Očarujúci kanadský červený céder a jeho výhody i nevýhody

cédrový obklad, drevená fasáda, fasáda kanadský červený céder,

Kanadský červený Céder je symbolom elegancie a luxusu, túto drevinu sme zaradili medzi najobľúbenejšie dreviny pre dokonalé drevené fasády.
V nasledujúcich riadkoch sa dozvediete viac o tomto pozoruhodnom dreve, ktoré vyniká svojou neobyčajnou krásou.
Popularita tejto unikátnej americkej dreviny na európskom trhu stále rastie, preto sme vytvorili sprievodcu, kde prezradíme jeho výhody a nevýhody. Taktiež si priblížime jeho charakteristické vlastnosti, pôvod Kanadského červeného Cédru a jeho rozmanité využitie. Na záver nebude chýbať odporúčanie ako sa o toto drevo starať pri použití v exteriéri, aby vám robilo radosť čo najdlhšie.

Kanadský červený Céder má rozmanité uplatnenie. V exteriéri sa používa na fasádne obklady, drevené opláštenia, luxusné ploty, strechy, skleníky, sauny a wellness konštrukcie.

Čo je to Céder?

Je viacero druhov Cédru, respektíve drevín, ktoré sa označujú pod pojmom „Céder. Prvá zmienka o použití cédrového dreva, výrobkoch i oleja sa datuje už do roku 1000 pred našim letopočtom, spomína sa v Epose o Gilgamešovi, v hebrejskej Biblii, aj gréckej Iliáde. Poznáme napríklad Céder Atlantický, Céder Libanonský, Céder Himalájsky, či Céder Síbírsky. Tieto dreviny, patria však do čeľade drevín Borovicovitých (Pinaceae). Majú úplne iný pôvod ako americké druhy Cédru, ktoré patria do čeľade Cyprusovitých (Cupressaceae, Cypress). Vtip je teda v tom, že Kanadský červený Céder vlastne nie je ani skutočný Céder. Patrí totiž do rodiny Tují.

Nápad používať názov „Céder“ aj na stromy, ktoré so skutočnými Cédrami nemajú nič spoločné vznikol okolo roku 1700. Vtedy sa použitie tejto americkej dreviny začalo rozširovať. Botanici z toho síce nemali radosť, ale postupom času sa tento názov osvedčil a dnes tento americký drevený klenot označujeme menom „Céder bežne.

Aby toho nebolo málo, tak pod pojmom „Céder“ dnes označujeme celé spektrum pôvodom amerických stromov z rodu Tují ako Východný biely Céder (Thuja occidentalis L.), Aljašský žltý Céder ((Palicourea croceoides), Východný červený Céder (Juniperus virginiana L.) i Španielsky Céder z Južnej Ameriky. Dendrológovia študujúci dreviny preto tieto Americké „Cédre“ označujú za „nepravé Cédre“.

obloženie fasády domu z kanadského cédru, kanadský červený céder
Kanadský Céder, obloženie fasády.

Čo je to teda ten Kanadský červený Céder?

Kanadský červený Céder WRC (Western Red Cedar), Thuja plicata, je teda druh Tuje a je najoblúbenejší zo všetkých Cédrov necédrov.

Pochádza pôvodom zo západnej Severnej Ameriky. Jeho pôvodným domovom je pobrežie Severnej Kalifornie, územie štátu Oregon, Washington a Idaho až po Britskú Kolumbiu v Kanade.

Mal veľké uplatnenie v pôvodnej americkej kúltúre ešte pred príchodom Krištofa Kolumba. Pre indiánov mal posvätný a náboženský význam. V priebehu storočí sa červený Céder rozšíril po celej USA i Kanade a v súčasnosti sa úspešne kultivuje v Austrálii, na Novom Zélande i Veľkej Británii.

Drevo červeného Cédru je univerzálne a odolné, na prvý pohľad očarí svojou prirodzenou krásou. Tento neprehliadnuteľný materiál, ocenený architektmi, staviteľmi, majiteľmi domov a umelcami, je krásnym doplnkom každej budovy pre domácnosti alebo firmy. Vďaka pozoruhodne príjemnej vôni a vzhľadu sa céder dobre hodí do mnohých interiérových a exteriérových stavebných projektov. A to aj napriek tomu že je relatívne mäkké a krehké.
Hustota suchého terasového dreva se pohybuje podľa veku/šířky letokruhov mezi 340–460 kg/m3 a patrí do druhej triedy odolnosti.

Kanadský červený Céder ešte pod menami Céder červený Západný (Western Red Cedar), Pacifický červený Céder (Pacific Red Cedar), Tuja obrovská (Giant Arborvitae), Obrovský Céder (Giant Cedar), a v USA pod názvom Shinglewood.

Drevo Kanadského červeného Cédru zaraďujeme do 2 triedy odolnosti. (1. trieda veľmi trvácne, 5 trieda – málo trvácne)

Ako vyzerá povrch dreva Kanadského Cédru?

Drevo Kanadského červeného Cédruneobyčajne krásnu textúru, plnú jemných a harmonicky zvlnených línií prirodzenej kresby dreva s často viditeľnými ročnými kruhmi rastu.

kanadský červený céder, kanadský červený céder detail
Kanadský Červený Céder poteší i oko náročného estéta a radí sa medzi vizuálne najpôsobivejšie dreviny.

Má rovné zrno a stredne hrubú štruktúru. Drevina má jednotnú farebnosť, v ktorej sa ukrýva bohatstvo jasno oranžových a zlatisto hnedých odtieňov s nádychom do ružovkastej, červenej i fialovej farby. Pre povrch sú charakteristické saténové odlesky. Vekom stráca červenkasté odtiene a nadobúda striebornú a sivú farbu.

Kde sa používa?

Americké cédrové drevo má vďaka vzhľadu, trvanlivosti a rozmerovej stabilite mnoho využití. Je prirodzene odolné proti hnilobe a hmyzu, preto je vhodné na vonkajšie použitie. V exteriéri sa používa napríklad na exteriérový nábytok, skleníky, prenosné budovy, stĺpy, ploty, strešné krytiny, opláštenia a vonkajšie obklady. Pre svoju estetickú hodnotu, vkusnosť a eleganciu sú cédrové dosky lukratívnou voľbou pre montáž exteriérovej fasády.

Céder sa používa na výrobu hudobných nástrojov pre skvelé akustické vlastnosti.

Kanadský červený Céder je ideálny do sáun, wellness konštrukcií a k vírivkám. Céder sa však často používa aj na výrobu vnútorného nábytku, ako sú truhlice, stoly a doplnky, pretože má jedinečný načervenalý odtieň a vonia. Niektoré varianty sa používajú aj pri výrobe lodí a rôznych malých predmetov. Červený céder je tiež dobrou voľbou pre hudobné nástroje vďaka svojim vynikajúcim akustickým rezonančným vlastnostiam.

Aké sú výhody a nevýhody

Klady:

  • akceptovateľná odolnosť a trvanlivosť. Odoláva poveternostným vplyvom a absorpcii vlhkosti. Na stupnici trvanlivosti, je červený Céder definovaný ako trvanlivý (15-25 rokov). Nie je ani zďaleka tak odolný ako Cumaru, ale v pohode sa vyrovná thermodrevinám a prekoná štandardné európske dreviny.
  • chválitebná odolnosť voči drevokazivým organizmom, plesniam, hubám a rôznym škodcom.
  • ľahká váha, flexibilita a vynikajúce pracovné vlastnosti pri montáži a manipulácii. S touto mäkkou drevinou sa ľahko pracuje, dobre sa lepí, píli a prispôsobuje požiadavkám projektu.
  • krásny vzhľad, elegancia a vôňa.
    Umelci a architekti oceňujú cedrový vzhľad a arómu po stáročia. V mnohých umeleckých formách sa oslavovalo rovné zrno a ostrá zemitá vôňa viniča.
  • zdravotne nezávadné s obsahom organických konzervačných látok.
    Kanadský červený Céder má pozoruhodnú schopnosť vyrábať vlastné konzervačné látky a ochranné látky zvané cédrový olej. Odstraňuje hnilobu a škodcov, cédrový olej je úplne organický a bezpečný pre pravidelný kontakt s ľuďmi.
  • Šetrné k životnému prostrediu
    Kanadský céder je v porovnaní so syntetickými výrobkami ekologickejší. Na rozdiel od svojich najpopulárnejších syntetických konkurentov- vinylu a vláknitému cementu má Céder najnižšiu mieru spotreby energie. V realite to znamená že napríklad na americkom trhu spracovávané drevo tvorí vyše 40% zo všetkých stavebných materiálov, ale spotrebuje iba 4% energie na stavebnom trhu. Produkcia cédru má negatívny efekt skleníkových plynov (odstraňuje tieto plyny z atmosféry) a je obnoviteľný a biologicky odbúrateľný.
  • Ekologicky-trvalo udržateľný produkt
    Vyrába sa a do Európy sa exportuje z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom, takže nepoškodzuje prírodzené lesy.
kanadský červený céder, fasáda z kanadského červeného cédru
Na výber sú i dosky rustikálneho charakteru s intenzívnejšími farebnými kontrastmi.

Zápory:

  • citlivý a krehký. Kanadský červený Céder je mäkké drevo, ľahko sa poškriabe a nieje odolný voči mechanickému namáhaniu. Podľa stupnice Janka testujúcej tvrdosť dreva, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 22 do 5 000 (od mäkkej po tvrdú) je Céder na mäkkej strane na stupni 350.
  • bez pravideľnej údržby rýchlo degraduje. O vysoký štandard v podobe krásneho Kanadského červeného Cédru sa treba starať. Životnosť a odolnosť zvýši pravideľná renovácia v podobe jemného čistenia/prebrúsenia a ošetrenia olejom.
  • pod vplyvom slnečného žiarenia povrch zoxiduje – „zošedivie“. 
  • Nieje vhodný k bazénom a do prostredia so zvýšenou vlhkosťou. Dosky červeného Cédru sa používajú aj na montáž drevených terás, ale niesú vhodné na terasy so zvýšenou pešou prevádzkou.
detail fasády z kanadského cédru, kanadský červený céder

Koľko stojí Červený Céder?

Kanadský červený Céder sa radí medzi exkluzívne dreviny a je symbolom elegancie, vysokého štandardu a luxusu.

Jeho cena mierne kolíše podľa dostupnosti na trhu. Hoci sú na trhu drahšie tvrdé dreviny, červený Céder sa radí medzi drahé dreviny. Je najprestížnejšou mäkkou drevinou.

Kontaktujte nás ak uvažujete o stavbe fasády a obložení touto drevinou. K montáži vašej fasády, podlahy a iným prácam realizovaným našou firmou vieme zabezpečiť zľavu na túto drevinu.

Ako sa starať o Céder?

Ako bolo spomínané Céder patrí medzi krehké dreviny a tento americký klenot si potrpí na kvalitnú odbornú starostlivosť.

V exteriéri je údržba životne dôležitá a dokáže krásu, zdravie a životnosť dreviny až zdvojnásobiť. Napríklad fasáda, ktorá je vystavená priamemu slnečnému žiareniu a nemá ochrannú vrstvu oleja časom získa šedastý až hnedošedý odtieň. Samotná drevina z roka narok stráca odolnosť a prirodzenú ochranu pred prenikaním vlhkosti, hniloby, pred plesňou a následnou deformáciou.

kanadský červený céder, fasáda z kanadského cédru

Kanadský červený Céder potrebuje každoročnú renováciu pozostávajúcu z opatrného umývania/čistenia, odborného prebrúsenia drsných miest, škvrń, prípadnej kontroly tesnenia. Po veľmi jemnom prebrúsení možno aplikovať ochranný olej, spravidla ten najkvalitnejší na trhu.

Olej môže byť transparentný aby vynikol prirodzený vzhľad tejto saténovo krásnej dreviny, podľa požiadaviek majitela možno vyberať rôzne odtiene a nádychy. Dobre aplikovaný ochranný olej zabezpečí drevine dočasnú výživu, krásu a ochranu pred UV žiarením a prinavráti jej nový vzhľad.

Pripomíname, že pri jemnej a náročnej drevine ako je Kanadský červený Céder je žiaduce renováciu/ údržbu zveriť do rúk kvalifikovaného majstra.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *