Cumaru terasa a fasáda – všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru

Drevinu Cumaru sme zaradili medzi 5 najlepších drevín na stavbu terasy a medzi najobľúbenejšie materiály na použitie do exteriéru.
V tomto článku si túto drevinu, ktorú sme ako prví uviedli na slovenský trh, bližšie predstavíme. Zaradenie tohto exotického dreva medzi tie najlepšie dreviny nie je vôbec náhodné, ale opodstatnené.

Priblížime si jeho vlastnosti, výhody a nevýhody, odhalíme jeho pôvod. Prezradíme i pár tipov a trikov ako sa o toto drevo starať.

Čo je to Cumaru?

Cumaru terasa a fasáda - všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru, Drevo Cumaru je optimálne na exteriérové aplikácie, toto je terasa po nanesení ochranného oleja
Cumaru je optimálne na exteriérové aplikácie, toto je terasa po nanesení ochranného oleja.

Cumaru, tiež známy ako brazílsky teak alebo zlatý teak, je prírodne odolné brazílske drevo s hustotou podobnou Ipe. Jeho mimoriadna hustota 1070 kg/m3 niekde na úrovni Ipe a Massaranduby, toto drevo predurčuje na použitie tam, kde je odolnosť voči opotrebovaniu prioritná.

Ako vyzerá povrch dreva Cumaru?

Cumaru terasa a fasáda - všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru
Z hľadiska tvrdosti, hustoty a pevnosti sa Cumaru nevyrovná ani jedna európska či severoamerická drevina.

Farba dreva Cumaru je konzistentná stredne zlatohnedá až tmavohnedá. Niekedy môže obsahovať červenkasté i purpurové odtiene a niektoré kúsky môžu mať pruhy žltkastej alebo zelenohnedej farby. Vďaka svojej vizuálnej kráse, podmanivej kresbe dreva a miernym nákladom je atraktívnou alternatívou k drahším tvrdým drevám, ako je Teak alebo Ipe.
Zrno je vzájomne prepojené, textúra je veľmi rovnomerná a charakterizuje ju typický voskový nádych.

Cumaru terasa a fasáda - všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru, Cumaru terasa, stavba terasy z cumaru, drevená terasa cumaru, montáž terasy
Cumaru má atraktívnu kresbu, trochu menej výraznú a sýtu ako Ipe a voskovitejší nádych.

Odkiaľ pochádza?

Cumaru, Kumaru, Coumarouna, alebo „Koo-mah-roo“ pochádza zo stromu Dipteryx Odorata, známemu i ako tonková fazuľa. Tento starobilý strom dorastajúci do výšky 25-30 metrov pochádza zo Strednej Ameriky a severnej Južnej Ameriky. Majoritnými producentmi a exportérmi sú Venezuela, Brazília a Kolumbia, najväčším importérom je USA.

Strom má čierne fazuľovité plody s vysokým obsahom kumarínu a silnou sladko-vanilkovou vôňou. Kumarín sa používa v parfumérii a ako chemikália v regulovaných množstvách v potravinárskom, tabakovom a farmaceutickom priemysle.

Drevo pochádza z veľmi veľkej zemepisnej oblasti. Tropické prostredie s množstvom dažďov ovplyvňuje výslednú tvrdosť dreva. Drevo Cumaru prirodzene obsahuje bohatú škálu prírodných olejov, vďaka ktorým je prírodne ošetrené a vydrží dlho v akýchkoľvek podmienkach

Kde sa používa?

Cumaru terasa a fasáda - všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru, Cumaru terasa s vrúbkovaným profilom
Cumaru s vrúbkovaným profilom

Cumaru je odolné proti hnilobe a rozkladu, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre exteriérové ​​aplikácie. Je skvelou voľbou pre montáž drevenej terasy, vhodná do záhrady, na balkón, ale i k bazénom a jazierkam.

Ideálne je v menších montážnych prácach na schody, kvetináče a záhradné kochlíky, pergoly, lavičky, prístrešia a nábytok. Používa sa ale i na monumentálne architektonické riešenia, ťažké konštrukcie, železničné koľajnice, vodné móla, komerčné terasy, podlahy a nádvoria verejných projektov tam, kde rozpočet projektu neumožňuje cenovo drahšie Ipe, či Teak.

V prípade použitia ako obklad fasády pretrvá oveľa dlhšie ako kanadský Céder, Redwood, Thermo Borovica, Thermo Jaseň alebo Jedľa.

Aké sú výhody a nevýhody dreva Cumaru?

Mólo vytvorené z Cumaru dreviny na prírodnom jazierku

Klady:

 • tvrdé a silné,
 • Vďaka uvedenej vysokej hustote je odolné voči opotrebovaniu, škrabancom a ryhám. Cumaru patrí medzi najodolnejšie dreviny a spomedzi európskych a severoamerických drevín nemá konkurenciu.
 • vysoká životnosť, pri dobrej starostlivosti ako je pravidelné ošetrenie olejom vydrží desaťročia, približne 50 rokov,
 • odolné voči plesniam,
 • odolnosť voči drevokazivým organizmom, hubám a rôznym škodcom,
 • vizuálna jemnoť a elegancia,
 • zdravotne nezávadné,
 • Cumaru starne do krásy; i po rokoch si udržuje atraktívny vzhľad
 • na trhu je dostupné v štrukturovanom/vrúbkovanom profile i v hladkom profile,
 • uvedené vlastnosti a mimoriadna odolnosť robia z Cumaru ideálnu drevinu na terasy s vysokou pešou premávkou, pre rodiny s malými deťmi a majiteľov psov či iných domácich zvierat.

Zápory:

 • ťažké na váhu a manipuláciu,
 • Nižšia stabilita. Cumaru je stabilnejšie ako európske a severoamerické dreviny. V porovnaní napríklad s Ipe má však Cumaru slabšiu stabilitu, to znamená, že môže mierne reagovať na zmeny vlhkosti. Dosky na terase v exteriéri sa môžu zväčšovať alebo zmenšovať pri zmene počasia, najmä ak sa o drevo nestaráte a vynechávate pravidelnú renováciu. Stabilitu terasy možno taktiež poistiť priamym spojom.
 • vyžaduje si predvŕtavanie, kvôli vysokému obsahu oleja a hustote môže spôbovať taktiež ťažkosti pri lepení,
 • Náročné na montáž, brúsenie a opracovanie. Tak ako každá super- tvrdá drevina, aj Cumaru kladie vysoké nároky na profesionalitu montážnika. Cumaru je náročné na prácu pre svoju mimoriadnu tvrdosť a vzájomne prepojené zrno.

Koľko stojí Cumaru?

Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok (pred zimou a pred letom)

Cena závisí od dostupnosti, množstva a trhu. Cumaru predstavuje lacnejšiu alternatívu voči Ipe drevu, keďže je cena jeho dosiek spravidla o 30-40 % nižšia. Ak je Cumaru v kombinácii s kvalitnou a profesionálnou montážou, tak ponúka luxus exotickej terasy za dostupnú cenu.

K profesionálnej montáži drevenej terasy, či fasády si u nás môžte objednať aj drevinu. Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu cumaru dosiek v prípade, že vašu montáž bude realizovať naša firma. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru.

Ako sa starať o Cumaru?

Tak ako o všetko, aj o terasu z tejto exotickej dreviny sa treba starať. Povrch dreva podlieha prirodzenej oxidácii a šednutiu. Takáto tendencia je výraznejšia, ak zanedbáme pravidelnú starostlivoť – renováciu.

Renovácia by sa mala vykonávať dvakrát za rok, najlepšie na začiatku jesene pred zimou a pred letom. Takto udržiavaná terasa potom nepotrebuje prakticky žiadnu inú starostlivoť a bude slúžiť desaťročia.

Ak to finančná situácia nedovoľuje, tak terasu renovujte aspoň raz za rok pred sezónou. Renovácia drevenej terasy spočíva vo vyčistení povrchu dreva od nečistôt, prebrúsení ktoré zbaví drevo oxidácie, fľakov a otvorí skutočný povrch dreva.

Napokon sa dosky ošetrenia olejom, ktorý drevinu oživý, vyživý a ochráni. Vďaka takejto starostlivosti si vaša terasa z Cumaru udrží svoju kvalitu a vzhľad, pričom vám drevina vydrží až 50 rokov.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

4 názory na “Cumaru terasa a fasáda – všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru” on “Cumaru terasa a fasáda – všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru

 1. Cumaru s.r.o. napísal:

  Dobrý deň,
  naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu cumaru dosiek v prípade, že vašu montáž bude realizovať naša firma. Pre viac informácií nás prosím kontaktujte telefonicky na čísle +421 905 604 717 alebo mailom na cumaru@cumaru.sk a my vám vytvoríme cenovú ponuku na mieru.
  Ďakujeme
  S pozdravom
  Cumaru tím

 2. Cumaru s.r.o. napísal:

  Dobrý deň pán Tóth,
  vzhľadom na to, že cena závisí od viacerých faktorov, pre cenovú ponuku nás prosím kontaktujte priamo telefonicky na čísle +421 905 604 717 alebo mailom na cumaru@cumaru.sk.
  Ďakujeme
  S pozdravom
  Cumaru tím

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *