Stavba terasy – ako si zabezpečiť dokonalú terasu

stavba terasy, ipe terasa, stavba terasy pri dome, realizácia terasy, dizajnova terasa do obluku

Stavba terasy patrí jednoznačne medzi náročnejšie exteriérové stavebné procesy, ktoré vyžadujú súhru viacerých faktorov.

Dobre postavená terasa, ktorá bude spĺňať nároky na vzhľad, bezpečnosť a životnosť musí spĺňať hneď niekoľko parametrov.

V tomto článku si povieme, na čo si treba dať pozor a čoho by ste sa mali držať ak sa chcete uistiť, aby stavba vašej terasy prebehla hladko a mali ste z nej bezproblémový úžitok po dlhú dobu.

Výber vhodnej dreviny

Koncept drevenej terasy je založený na prepojení vizuálneho zážitku s praktickým využitím. Ak predpokladáme, že terasa bude postavená pri dome, respektíve na balkóne, musíme zohľadniť okolité prostredie a celoročné poveternostné podmienky.

Keďže cenové aj kvalitatívne rozdiely medzi terasovými doskami rôznych drevín sú veľké, musíte si dopredu premyslieť, aký bude účel terasy a akú životnosť od nej očakávate.

montaz terasy, terasa pre firmu, restauracna terasa, realizacia terasy na mieru
Naša realizácia terasy s umeleckým oplotením pre reštauráciu v Bratislave.

Exotické dreviny

Ak sa terasa nachádza na verejných priestranstvách s veľkou premávkou, alebo v nepriaznivých poveternostných podmienkach na horách, pri mori a podobne, potom jedinou vhodnou voľbou budú tvrdé exotické dreviny.

Ak chcete aby vaša terasa vydržala niekoľko desaťročí aj bez väčších zásahov a prehnanej starostlivosti, potom by ste si opäť mali zvoliť exotickú drevinu. Exotické dreviny ako Ipe, Teak, Cumaru, Massaranduba i Merbau patria madzi najkvalitnejšie drevá na svete.

Pre svoju prirodzenú odolnosť voči poveternostným podmienkam, hmyzu, plesni a neskutočne dlhej životnosti (od 30 rokov a viac) patria medzi najobľúbenejšie dreviny na stavbu terasy.

Exotické dreviny majú tiež krásne farby a krajší, luxusnejší vzhľad. Niektoré exotické drevá, ako napríklad Ipe, sú dokonca také odolné, že sa v triede odolnosti radia medzi materiály ako zbrojárska oceľ. Mnohé exotické dreviny sú ohňuvzdorné a dokážu odolávať požiarom.

balkónová terasa z exotického dreva ipe, stavba terasy
Exotické dreviny ako Ipe sú obľúbené nie len vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam, ale aj krásnemu prémiovému vzhľadu

Thermodrevo

Ak sú vaše nároky na vzhľad a kvalitu terasových dosiek nižšie a stačí vám, že vaša terasa bude mať životnosť do 15 rokov, potom si môžete zvoliť thermodrevo, alebo tvrdé drevo z listnatých stromov nášho podnebia, ako napríklad agát.

Termodrevo je špeciálne tepelne upravené mäkké drevo. Vďaka tejto nechemickej úprave získava lepšie vlastnosti ako odolnosť voči hmyzu, plesniam a dlhšiu životnosť. Medzi najpoužívanejšie termodrevá patria Termo Jaseň a Termo Borovica. Tepelnou úpravou získava drevo krajší, tmavší vzhľad.

Termodrevo je o čosi lacnejšie ako exotické dreviny a preto predstavuje vhodný kompromis pri výbere terasových dosiek.

termodrevo, termojasen, terasa a fasada termojasen
Terasa s fasádou z termojaseňa

Mäkké dreviny

Najposlednejšou možnosťou pre výber dreviny na stavbu terasy považujeme mäkké drevo, ako napríklad borovica alebo smrek. Tieto drevá sa väčšinou predávajú impregnované rôznymi chemikáliami, aby sa predĺžila ich životnosť. Bez impregnácie by totiž vydržali extrémne krátko, kým by ich nenapadol drevokazivý hmyz alebo pleseň.

Impregnované mäkké dreviny predstavujú nebezpečenstvo pre nás a ekologickú záťaž pre prostredie. Pri ich výrobe a napríklad aj pri dažďoch sa totiž tieto chemikálie vyplavujú do okolitého prostredia a kontaminujú okolitú pôdu.

Mäkké dreviny teda na stavbu terasy neodporúčame. Vstupné náklady sú síce nízke, ale skutočnosť, že môžu predstavovať zdravotné riziko, majú krátkodobú životnosť a zvýšené nároky na údržbu, ho v konečnom dôsledku radia medzi najhoršie možnosti.

Viac o téme výberu vhodných drevín na terasu sa dočítate v našom článku 5 najlepších drevín na stavbu terasy.

Správna a odborná montáž terasy

Stavba terasy však rozhodne nekončí pri výbere správnej dreviny. Najdôležitejším a rozhodujúcim faktorom je správna a odborná montáž.

Drevo je totiž živý materiál, ktorý reaguje na okolité prostredie. Skúsený montážnik musí rátať s tým, ako budú rôzne typy drevín reagovať na poveternostné podmienky, ako napríklad rozpínanie a zmršťovanie dreva a zvoliť tak optimálnu šírku dilatačných škár. Správne namontovaná terasa si zachová svoj krásny vzhľad i kvalitu aj napriek tomu, že drevo bude takto pracovať pod vplyvom rôzneho počasia.

Postup montáže drevenej terasy z exotického dreva IPE, 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia, Zháňate lacné terasové dosky? Na toto si dajte pozor
Náš montážnik pri práci

Je teda nevyhnutné, aby stavba terasy podliehala odbornej montáži skúsenými pracovníkmi. V opačnom prípade sa môže stať, že zle namontovaná terasa bude už v krátkej dobe po namontovaní vyžadovať opravu, alebo dokonca výmenu jednotlivých dosiek. Mnohé chyby sa však pri realizácii terasy nemusia prejaviť okamžite, ale aj o 5 či 10 rokov.

Naša spoločnosť sa už neraz stretla s prípadmi, kedy nás zákazník oslovil aby sme demontovali a znovu správne namontovali terasu. Mnohé svojpomocne postavené terasy, alebo terasy montované firmami s lacnými ponukami, v konečnom dôsledku spôsobia majiteľovi terasy frustráciu a ujmu na zisku.

Na to aby ste sa vyhli komplikáciám a uistili sa, že vaša terasa bude postavená skutočnými odborníkmi, na ktorých prácu sa môžete spoľahnúť, vám odporúčame vyberať podľa recenzií zákazníkov.

Naše rencenzie si môžete pozrieť na našom Google profile.
Tu si môžete pozrieť galériu našich realizácií.

stavba terasy, montaz terasy, balkonova terasa
Montáž balkónovej terasy v procese

Pri výbere montážnej firmy stavte na odbornosť a skúsenosti

Keďže drevená terasa je nemalá investícia, ktorá vám má slúžiť ďesaťročia, pri výbere dodávateľa by ste prirodzene nemali prihliadať len na cenu, ale hlavne na renomé firmy a jej skúsenosti v obore. V tomto vám odporúčame vsadiť na istotu.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. pôsobí na Slovenskom trhu už viac ako 18 rokov. Naše skúsenosti, odbornosť a poctivosť sú overené množstvom spokojných zákazníkov. Len s nami máte garanciu najvyššej kvality pri realizácii vašej vysnenej terasy. Navyše, svojim zákazníkom ponúkame certifikované terasové dosky za výhodnú cenu. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Ďalšie užitočné informácie o stavbe terasy si môžete prečítať v našom článku 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *