Pri výbere drevín sa často stretávame s termínmi „mäkké“ drevo a „tvrdé“ drevo. V tomto článku sa dozvieme čo toto rozdelenie drevín znamená a aké sú hlavné rozdiely medzi nimi, dočítate sa taktiež o pôvode, výrobe a najvhodnejšom využití týchto drevín.
Termíny „mäkké“ a „tvrdé“ drevo bývajú často používané ako synonymá pre drevo ihličnatých a listnatých stromov, namiesto toho aby odkazovali na mäkkosť a tvrdosť dreva, ktoré sa z nich získava. Vo všeobecnosti možno povedať, že ihličnaté stromy produkujú mäkké drevo a listnaté stromy tvrdé drevo. Táto generalizácia drevín zo stromov však neplatí vždy, existujú výnimky. Drevo z niektorých listnatých stromov, ako je napríklad strom balzy (juhoamerický tropický strom) alebo topoľ je oveľa mäkšie ako drevo niektorých ihličnanov, napríklad drevo z tisu, alebo borovice bahennej.
Mäkké drevo a ihličnany
Mäkké drevo sa vyznačuje nízkou hustotou a zvyčajne sa získava z ihličnatých stromov. Pre tieto dreviny je charakteristické, že nemajú typické kvety, chýba im blizna a kvetné obaly, takže pri opelení prechádza peľ priamo k vajíčku. Patria teda do triedy nahosemmenných rastlín, kde semená nie sú skryté v semenníku. Väčšinou sa jedná o vysoké, štíhle a zašpicatené stromy.
Ako vyzerá mäkké drevo?
Mäkké drevo je obvykle svetlej farby, farebné spektrum sa pohybuje od žltej a okrovej farby, cez medenú s nádychom do červena, až po červeno- hnedú. Vyznačuje sa svojou výraznou textúrou, ktorá je výsledkom vysokého kontrastu medzi jarnými a letnými letokruhmi.
Z akých oblastí pochádza mäkké drevo?
Ihličnaté stromy sa na Zemi objavili pred 275 miliónmi rokov, keď postupne pokryli celé dve tretiny zemského povrchu. Mäkké drevo v súčasnosti dominuje väčšinou v oblastiach s chladnou až miernou klímou, v arktickom a subarktickom podnebí. Rozšírené je v oblastiach severnej Európy, severnej Ázie a Severnej Ameriky, kde siaha až do juhovýchodných častí USA. Južné druhy borovíc v oblasti Spojených Štátov prežívajú zimu vďaka svojím extrémne dlhým a tuhým, úzkym ihliciam s namodralým voskovitým povlakom, ktorý dokáže zadržovať vodu.
Použitie mäkkého dreva
Ihličnaté stromy rastú rýclo, majú vysoké a rovné kmene, takže sú výhodné na pestovanie a výsadbu lesov. Vzhľadom k rýchlemu rastu je ich pestovanie menej nákladné ako u listnatých tvrdých drevín. To je ich obrovská výhoda, nevýhodou je však nižšia odolnosť a životnosť.
Ich najväčšie využitie je v produkcii celulózy a pri výrobe papiera, ale i výrobe nábytku a stavebníctve. Mäkké drevo sa používa i na montáž terás a paluboviek, ako i na drevené fasádne obklady. Na drevené fasády sa teší obľube napríklad sibírsky smrekovec či luxusný kanadský červený céder. Terasa z mäkkých drevín ako borovica, jaseň, či sibírsky smrekovec v exteriéri vydrží veľmi krátko a to aj napriek tomu, že sa napúšťa ochrannými látkami a chemikáliami. Obľúbenou variantou je preto škandinávske thermodrevo, ktoré sa vyrába tepelným spracovaním, čo predlžuje jeho životnosť.
Tvrdé drevo
Tvrdé drevo sa väčšinou získava z listnatých stromov a vyznačuje sa spravidla vyššou až veľmi vysokou hustotou. Tieto dreviny sú krytosemenné, ich semená sa nachádzajú v semenníku z ktorého po opelení vznikajú plody.
Aký je vzhľad tvrdého dreva?
Tvrdé drevo sa vyznačuje ešte väčšou pestrosťou farieb od svetlých jantárových, zlatistých a okrových odtieňnov, cez zelenkavo-hnedé a červené až po tvamo-hnedé a čierne odtiene. Pestré sú aj textúry, zrná a žilkovanie, na trhu je rozmanitý výber stále populárnejších exotických tvrdých drevín.
Charakteristika a pôvod tvrdého dreva
Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim tvrdosť dreva je klíma, čím vlhkejšia a tropickejšia oblasť, tým je drevo tvrdšie. Väčšina týchto stromov rastie v miernych pásmach, tropických a subtropických oblastiach. Dominujú v oblasti rovníku a v južnej pologuli. Väčšinou sú opadavé a na jeseň zhadzujú lístie, v niektorých oblastiach sú zelené celoročne. Listnaté dreviny sa na zemi objavili pred 140 miliónmi rokov, teda neskôr ako ihličnaté. Zdvihnutie zemskej kôry a následné výrazné klimatické zmeny spôsobili drastické zníženie listnatých lesov, ktoré v mnohých oblastiach postupne nahradili rozsiahle savany, planiny a prérie bez stromového porastu.
Využitie tvrdého dreva
Tvrdé drevo je oveľa odolnejšie a trvácnejšie ako mäkké drevo, náročnejšie na spracovanie a k tomu prislúcha aj jeho vyššia cena.
Listnaté stromy rastú pomaly, sú teda náročné na výsadzbu a pestovanie, mladšie exempláre nedosahujú kvalitu starých stromov.
Tieto dreviny sa tešia obľube v stavebníctve, ideálne sú do exteriéru, na výrobu nábytkov a na zhotovovanie rôznych remeselných výrobkov. Tvrdé drevo je jedným z najlepších, najodolnejších a rokmi overených materiálov na podlahy a interiérové parkety.
Tvrdé drevo je pre svoju životnosť mimoriadne vhodnou voľbou na drevenú fasádu a drevený fasádny obklad.
Veľkou výhodou tvrdých drevín je, že pretrvajú, takže sa využívajú pri stavbe terás v exteriéri, či už terasy okolo bazénu, terasy pri dome, záhradnej terasy a terasy na balkóne. Architekti na celom svete ich oceňujú aj pri výstavbe veľkých komerčných projektov, hotelov, reštaurácií, palúb a verejných promenád. Tie najobľúbenejšie sme si predstavitli tu.
Naša firma ponúka okrem kvalitnej montáže terasy, drevenej fasády a podlahy aj zľavu na drevené dosky, ak si na montáž a realizáciu vyberiete práve nás. Kontaktujte nás pre cenovú kalkuláciu na mieru.
Páčilo sa vám naše porovnanie mäkkého a tvrdého dreva? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.