Či už sa jedná o chaty, rodinné domy či komerčné budovy, drevené fasády sa stávajú stále populárnejším riešením pre obklady budov.
Vzrastajúca popularita drevených obkladov na domoch je spôsobená nie len krásnym vzhľadom, ktorým sa približujeme k prírode. Drevo je totiž okrem toho aj vynikajúci izolačný materiál, ktorý si udržuje stálu teplotu. Je to tiež ekologický materiál, ktorý po skončení životnosti môžete recyklovať a tým nezaťažíte životné prostrednie ďalším opdadom.
Práve kvôli týmto dôvodom sa najznámejší architekti po celom svete snažia do svojich projektov používať práve drevo ako jedno z riešení vonkajších fasád budov.
Prinášame vám naše top inšpirácie pre drevené fasády realizované na Slovensku.
Jednou z najobľúbenejších drevín na fasády je Kanadský červený céder. Jeho neobyčajne pútavý vzhľad, tvorený kombináciou odtieňov od jantárovej po zlatisto hnedú a krásnej kresby s množstvom zvlnených línií, upúta oko každého milovníka dreva.
Kanadský céder patrí do 2. triedy odolnosti, čo znamená, že to nie je príliš odolná drevina. Oproti exotickým drevám má kratšiu životnosť a oveľa rýchlejšie podlieha poveternostným podmienkam. Preto zvážte jeho použitie v extrémne namáhaných oblastiach s vysokými zrážkami, pri mori alebo v oblastiach s častými teplotnými výkyvmi. Pri Kandaskom cédri dbajte na jeho pravidelnú a dôkladnú starostlivosť.
Medzi ďalšie obľúbené materiály v rámci drevených fasádnych obkladov patria aj thermodreviny ako sú termo jaseň a termo borovica. Termodrevo predstavuje špeciálny spôsob úpravy mäkkého dreva pomocou teplej pary pri teplote od 180 – 230 °. Takto upravené drevo sa stáva odolnejším, kvalitnejším materiálom s dlhšou životnosťou, okolo 20 rokov.
Vďaka tomu, že sa drevo upravuje takýmto prirodzeným spôsobom bez chemikálií, po skončení jeho životnosti je to ekologický materiál, ktorý je možné recyklovať.
Rozhodne najlepšou voľbou pre drevené fasády však stále zostávajú exotické dreviny ako sú Ipe, alebo Teak. Exotické dreviny sa vyznačujú mimoriadnou odolnosťou a kvalitou dreva, ktorej sa nevyrovnajú žiadne mäkké ani tepelne či chemicky (impregnáciou) upravené dreviny.
Exotické dreviny sú prirodzene odolné voči tým najnepriaznivejším poveternostným podmienkam. Sú také odolné, že sa dokonca používajú na frekventovaných verejných priestoroch ako sú napríklad móla. Sú dokonca ohňuvzdorné a prirodzene odolávajú drevokazivému hmyzu a plesni. Životnosť Ipe alebo Teaku sa pohybuje okolo 50 rokov a viac, čo ďaleko prevyšuje akýkoľvek iný typ dreviny.
Výber drevených fasádnych obkladov teda podmieňujeme viacerými faktormi, ako sú typ budovy, poloha i orientácia, celoročné poveternostné podmienky a v neposlednom rade aj vzhľad ladiaci ku konceptu stavby.
Pri výbere toho správneho dreva na fasádu sa môžete inšpirovať aj naším ďalším článkom Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády.
Ponúkame vám profesionálne poradenstvo a montáž drevenej fasády s garanciou kvality. Kontaktujte nás pre vypracovanie cenovej ponuky na mieru a zistite, aké sú najlepšie možnosti drevenej fasády pre váš projekt.
Páčili sa vám naše inšpirácie pre drevené fasády? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.