Pôvabná terasa z Merbau a jej výhody i nevýhody

Pôvabná terasa z Merbau a jej výhody i nevýhody

Tak ako aj pri iných stavebných projektoch, aj pri plánovaní terasy sa rozhodujeme nad výberom materiálu podľa rôznych požiadaviek, ako sú cena, životnosť, bezpečnosť, či okolité podmienky.

Drevená terasa by mala spĺňať nie len estetickú funkciu, ale musí byť tiež zdravotne nezávadná, funkčná, odolná voči rôznym exteriérovým podmienkam a to všetko za takú cenu, aby sme nemuseli vykradnúť banku.
Bude pre nás terasa z Merbau vhodná ak zohľadníme všetky tieto kritériá?

Merbau patrí už mnoho rokov medzi jedny z najpopulárnejších drevín pre majiteľov a stavbárov na stavbu terasy nie len pre súkromné ale aj komerčné účely. Ak rozmýšľate nad stavbou terasy, je vždy dobré vedieť o všetkých výhodách, možnostiach aj nevýhodách konkrétnej dreviny.

Merbau sme už spomenuli v našom článku 5 najlepších drevín na stavbu terasy. Poďme sa teda pozrieť bližšie na toto drevo, odkiaľ pochádza, aké sú jeho vlastnosti a prečo je také populárne.

Čo je to Merbau

Merbau, tiež známe ako Kwila, botanický názov Intsia bakeri Prain, je bohato zafarbené exotické drevo pochádzajúce z Juhovýchodnej Ázie a Pacifiku z krajín ako Indonézia, Malajzia, Thajsko, Filipíny, Vietnam, Papua Nová Guinea, Samoa. Stromy Merbau dokážu vyrásť až do výšky 40 metrov s priemerom kmeňa približne 60 cm. Drevo Merbau má sýty hnedo-červenkastý odtieň a vzájomne prepojené zrno.

Ukážka Merbau podlahy zblízka

Výhody terasy z Merbau

Je veľa dôvodov, prečo je Merbau taká populárna drevina pre stavbu terasy či iné exteriérové využitie ako je záhradný nábytok, paluby lode a podobne.

Merbau terasa, Merbau terasove dosky
Merbau terasové dosky so sýtym hnedo-červenkastým odtieňom

Drevo Merbau je veľmi odolné voči ohňu, preto ho často používajú v oblastiach s častým výskytom požiarov, napríklad v Austrálii. Drevené dosky Merbau sú stabilné a majú relatívne nízku mieru rozpínania/zmršťovania, čo je nevyhnutné pre namáhané vonkajšie materiály, najmä pre terasy.
Merbau má vysoký obsah olejnatých látok, ktorý minimalizuje tvorbu prasklín a drevo prirodzene ochraňuje voči poveternostným vplyvom a škodcom.

Merbau je tiež obľúbené kvôli svojmu pôsobivému vzhľadu. Jeho typické hlboké červeno-hnedé zafarbenie so vzájomne prepojeným vzorom zŕn tvorí vizuálny zážitok, ktorý vynikne v akomkoľvek exteriéri.
Aj napriek tomu, že Merbau nie je také tvrdé ako iné exotické dreviny, napríklad Ipe alebo Teak, je to stále neuveriteľne silný a odolný materiál s dobrou úrovňou spracovateľnosti.

Konštrukcia terasy z exotickej dreviny Merbau zospodu

Nevýhody dreviny Merbau

Aj keď je Merbau ceneným materiálom pre hore uvedené vlastnosti, je tiež známe pre vyplavovanie tanínu a miazgy až dokým drevo úplne nevyschne. Z tohto dôvodu nie je vhodné používať Merbau vedľa svetlého dreva, betónu, alebo svetlých dlaždíc, ktoré sa môžu ľahko zafarbiť. Vyplavený tanín a živica sa môžu vo vlhkom počasí zachytiť na podrážky topánok a zaniesť do ineriéru.

Vyplavovanie tanínu je možné zmierniť opakovaným tlakovým vymývaním alebo prirozdene nechať drevo vysušiť, čo však môže trvať niekoľko mesiacov. Takéto dlhé schnutie dreva predstavuje nevýhodu pri jeho spracovaní a využití v kombinácii s niektorými materiálmi. Tanín je tiež možné z dreva vyplaviť opakovaným vymývaním so špeciálnym produktom na čistenie terás s obsahom kyseliny šťavelovej. Takto ošetrené drevo potom nezanecháva stopy v blízkosti terasy.

Pôsobivá kombinácia terasy z Merbau s bazénom, terasa z Merbau
Drevené dosky Merbau sú stabilné a majú vysokú hustotu, čím sú vhodné aj do námáhaného exteriéru, napríklad ku bazénu. Pôsobivá kombinácia terasy z Merbau s bazénom.

Starostlivosť o terasu z Merbau

Tak ako všetky druhy dreva, aj Merbau vyžaduje pravidelné ošetrenie a starostlivosť. Aj keď je Merbau vďaka svojej tvrdosti odolnejšie voči praskaniu ako niektoré iné druhy dreva, stále potrebuje pravidelnú starostlivosť na obnovenie vzhľadu a predĺženie životnosti terasových dosiek.

Naša renovácia terasy zabezpečí vašemu Merbau ošetrenie, ktoré mu navráti pôvodný vzhľad a zabezpečí predĺženie životnosti a zdravia vašich terasových dosiek.

Merbau terasa s vrúbkovaným profilom
Merbau terasa s vrúbkovaným profilom

Cena Merbau

Keďže sa Merbau radí medzi exotické dreviny s vysokou odolnosťou a životnosťou, jeho cena je vyššia v porovnaní s európskymi mäkkými drevinami. Tento cenový rozdiel je len počiatočný a investícia do Merbau sa vám vyplatí, pretože terasa vám vydrží dlhšie a bude vyžadovať oveľa menej úprav a zásahov v priebehu jej životnosti ako pri použití mäkkých drevín.

Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu Merbau terasových dosiek v prípade, že budeme realizovať aj montáž. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *