Drevené alebo vinylové podlahy? Porovnanie top podlahových materiálov

Drevené alebo vinylové podlahy

Interiéroví dizajnéri na celom svete sa zhodujú, že podlaha je jedným z najdôležitejších prvkov interiéru, ktorý vytvára charakter celého priestoru.

Podlaha spolu s výberom farby a štruktúry stien a prirodzeného či umelého osvetlenia sú základnými aspektami, podľa ktorých sa ďalej vyberajú nábytok i doplnky a ich dispozícia.

Pri výbere podlahy do interiéru máme na trhu naozaj nespočetné množstvo rôznych materiálov. Z praktického i vizuálneho hľadiska však jednoznačne bodujú drevené alebo vinylové podlahy. Ako si medzi nimi teda vybrať a aké sú ich výhody aj nevýhody?

Drevené podlahy sú kráľovskou voľbou

Či už sa jedná o masívne drevené podlahy, alebo vrstvené drevené podlahy, drevo predstavuje najžiadanejší typ podláh do interiéru. Okrem krásneho, prémiového vzhľadu, ktorý nás približuje k prírode, má drevo aj skvelé termoizolačné vlastnosti. Udržiava si stálu teplotu, nie je studené a je príjemné na dotyk.

Tvrdé a exotické dreviny sú veľmi odolné a pri správnej montáži vám vydržia pekné i funkčné aj niekoľko desiatok rokov. Okrem toho, drevené podlahy zvýšia hodnotu vášho majetku na trhu s nehnuteľnosťami.

Drevené alebo vinylové podlahy, porovnanie drevene vs vinylove podlahy

Drevené podlahy majú teda nesporné výhody, vďaka ktorým sú veľmi žiadané u spotrebiteľov. Ich nevýhodou však môže byť vyššia cena.

Podobne ako pri nábytku, aj drevené parkety sú drahšie ako ich napodobeniny, pretože drevo je prírodný materiál, ktorý podlieha celému spektru pestovateľského a spracovateľského procesu.

Pokiaľ teda naša drevená podlaha nepochádza z čierneho trhu, potom v cene drevených krytín je zahrnuté trvalo udržateľné spracovanie dreva, ktoré zabezpečuje, aby tu lesy ostali aj pre budúce generácie.

Výhodou drevenej podlahy je okrem iného aj to, že je to ekologický, recyklovateľný materiál. Pokiaľ naša drevená podlaha nie je impregnovaná alebo inak ošetrená chemikáliami, môžeme ju recyklovať a nevytvára zbytočný odpad.

Drevené alebo vinylové podlahy

Vinylové podlahy – najlepšia alternatíva k drevu

Pokiaľ si chceme zabezpečiť podlahu, ktorá bude vyzerať ako drevená ale za nižšiu cenu, vhodnou alternatívou môžu byť vynilové podlahy.

Či už sa jedná o plávajúce vinylové podlahy alebo klikové vinylové podlahy, tento materiál v poslednej dobe právom naberá na popularite. Vinyl sa stáva hitom najmä kvôli svojej vysokej odolnosti proti vode aj oderom, jednoduchej inštalácii a nenáročnej údržbe.

Naviac, dizajn vinylových podláh dokáže nádherne imitovať mnohé materiály aj ich štruktúru, vrátane dreva.

Vinylové podlahy sa odporúčajú na použitie do komerčných priestorov s veľkou premávkou, nakoľko sú veľmi odolné a menej náročné na údržbu ako klasické drevené podlahy.

Nevýhodou vinylových podláh je to, že je to termoplastický materiál, ktorý sa vplyvom teploty rozťahuje. Je preto nesmierne dôležité dbať na správny postup pri montáži, ako je napríklad vhodne pripravený podklad, alebo dostatočná doba aklimatizácie materiálu.

Narozdiel od drevených podláh, vinylové podlahy môžu predstavovať pre človeka riziko v podobe chemických látok, ako sú ftaláty či formaldehyd, ktorými sú podlahové krytiny ošetrené.

Vo všeobecnosti platí, že ak už sa rozhodnete pre vinylové podlahy, dbajte na to, aby ste si vybrali kvalitného dodávateľa, ktorý spĺňa požiadavky kontroly výroby s ISO certifikátom.

Za krásnou a hodnotnou podlahou stojí práca odborníkov

Či už sa teda rozhodnete pre drevené alebo vinylové podlahy, je dôležité obrátiť sa na správneho partnera.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. Vám ponúka odbornú a kvalitnú montáž drevených a vinylových podláh so širokým výberom podlahových parkiet. Naše drevené podlahy pochádzajú z lesov z trvalo udržateľného hospodárstva s FSC alebo PEFC certifikátmi a kontrolou kvality výroby.

Okrem toho, ako jedna z mála spoločností na Slovensku využívame špeciálnu techniku, pomocou ktorej vieme presne zmerať podmienky interiéru, a poradiť vám tak najvhodnejší spôsob podkladu a výber materiálu. V kombinácii s našimi mnohoročnými skúsenosťami v tejto oblasti Vám tak vieme zabezpečiť výnimočnú drevenú podlahu najvyššej kvality a dlhotrvácnosti.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo. Zistite, ako si zabezpečiť krásnu, zdravú a dlhotrvácnu podlahu, po ktorej možno budú chodiť aj vaše vnúčatá.

Páčilo sa vám naše porovnanie drevených a vinylových podláh? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *