Čím natrieť terasové dosky? Zistite ako sa postarať o drevenú terasu a neznehodnotiť ju nevhodnými prípravkami

renovácia terás, renovácia drevených terás, renovácie terás, čistenie a renovácia terasy, čím natrieť drevo v exteriéri,

Ak ste majiteľ drevenej terasy, potom už určite viete, že drevené terasové dosky reagujú na okolité prostredie. Vplyvom UV žiarenia a iných poveternostných vplyvov dosky postupne šednú a zvetrávajú. Našťastie, je drevo vďačný materiál, pretože je možné ho zrenovovať a obnoviť jeho pôvodný vzhľad. V dnešnom článku vám vysvetlíme čím natrieť terasové dosky, v čom by mala spočívať dobrá renovácia terasy a prečo je dôležitá nie len pre vzhľad, ale aj pre celkovú životnosť terasy.

Čo sa deje s terasovými doskami v exteriéri?

UV žiarenie

Terasové dosky sú v exteriéri vystavované skutočne namáhavým podmienkam. Každodenné UV žiarenie spôsobuje v dreve chemickú reakciu, ktorá rozkladá lignín, hemicelulózu a pigmenty. Sú to takzvané fotosenzibilizátory, ktoré absorbujú UV žiarenie a spôsobia rozpad celulózy. Drevo vystavené slnku tak časom bledne a stráca pôvodnú farbu. Tento proces sa však deje len na povrchu dreviny.

čím natrieť terasové dosky, ako zbaviť terasové dosky plesne
Vľavo vidíte terasu z mäkkej dreviny v katastrofálnom stave – napadnutú plesňou, vyblednutú, fľakatú a zašpinenú. Vpravo môžete vidieť ako sme ju zrenovovali.

Vietor

Zakaždým, keď zafúka vietor alebo jemný vánok, tento pohyb vzduchu doslova zanáša vašu terasu. Na povrchu terasových dosiek sa ukladajú všetky nečistoty z ovzdušia. Je to prach, peľ a špina, ktoré sa neustále zažierajú na povrchu drevených dosiek. V dôsledku tohto procesu drevo tmavne, šedne a vznikajú na ňom rôzne vidieteľné znečistenia a farebné nerovnosti.

Vlhkosť

Vlhkosť vzduchu spôsobuje zmršťovanie a rozpínanie terasových dosiek. Odvíja sa od ročného obdobia a konkrétnej lokality no takmer vždy spôsobuje záťaž pre drevo. Vlhkosť vzduchu znášajú lepšie exotické dreviny, ktoré sú stabilné a nasakujú vlhkosť naozaj minimálne. Mäkké dreviny sú na tom horšie, aj preto sú omnoho menej trvácanejšie ako tvrdé exotické drevo.

Na zanedbanej a neošetrovanej terase z mäkkej dreviny, ktorá zadržiava vlhkosť môžu vznikať plesne. Tie vyzerajú veľmi nepekne a navyše sú nebezpečné, pretože vytvárajú klzký, šmykľavý povrch.

renovácia terasy, brúsenie terasy, zošednuté drevo, ako ošetriť terasu, olejovanie terasy, starostlivosť o terasu, ako sa starať o drevenú terasu, sivé drevo
Ohromujúci efekt našej renovácie môžete vidieť na týchto terasových doskách z mäkkej dreviny. Zprava doľava vidíme dosky v pôvodnom stave, po výbruse a vľavo po nanesení terasového oleja.

Ako vyčistiť terasové dosky

Terasové dosky vystavované všetkým horeuvedeným stresorom tak potrebujú pravidelné ošetrenie. Okrem krajšieho vzhľadu im to zabezpečí ochranu a pomáha predlžovať ich životnosť. Pred ošetrením terasy je však mimoriadne dôležité terasu dôkladne a správne vyčistiť od zažratej špiny a nánosov prachu. Ak tak neurobíme, špinu a nečistoty náterom doslova zakonzervujeme do dreviny.

Vo väčšine prípadoch sa terasa nedá vyčistiť vodou, mopom ani špeciálnymi kefami. Na čistenie drevenej terasy neodporúčame tlakový čistič, pretože ten môže drevené dosky znehodnotiť a neprimerane nasiaknuť drevo nežiaducou vlhkosťou.

Nečistoty a špiny zažraté na povrchu drevených vlákien je potrebné prebrúsiť špeciálnou zirkónovou brúskou s odsávaním. Tá dokáže vyčistiť drevo od plesní, hrubých nánosov špiny, fľakov aj vyhľadiť prípadné drobné praskliny a poškodenia.

Brúsenie terasy však musí byť prevedené správne. Hrúbka kotúčov ako aj použitý tlak musí zodpovedať typu dreviny a jej momentálnemu stavu. Preto vám odporúčame čistenie terasy zveriť do rúk skúseným odborníkom, ktorí dokážu prihliadnuť na individuálne potreby každej terasy.

renovácia drevenej terasy, renovácia terasy, olejovanie terasy, starostlivosť o terasu, renovácia terasových dosiek, brúsenie terasy, renovácia drevenej terasy

Čím natrieť terasové dosky

Po správnom vyčistení následne môžeme naniesť na drevené dosky pigmentový terasový olej. Na drevené dosky v žiadnom prípade nenanášame lazúry ani farbu, pretože tie môžu úplne znehodnotiť drevo. Terasový olej by mal byť vždy s prímesou pigmentov aby chránil dosky pred UV žiarením.

Pigmenty v terasovom oleji pôsobia na dosky podobne ako opaľovací krém na pokožku. Bránia prepúšťaniu lúčov do drevených vlákien čím predchádzajú chemickej reakcii, ktorá rozpúšťa celulózu. Kvalitný terasový olej tiež obsahuje prírodné oleje a parafíny, ktoré vyživujú drevo do hĺbky a pomáhajú predlžovať jeho dobrý stav a životnosť.

Žiaľ, na trhu stále nie je dostupný skutočne kvalitný voľnopredajný terasový olej, ktorý by spĺňal vysoké štandardy. Ak ste majiteľom kvalitnej terasy z drahej exotickej dreviny, rozhodne vám neodporúčame natierať ju bežnými voľnopredajnými terasovými olejmi dostupných v rôznych reťazcoch domácich a stavebných potrieb.

Renováciu a obnovenie terasy zvoľte do rúk odborníkom

Z vlastnej skúsenosti vieme, že voľnopredajné terasové oleje nespĺňajú požiadavky na kvalitu a neposkytujú terase to, čo potrebuje. Práve naopak, často sa stáva, že sme svedkami toho, ako si majitelia znehodnotia terasu svojpomocnou renováciou. Terasové dosky nezbavia nečistôt a špinu navyše ešte zakonzervujú do dreviny nevhodným náterom alebo nekvalitným terasovým olejom.

Výsledkom sú nepekné fľaky a nerovnomerné zafarbenie terasy, či popraskaný povrch. Tieto poškodenia sa veľmi ťažko opravujú a sú náročnejšie na obnovenie a prinavrátenie pekného vzhľadu terasy. Následne nás mnohí majitelia kontaktujú aby sme uhasili požiar, teda opravili napáchané škody ich neodborným zásahom.

Z našej renovácie terasy vám padne sánka

Nemusíme dokazovať, že vieme obnoviť pôvodnú krásu terasy tak, aby vyzerala ako nová. Naše renovácie sú totiž vychýrené a naša práca hovorí za všetko. Pozrite sa na ukážky zrenovovaných terás a presvedčte sa o našich úspešných výsledkoch.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru a doprajte svojej terase prémiovú starostlivosť a obnovenie vzhľadu.
Kontaktovať nás môžete prostredníctvom kontaktného formuláru alebo priamo na e-mail: renovacie(zavináč)cumaru.sk  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.


  Páčil sa Vám tento článok a dozvedeli ste sa čím natrieť terasové dosky? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií a renovácií drevených terás.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *