Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády

Montáž fasády z kanadského cédru. Drevená fasáda.

Dnešná moderná estetika a moderný životný štýl zdôrazňujú individualitu. Fasáda je jedným z prvkov budovy, ktorý definitívne vytvára rozhodujúci prvý dojem. Drevená fasáda je vždy jedinečná a očarí každého vo svojej blízkosti svojimi vlastnosťami: prírodnou rozmanitosťou a živým vzhľadom, odolnosťou, dobrými stavebnými charakteristikami, či ekologickým postojom. Drevené fasády získavajú renomé vďaka všetkým uvedeným vlastnostiam a tiež preto, že ich estetická hodnota sa v moderných architektonických prístupoch čoraz viac uznáva.

Drevené fasády je možné umiestniť na akúkoľvek vonkajšiu stenu. Nezáleží na tom, či ide o montovaný, úplne drevený dom, tehlový alebo betónový, či nový, alebo zrekonštruovaný dom. Drevené fasády sú vhodné ako pre bytové domy a veľké verejné budovy, tak aj pre obchodné a obytné budovy. Drevená fasáda predstavuje ochranu základnej stavby pred vplyvmi prostredia, zároveň je dôležitým dizajnovým a estetickým prvkom budovy.

Drevo ako základný materiál pre fasádu umožňuje mnoho druhov obkladov a použitie rôznych profilov a farieb. V kombinácii s kameňom, sklom alebo kovom sa jeho vlastnosti zdôrazňujú ešte viac.

Poďme sa pozrieť na najlepšie a najobľúbenejšie dreviny pre dokonalé drevené fasádne obklady v našich končinách.

Výber vhodnej dreviny na fasádu

1. IPE

Exotické drevo Ipe je jeden z najvhodnejších exteriérových materiálov pre svoju nesmiernu odolnosť a hustotu. Toto tvrdé drevo je dokonca ohňuvzdorné a svojimi mimoriadymi vlastnosťami sa v odolnosti radí medzi materiály ako sú zbrojárska oceľ či betón.

Ak teda uvažujeme nad exteriérovými drevenými obkladmi pre záhradné terasy alebo drevené fasády, potom drevo Ipe patrí medzi najlepšie a najobľúbenejšie voľby. A nejedná sa len o trvácnosť či odolnosť samotnej dreviny. Toto exotické drevo pochádzajúce z krajín Južnej a Strednej Ameriky je aj neobyčajne krásne s elegantným, luxusným vzhľadom.

Renovácia drevenej fasády na hauseboate. Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády
Hausboat obložený drevenými fasádnymi obkladmi z exotického IPE dreva, ktoré predstavuje najlepšiu voľbu pre tie najnáročnejšie exteriérové podmienky napríklad aj pri vode

2. Massaranduba

Massaranduba je jedna z najhustejších a najodolnejších drevín na svete. V niektorých prípadoch sa považuje za nákladovo efektívnejšiu náhradu za IPE drevo pri spracovaní na fasádne obklady. Má špecifický červenkasto-hnedý odtieň s rovným zrnom. Exotický farebný oodtieň a prirodzená odolnosť voči hnilobe a rozkladu robia Massarandubu vynikajúcou voľbou pre exteriérové aplikácie.

Exotické dreviny Massaranduba a IPE sa vďaka svojim vlastnostiam považujú za omnoho vhodnejšie materiály na exteriérové drevené obklady ako PVC, kompozit alebo mäkké dreviny, ako sú borovica, céder či thermo drevo.

Tmavý červenkasto-hnedý odtieň Massaranduby tvorí okúzlujúce drevené obklady, ktoré sú vhodné do exteriéru vďaka svojej odolnosti aj v náročných podmienkach.

3. Kanadský céder

Kanadský céder sa teší obľube najmä vďaka svojmu pôsobivému vzhľadu, ktorý ponúka pestrú paletu farieb a krásnej kresby dreva.
Narozdiel od Ipe má nízku hustotu a radí sa medzi mäkké dreviny, preto sa ľahšie spracováva a montuje. Aj napriek svojej mäkkosti je to populárne drevo na fasádne obklady vďaka svojej stabilnosti voči poveternostným vplyvom za predpokladu pravidelnej starostlivosti.

Kanadský céder nie je taký odolný ako Ipe a Massaranduba, preto vyžaduje pravidelnú starostlivosť na udržanie vzhľadu a trvácnosti.

Montáž fasády z kanadského cédru. Drevená fasáda.
Naša realizácia fasády na novostavbe z krásneho Kanadského cédra.
Drevená fasáda z kanadského cédru. Drevené fasádne obklady kanadský céder.

4. Sibírsky smrekovec

Ako už naznačuje samotný názov, Sibírsky smrekovec pochádza z Ruskej Sibíri, teda z chladných severských regiónov Sibírskych lesov. Náročné podmienky na život v tejto oblasti prirodzene kladú nároky aj na drevinu, preto je Sibírsky smrekovec odolné a pevné drevo s vyššou hustotou vo svojej kategórii.

Svetlé odtiene a kresba dreva ponúka tradičný drevený až rustikálny vzhľad. V porovnaní s európskymi drevami je Sibírsky smrekovec odolnejší a na trhu sa pohybuje za nižšiu cenu oproti exotickým drevinám. Aj preto sa teší popularite pri exteriérových projektoch, ako sú záhradné terasy či drevené fasádne obklady na domoch, chatách a podobne.

Dokonale krásny povrch fasády z drevených dosiek Sibírskeho Smrekovca.
Dokonale krásny povrch fasády z drevených dosiek Sibírskeho smrekovca.

5. Thermo drevo – Thermo Jaseň, Thermo Borovica

Špeciálne upravované drevo zahrievaním pri 195°C – 212°C za prítomnosti vodnej pary je proces, vďaka ktorému sa z mäkkého dreva ako je borovica či jaseň stáva odolnejšie a vizuálne krajšie drevo.

Drevo po takejto úprave stmavne a získa lepšie vlastnosti a odolnosť voči náročným externým podmienkam. Táto škandinávska technika sa rýchlo presadila po celej Európe a v súčasnosti je thermo drevo žiadané aj kvôli svojej dostupnosti a nižšej cene oproti exotickému drevu.

Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica. Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády
Pôsobivá kombinácia drevenej terasy a fasády z Thermo Borovice.

Kvalita a trvácnosť drevenej fasády

Kvalita drevenej fasády je definovaná správnym výberom drevín, správnym obložením a profesionálnym spracovaním detailov. Správna inštalácia dreva má kľúčový význam pre trvanlivosť dreveného opláštenia fasády.

Ak teda chcete naozaj kvalitnú fasádu, ktorá bude okrem estetickej funckie spĺňať aj vysoké požiadavky na trvácnosť a odolnosť v náročných podmienkach exteriéru, potom je nanajvýš dôležité vybrať si na to správneho a skúseného partnera. Firma Cumaru s.r.o. má viac ako 20 rokov skúseností so spracovaním drevín a vieme sa zaručiť za našu prácu v každom ohľade. Viac o realizácii našich fasád sa dozviete v sekcii Fasády.

Kontaktujte nás a nechajte si u nás vypracovať cenovú ponuku na mieru.

Okrem profesionálnej montáže drevenej fasády je dôležitá aj pravidelná starostlivosť. Pri pravidelnom čistení, brúsení a ošetrovaní dreva kvalitnými olejmi dokážete predlžovať životnosť fasády, zachovávať pôvodnú kvalitu a krásny vzhľad dreva po mnoho rokov.
Viac o starostlivosti a renovácii drevených fasád a terás sa dozviete v sekcii Renovácia.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *