Čím natrieť drevo v exteriéri? Zistite, ako ošetriť drevo a neznehodnotiť ho pri tom

čím natrieť drevo v exteriéri, renovácia drevenej terasy, čím ošetriť drevenú terasu, renovácia terasy, natieranie terasy

Každý majiteľ drevenej terasy, fasády i dreveného záhradného nábytku môže vidieť ako drevo reaguje na okolité prostredie v exteriéri. Drevené povrchy sú vystavené náročným podmienkam, od slnečného žiarenia, až po zmeny vlhkosti, či mráz. To ovplyvňuje nie len vzhľad, ale aj celkovú kondíciu a životnosť dreva. V dnešnom článku vám poradíme, čím natrieť drevo v exteriéri tak, aby ste mu pomohli obnoviť krásny vzhľad a nezničili ho nevhodnými prípravkami.

Pred ošetrením treba drevo dôkladne vyčistiť

Najzákladnejším krokom pred správnym ošetrením je najskôr povrch dreva dôkladne očistiť. Na drevených povrchoch vzniká vplyvom UV žiarenia šedá patina. Drevo sa zanáša prachom, peľom a inými nečistotami z okolia, ktoré sa usádzajú na dreve. Jediným spôsobom, ako môžeme drevo efektívne zbaviť týchto nánosov špiny je povrch dreva prebrúsiť. Prebrúsením zbavíme drevo patiny, špiny, prachu, plesní a otvorí sa nám tak pôvodný vzhľad dreva pred zvetraním.

Pozor. Prach z brúsenia niektorých drevín je škodlivý. Preto by ste brúsenie mali prevádzať profesionálnou brúskou s odsávaním, aby sa minimalizovalo riziko prášenia do okolia. Každá drevina tiež vyžaduje rôzny typ brúsneho papiera a tlak potrebný na prebrúsenie. Z toho dôvodu výrazne odporúčame zvoliť tento krok do rúk skúsenému odborníkovi.

Čím drevo nikdy neošetrujeme

Drevo je krásny i praktický materiál, ktorý je citlivý na starostlivosť. Ak sa oň správne staráme, odvďačí sa nám dlhou výdržou a pekným vzhľadom. Ak však starostlivosť zanedbávame, alebo ho ošetrujeme nesprávne, môžeme povrch dreva až znehodnotiť.

Na drevené povrchy by sme nikdy nemali nanášať farbu ani lazúru. Farby na drevo vám možno zafarbia drevo do požadovaného odtieňu, ale vedia ho mimoriadne znehodnotiť. Drevo totiž reaguje na vlhkosť vzduchu podľa ročných období a podľa toho sa rozpína či zmršťuje. Vplyvom týchto zmien farba na dreve rýchlo popraská a vytvorí nepekný vzhľad so šupinami. Čo je však ešte horšie je, že sa veľmi ťažko odstraňuje.

Lazúry sú cenovo dostupným prostriedkom na ošetrenie dreva, no na ošetrenie drevených terás, drevených fasádnych obkladov, alebo záhradného nábytku z kvalitných drevín ich rozhodne neodporúčame. Podobne ako pri farbách, lazúry vytvoria na drevených povrchoch nepekné nerovnomerné oblasti, neskôr popraskajú, vytvárajú šupiny a veľmi zle sa odstraňujú z povrchu dreva.

Aj takto môže dopadnúť vaša terasa, ak si na ňu budete nanášať nevhodné prípravky.

Žiaľ, až príliš často sa stretávame s prípadmi, kedy si nás na renováciu zavolajú majitelia so znehodnotenými terasami. V rámci údržby si na terasu bez predchádzajúceho vyčistenia totiž natreli nevhodné farby alebo lazúry, ktoré im následne popraskali a vytvorili nepekný, fľakatý a ošumelý vzhľad terasy. Tým, že terasu pred náterom dôkladne nevyčistili navyše špinu a patinu doslova zakonzervovali do dreva.

Takáto terasa je potom omnoho náročnejšia na renováciu a často sa musí renovácia opakovať aj niekoľkokrát aby sa dostavil želaný výsledok. Dobrá rada na záver: Lepšie je na drevo nenanášať nič, ako ju znehodnotiť nevhodnými prípravkami.

Údržba terasy, renovácia drevenej terasy, renovácia terasy, čistenie drevenej terasy
Terasa po našej renovácii, ktorá zahŕňala chemické čistenie i dvojfázové brúsenie a následné ošetrenie špeciálnym olejom.

Čím natrieť drevo v exteriéri

Drevené povrchy je vhodné ošetrovať špeciálnymi olejmi na drevo s obsahom prírodných olejov, prarafínov a pigmentov. Prírodné oleje a parafíny poskytujú drevu výživu, zatiaľ čo pigmenty sa postarajú o ochranu dreva pred UV žiarením.

Na trhu môžete nájsť množstvo voľnopredajných olejov na drevo aj na prémiové exotické dreviny. Z našej skúsenosti však vieme, že tieto produkty nedosahujú dostatočnú kvalitu. Ak sa teda zamýšľate, čím natrieť drevo v exteriéri tak, aby ste poskytli drevu maximálny vizuálny i ochranný efekt, obráťte sa na nás.

renovácia drevenej terasy, renovácia terasy, olejovanie terasy, starostlivosť o terasu, renovácia terasových dosiek, brúsenie terasy, renovácia drevenej terasy,

O Vaše drevené povrchy sa postaráme ako nikto pred tým

Drevu rozumieme a poznáme jeho potreby. Ako jediná firma na Slovensku využívame unikátny postup renovácie drevených povrchov, ktorý pozostáva z profesionálneho vyčistenia, brúsenia a použitia top oleja s ochrannými a výživnými látkami. Vaša terasa, alebo iné drevené povrchy tak budú zrenovované s ohromujúcim efektom a budú vyzerať ako nové.

Pozrite si úžasné výsledky našich renovácií tu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru, v rámci ktorej vám pripravíme individuálny plán renovácie podľa stavu dreva a typu dreviny.

  Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.


  Páčil sa Vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií a renovácií drevených terás, fasád a iných drevených aplikácií.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *