Starostlivosť o terasu – ako vyčistiť drevenú terasu

Tak ako všetko v exteriéri, aj drevená terasa potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Pravidelným čistením terasových dosiek dokážeme predísť nadmernému znečisteniu a zažratiu špiny do hlbších vrstiev dreva. Správne vyčistenie terasy nám tiež pomôže zachovať pekný vzhľad dosiek a pomôže ku krajšiemu výsledku po renovácii terasy. V tomto článku si vysvetlíme, ako správne čistiť drevenú terasu a aké sú základné kroky starostlivosti a terasové dosky.

Drevo je prírodný materiál, ktorý reaguje na vonkajšie prostredie, ako je slnko, dážď, vietor, mráz atď. Po namontovaní terasy začnú terasové dosky okamžite podliehať týmto poveternostným vplyvom. Postupom času, najmä vplyvom UV žiarenia, začne terasa blednúť a naberať charakteristickú sivú patinu. Je to prirodzený proces dreva v exteriéri, ktorý je nezvratný, no samotnú drevinu nepoškodzuje.

Čo terasu môže poškodiť je jej znečistenie prachom, špinou, blatom a podobne. Nečistoty sa usádzajú na drevine a ak sa terasa zanechá po dlhšiu dobu zašpinená, hrozí aj poškodenie napríklad v podobe hniloby a plesní. Čím dlhšie sa terasa nechá zanedbaná, tým je tiež náročnejšia jej renovácia a obnovenie pekného vzhľadu.

drevená terasa pred renováciou, terasa s patinou, sivá patina na terase, terasa pred čistením, ako vyčistiť drevenú terasu

Ako správne vyčistiť drevenú terasu

Aspoň raz do týždňa by sa mala terasa pozametať metlou a odstrániť z nej všetky povrchové nečistoty.

Raz do mesiaca okrem pozametania prezrite medzery medzi terasovými doskami a vyčistite nahromadenú nečistotu. Môžete použiť špachtlu alebo vysávač na odstránenie špiny medzi škárami. Uistite sa, že sa terasa dobre odvodňuje a nikde sa nezadržiava voda, alebo väčšie nánosy nečistôt.

Následne zoberte hadicu a terasu poriadne opláchnite vodou. V prípade, že voda nezmyje niektoré škvrny alebo nánosy špiny, nemusíte sa báť použiť mop alebo kefu. Terasu môžete po vypláchnutí nechať zaschnúť prirodzene, ale najideálnejšie je ju vytrieť do sucha. Ak máte totiž príliš tvrdú vodu, môže sa stať, že zaschnutá voda zanechá na terasových doskách biele fľaky.

Pri čistení sa vyhnite rôznym chemickým čistiacim prostriedkom. Ak máte povrch terasových dosiek zašpinený a fľakatý a nejde to dolu vodou či kefou, môžete skúsiť použiť špeciálny čistiaci prostriedok určený na čistenie terás. Uistite sa však, že je vhodný na váš typ dreviny a že jeho zloženie nespôsobí poškodenie dreva.

Takáto pravidelná údržba terasy vám zabezpečí, že sa na drevených doskách nebudú usádzať nečistoty, ktoré by následne prenikali do hlbších vrstiev dreva. Drevo bude menej náchylné na poškodenie a bude pripravené na renováciu, ktorá terasové dosky vyživí, ochráni a obnoví ich krásny vzhľad.

Cumaru terasa pri bazéne, cumaru okolo bazena, drevena terasa okolo bazena, cumaru, exoticka terasa

Výsledky renovácie udržiavanej a čistej terasy sú ohromujúce

Ak sa o svoju terasu pravidelne staráte a udržiavate ju v dobrej kondícii, je oveľa ľahšie ju zrenovovať tak, aby vyzerala ako nová. Veľmi zanedbané terasy sú často zanesené takými nánosmi nečistôt, že je takmer nemožné ich zrenovovať na prvý raz.

Výsledkok renovácie terasy o ktorú sa majiteľ pred tým nestaral nemusí byť taký pôsobivý a môže si vyžadovať aj niekoľko profesionálnych zásahov kým sa terasa vráti do prijateľného stavu. Preto aby ste sa vyhli frustráciám z nepekného vzhľadu vašej terasy aj zvýšených nákladov na jej opravu i obnovu vzhľadu, odporúčame vám pravidelnú starostlivosť v podobe čistenia terasy a jej každoročnej renovácie.

Okrem pravidelného čistenia, je teda ďalším krokom v starostlivosti o terasu renovácia. Mala by sa vykonávať minimálne raz do roka a spočíva v dvoch hlavných krokoch. Prvým krokom je dôkladné prebrúsenie povrchu dreviny špeciálnou stolárskou brúskou, druhým krokom je nanesenie ochranného a výživného oleja.

Špeciálna brúska odstráni z povrchu dreviny všetky nečistoty, fľaky, patinu a drobné poškodenia a otvorí povrch dreva na nanesenie oleja. Profesionálny terasový olej následne drevinu vyživý do hĺbky a poskytne jej vysokú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Drevo je ošetrené a terasa vyzerá ako nová. V našom staršom článku sme opísali postup renovácie terasy podrobnejšie tu.

Renovácia terasy z Cumaru, renovácia terasy, cumaru terasa, údržba terasy, ošetrenie terasy z Cumaru, ako vyčistiť drevenú terasu
Vľavo môžete vidieť terasu pred renováciou, vpravo terasu po našej renovácii. Viac o tejto renovácii sa dočítate tu.

V renováciách terás sme vychýrení

Chcete prinavrátiť pôvodný vzhľad svojim terasovým doskám a zároveň im poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť na trhu? Naša profesionálna renovácia zahŕňa starostlivý plán renovácie terasy podľa jej stavu aj individuálnych potrieb na mieru. To všetko za použitia špeciálnych nástrojov a najkvalitnejších ekologických terasových olejov s prírodným zložením.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku.

Pozrite si množstvo našich skvelých výsledkov tu.

Zaujíma vás ako vyčistiť drevenú terasu a iné informácie na tému starostlivosti o terasu? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania a renovácie dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *