drevina Ipe je na rodziel od Teaku cenovo priateľnejšia a ekologickejšia,
keďže sa ťaží ekologicky udržateľným spôsobom
. Ťažba Ipe je kontrolovaná inštitútom pre životné prostredie a obnoviteľné prírodné zdroje, ťaží sa len vo vyhradených oblastiach v konkrétnych množstvách s udržateľnou perspektívou do budúcnosti.
Udržateľnosť Ipe z neho robí dobrú voľbu aj pre spotrebiteľov ohľaduplných k životnému prostrediu.

5 najlepších drevín na stavbu terasy
Záhradná terasa z Ipe dreva. Staršie Ipe dosky po renovácii a ošetrení olejom.

Nákupom tropických drevín vyťažených environmentálne zodpovedným spôsobom pomáhate podporovať tropické ekosystémy a ľudí, ktorí tam žijú.
Pre svoje výnimočné vlastnosti sa Ipe stalo zrejme najobľúbenejším materiálom z tvrdého dreva pre verejné a súkromné ​​projekty na celom svete.
Pôsobením slnka, vetra, dažďa a smogu drevo nadobúda šedastú až striebristú patinu. Pre zachovanie vzhľadu a kvality je preto tiež vhodná pravideľná údržba a dopĺňanie olejnatých látok.
Vďaka tomuto refreshu a našim špeciálnym olejom sa obnoví prirodzená krása dreva a vaša terasa vám bude robiť radosť po celé generácie.

Veríme, že vám náš článok 5 najlepších drevín na stavbu terasy podal dôstojný prehľad o tých najlepších tvrdých drevinách.
Podlahy z nich si zaslúžene získali skvelú povesť dlhoročnej, vysokopevnej, prirodzene krásnej a trvanlivej kvality.
Ak máte ďalšie otázky, prípadne záujem tak nás kontaktujte, prípadne zdieľajte vaše skúsenosti a dojmy s nami.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.