Massaranduba – krásna exotická drevina pre dlhotrvácnu terasu

massaranduba komercna terasa

Massaranduba, Manilkara bidentata, je exotická drevina známa pre svoje vynikajúce vlastnosti a pôvabný, špecifický vzhľad. Ak sa zaujímate o exotické dreviny, potom ste už určite počuli o jednej z najpopulárnejších drevín na stavbu terasy, Ipe. Massaranduba je v mnohých ohľadoch podobná Ipe a často si ju ľudia dokonca s Ipe zamieňajú.

Massaranduba je jedna z najtvrdších drevín na svete, je odolná voči poveternostným vplyvom, napadnutiu hmyzom, plesniam, či hnilobe a má veľmi dlhú životnosť. Vďaka svojej jemnej textúre ponúka dobrú odolnosť proti šmyku, čo z nej robí ideálny materiál pre drevenú terasu okolo bazéna.

Massaranduba terasové dosky sú veľmi všestranné. Vďaka svojej odolnosti sú obľúbené pre komerčné projekty, ako sú napríklad terasy s rušnou premávkou, plážové móla, či promenády, reštauračné terasy a podobne.
Je preto prirodzené, že sa Massaranduba so svojimi vlastnosťami a krásnym vzhľadom i nízkymi nákladmi na údržbu stala populárnou možnosťou aj pre súkromné terasové projekty. Prečo je exotické drevo skveľou voľbou na stavbu terasy si môžte prečítať tu, v nasledujúcich riadkoch si predstavíme Massarandubu do detailu.

Staršia terasa z Massaranduby s vrúbkovaným profilom po renovácii

Farba a vzhľad Massaranduby

Farba Massaranduby sa pohybuje od matnej slivkovej červenej cez svetlú červenohnedú po tmavú červeno hnedú. Zrno je primárne rovnomerné, nevýrazné a štruktúra je veľmi jemná a hladká. Na rozdiel od Ipe, zrno Massaranduby pri prvej inštalácii netvorí oblúky alebo tmavé pruhy. Po niekoľkých rokoch sa však na dreve môžu vytvoriť tmavšie vzory, ktoré dodajú doskám krásny kontrast a charakter. Massaranduba po montáži všeobecne začína ako jednotná tmavo- tehlová farba. Po niekoľkých mesiacoch sa zmení na hnedú bez červeného sfarbenia.

Ako väčšina exotických drevín, aj Massaranduba podlieha poveternostným vplyvom najmä UV žiareniu, vplyvom ktorých mení farbu. Terasové dosky postupne naberajú sivú patinu a zmenia sa na tmavo šedé. Farbu a pôvodný vzhľad dokážeme drevine prinavrátiť a udržiavať vďaka renovácii a impregnácii vysoko kvalitnými olejmi.

Massaranduba prierez kmeňa
Prierez kmeňa stromu Massaranduba

Výhody terasy z Massaranduby

  1. Prirodzený a bezpečný materiál.
    Lacné terasové dosky z mäkkých drevín bývajú impregnované fungicídmi a insekticídmi na zabezpečenie ochrany pred hmyzom, plesňou a rozkladom. Tieto chemikálie predstavujú zdravotné riziko pre ľudí aj pre zvieratá a zaťažujú životné prostredie.
    Kompozitné terasové dosky sú kombináciou drevenej hmoty a plastu, nerecyklovateľného materiálu, ktorý znečisťuje našu planétu. Massaranduba je 100% prírodný, zdravotne nezávadný materiál. Je ideálny na opätovné použitie, biologicky odbúrateľný a nevytvára žiadne vedľajšie produkty, ktoré by mohli poškodiť životné prostredie.
  2. Tvrdosť – Massaranduba je rovnako ako Ipe jednou z najtvrdších drevín na svete s hodnotou tvrdosti Janka až 3190. Na porovnanie dub má hodnotu len 1200. Táto extrémna tvrdosť zabezpečuje Massarandube tvarovú stabilitu, dlhú životnosť a prirodzene odolné vlastnosti voči exteriérovým stresorom. Vďaka svojej mimoriadnej tvrdosti je Massaranduba veľmi stabilná drevina a rozširuje či sťahuje sa veľmi málo. Stabilita dreva je kľúčovým faktorom pri životnosti a dobrej kondícii každej drevenej terasy.
  3. Životnosť – od 25 do 75 rokov. Massaranduba je známa svojou schopnosťou slúžiť mnoho desaťročí aj v extrémnych poveternostných podmienkach. Veľkú úlohu v tom zohráva hustota a tvrdosť, ako už bolo uvedené vyššie. K jej životnosti prispieva aj prirodzená odolnosť proti prieniku vody a hnilobe/rozkladu. Tropické lesy z ktorých Massaranduba pochádza majú ročne až niekoľkonásobne viac zrážok ako oblasti s miernym podnebím. Reakciou na silné zrážky sa drevo vyvinulo do materiálu s vysokou prirodzenou odolnosťou.
  4. Odolnosť proti hmyzu – Massaranduba a ďalšie exotické tvrdé dreviny sú prirodzene odolné voči hmyzu. Mäkké dreviny sa musia ošetrovať chemikáliami, ktoré odrázdajú drevokazný hmyz a predstavujú zdravotné riziko pre človeka aj zvieratá.
  5. Odolnosť voči ohňu – Massaranduba je ohňuvzdorný materiál.
    V testoch skúšajúcich horľavosť a schopnosť šíriť oheň sa Massaranduba radí do triedy B. To znamená, že dlhodobé vystavenie plameňom môže spôsobiť poškodenie dreva, avšak šírenie plameňa je minimálne. Na porovnanie, plastové, či kompozitné terasové dosky patria do triedy C v teste šírenia ohňa. Najlepšie ohňuvzdorné vlastnosti má Ipe, ktoré je na tom v porovnaní s Massarandubou ešte o niečo lepšie.
  6. Massaranduba chráni lesy – Certifikovaná Massaranduba pochádza z tropických lesov Južnej Ameriky, najmä Brazílie. Pravdou je, že pestovaním Massaranduby sa predchádza odlesňovaniu pralesov. Massaranduba pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov, ktoré sú regulované a chránené vládou a vládnymi organizáciami. V tomto procese sa stromy po výrube znova vysádzajú a týmto kolobehom sa chráni celá oblasť, ktorá by inak bola vyrúbaná za účelom chovu dobytka alebo pestovania plodín. Vždy sa uistite, že vaše terasové dosky majú FSC alebo PEFC certifikát pri ktorom bolo drevo pestované a spracovávané udržateľným spôsobom a za humánnych podmienok.
Massaranduba
Balkónová terasa z Massaranduby s vrúbkovaným profilom

Cena Massaranduby

Mnohých ľudí zaskočí aké sú prvotné náklady na realizáciu terasy z exotickej dreviny ako je Massaranduba. Zvolia si preto lacnejšie alternatívy v podobe mäkkej dreviny alebo drevoplastu WPC. V skutočnosti je to však naopak a ľudia ktorí chceli ušetriť na terase na nej v konečnom dôsledku prerobia.

Terasové dosky z mäkkých drevín ako je smrek, dub, agát a podobne vydržia asi 5 rokov, kým dosky začnú degradovať a hniť.
Plastové a kompozitné dosky zvyčajne začnú blednúť a kaziť sa v priebehu niekoľkých rokov.
Terasa z drevoplastu alebo takzvaného WPC je už po 8 rokoch neatraktívna a takmer nepoužiteľná.

Životnosť Massaranduby je od 25 do 75 rokov, v závislosti od podmienok prostredia. Keď si vezmeme do úvahy aké sú náklady na výmenu terasových dosiek z mäkkých drevín alebo drevoplastu v porovnaní so životnosťou terasy z Massaranduby, je nám jasné, že terasa z Massaranduby je oveľa nákladovo efektívnejšia.

Takže áno, terasa z Massaranduby je skutočne najlacnejšia voľba, keď sa zamyslíme nad tým, koľkokrát by sme museli opravovať a vymieňať iný materiál v priebehu životnosti tejto exotickej dreviny.

Keď sa chcete dozvedieť viac o iných konkurenčných exotických drevinách, prečítajte si naše články o Cumaru, Teaku, Ipe i Merbau.

Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu Massaranduba terasových dosiek v prípade, že budeme realizovať aj montáž. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *