Prečo je Teak najcennejšie drevo pre vašu terasu a fasádu?

Teak Barmsky, teakova terasa, drevena terasa z Teaku, terasa teak, teakove drevo,

O teaku sa hovorí ako o kráľovi tvrdých drevín a radí sa medzi najcennejšie dreviny na svete. Pre svoj krásny vzhľad a mimoriadnu kombináciu dobrých vlastností je Teak prvou voľbou v architektúre a stavbe lodí už celé storočia. Poďme sa pozrieť na to, prečo je Teak taký výnimočný a prečo je to najcennejšie drevo aj pre vašu terasu a fasádu.

Čo je to Teak?

Teak Barmský, Tectona grandis, je exotická tvrdá drevina s vysokým obsahom prírodných olejov a kyseliny kremičitej. Je to jeden z najtvrdších, najodolnejších a najtrvácnejších druhov dreva, vysoko odolný voči hnitiu, škodcom a vplyvom horúceho slnka, mrázu, dažďa alebo snehu.
vysokú odolnosť voči výkyvom vlhkosti, vysokú pevnosť a konzervuje s ním spojené klince, skrutky či kovania.
Práve vďaka tejto kombinácii je Teak ideálne drevo pre všetky vonkajšie aplikácie a už stáročia sa využíva pri stavbe lodí.

Teaková terasa po renovácii ošetrená tmavým pigmentovým olejom, ktorý ju chráni pred UV slnečným žiarením a zároveň vyživuje drevo.

Používanie teakového dreva sa datuje už do starovekej Ázie a neskôr ho s obľubou využívali aj v Rímskej ríši na stavbu lodí a budov. Keď sa v 19. storočí začalo toto exotické drevo dovážať do Európy, stalo sa obľúbeným materiálom symbolizujúcim luxus a vyššiu spoločenskú triedu. Vtedy ho bolo možné obdivovať v podobe viktoriánskeho nábytku, na elegantných lodiach či na extravagantých sídlach.

Dnes sa Teak stal prémiovým drevom v modernej architektúre a okrem stavby lodí sa využíva aj na stavbu hotelov, budov a luxusných domov. So svojimi dokonalými vlastnosťami pre využitie v exteriéri sa vo veľkom používa aj na stavbu záhradných terás, preto sme ho zaradili medzi 5 najlepších drevín na stavbu terasy.

Okrem svojej prirodzenej krásy je Teak jedna z najcennejších drevín na svete.

Odkiaľ pochádza Teak

Teak Barmský pochádza pôvodne z Mjanmarska kde sa postupne jeho pestovanie rozšírilo do krajín južnej a juhovýchodnej Ázie ako Bangladéš, India, Indonézia, Malajzia, Thajsko a Srí Lanka. Pre vysoký dopyt po tomto exotickom dreve sa neskôr začal pestovať na plantážach v krajinách s príbuznou klímou v Afrike alebo na Karibiku. Tu sa však už neoznačuje ako Teak Barmský ale Plantážny Teak, pretože pôda v týchto regiónoch má odlišné zloženie, výsledkom čoho má drevo oveľa menej stálu farbu a zrnitosť.

Plantážny Teak však vo väčšine prípadov pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov s certifikátom FSC, to znamená že ich pestovanie nezaťažuje životné prostredie a drevo je získavané etickým spôsobom narozdiel od Teaku Barmského.

Využitie Teaku

Teak má široké spektrum využitia či už na interiérové alebo exteriérové aplikácie. Kvôli svojej dlhej životnosti a odolnosti sa s obľubou využíva v exteriéri, najmä na záhradné terasy, drevené obklady domov, lodné paluby, exteriérový nábytok, stavby vagónov, strešných konštrukcií, dvere, okenné rámy a podobne. V interiéri sa Teak vďaka svojej kráse dreva využíva napríklad na podlahy, interiérový nábytok či na rezbárstvo a modelovanie.

Terasa Teak Barmský

Výhody a nevýhody

Výhody Teaku:

  • krásne sfarbenie v zlatohnedých odtieňoch a dekoratívna kresba dreva
  • mimoriadne dlhotrvajúca živostnosť
  • prirodzene odolný voči vode, hnilobe, škodcom a iným exteriérovým vplyvom
  • široké využitie v exteriéri aj interiéri
  • skvelá stabilita

Nevýhody Teaku:

  • vysoká cena
  • dostupnosť, ktorá sa odráža vo vysokej cene
  • Nakoľko je dopyt po Teaku Barmskom vysoký, na trhu je množstvo dodávateľov s rôznou kvalitou a spôsobom pestovania, ktorý nespĺňa etické a ekologické normy. Naopak, Plantážny Teak väčšinou pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov. Pred výberom terasových dosiek z Teaku sa uistite, že majú certifikát FSC alebo PEFC a že ťažbou toho dreva neboli porušované ľudské práva či zaťažované životné prostredie.

Ako sa starať o Teak

Pri správnej starostlivosti vám terasa či fasáda z teaku dokáže vydržať až 70 rokov. Tak ako všetky dreviny, aj Teak vplyvom slnečného žiarenia a poveternostných vplyvov naberá sivú patinu. V závislosti od náročnosti exteriéru, ktorému je teaková terasa alebo fasáda vystavená, odporúčame aspoň jedenkrát, ideálne dvakrát do roka terasu vyčistiť, prebrúsiť a napustiť špeciálnym olejom s obsahom prírodných výživných olejov.

Vďaka pravidelnej renovácii a obnove vašej terasy alebo fasády sa budete tešiť mimoriadne krásnemu vzhľadu teaku po celý svoj život. Renováciu terasy a fasády z teaku vám odporúčame zveriť do rúk profesionálom so skúsenosťami a kvalitným materiálom, pretože len tak si môžete byť istý, že o toto mimoriadne drevo bude náležite postarané. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na onbovu a renováciu vašej terasy alebo fasády z Teaku.

Odhalený povrch terasových dosiek plantážového Teaku po prebrúsení.

Cena Teaku

Ako sme už spomínali vyššie, nevýhodou Teaku je jeho vysoká cena. Nakoľko sa považuje za jednu z najcennejších drevín na svete s veľmi širokým spektrom využitia, celosvetový dopyt tlačí cenu nahor.

Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu Teak terasových dosiek v prípade, že budeme realizovať aj montáž. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Jeden názor na “Prečo je Teak najcennejšie drevo pre vašu terasu a fasádu?

  1. Pingback: Čo je to Ipe a prečo je najlepšou drevinou na stavbu terasy a obklad fasády? - Cumaru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *