Krytá terasa pri dome pre jej využitie celoročne

Pred stavbou terasy čelíme viacerým dôležitým rozhodnutiam. Ešte predtým ako si vyberieme vhodný materiál a terasové dosky, premýšľame nad jej budúcou funkciou, praktickým účelom a jej využitím.

K najdôležitejším rozhodnutiam patrí rozmyslieť si kde bude terasa situovaná a či bude otvorená, alebo krytá. Tento článok sa venuje krytej variante terasy, prezradí vám jej výhody a variácie.

Užívať si terasu po celý rok? Áno!

Obľúbeným trendom je stieranie hraníc medzi interiérom a exteriérom

Veľa ľudí sníva o možnosti užívať si terasu celoročne. Od skorého rána do neskorých večerných hodín, nielen počas letných mesiacov. V našich zemepisných šírkach to nie je celkom možné, no skvelou správou je že krytá terasa pri dome nám to umožní.

Luxus krytej terasy si môžme vytvoriť doma, či už prostredníctvom verandy, klasickej krytej terasy, alebo pergoly. Modernou variáciou je prepojenie terasy s obývacou izbou, kde sa krytá exteriérová terasa stáva súčasťou interiéru, alebo polootvorenej terasy v podobe sezónnej kuchyne.

Byť vo vnútri a zároveň vonku

Presklená varianta terasy, kde sa z terasy stáva obývacia miestnosť je hitom posledných rokov

V modernej architektúre a výstavbe domov možno vnímať obľúbený trend: hranice medzi interiérom a exteriérom sa stierajú.

Jedinečnú možnosť byť vonku i vo vnútri zároveň, nám ponúka krytá terasa priamo vedľa domu, alebo vychádzajúca z domu do dvora v podobe verandy.

Veranda je zastrešená vonkajšia galéria, predsieň, alebo krytý vchod situovaný z vonkajšej časti budovy. Možno ju skoncipovať buď v podobe preskleného nadstavcu do kuchyne alebo do obývacej izby.

S verandou tak môžete vniesť vonkajší pocit do interiéru. Tento pocit je nenahraditeľný a svoju terasu si môžte užívať i v dobe mrazov a snehu. Veranda je oveľa ľahšia ako iné miestnosti a je krásna a teplá – ideálna pre domáce rastliny. V lete sa však môže mierne prehriať, čo je skvelá príležitosť na otvorenie verandy a zatienenie slnečných tieňov.

Veranda s terasovými doskami z Ipe dreva nám vydrží prakticky navždy.

Krytá terasa vonku

Krytá terasa je na rozdiel od verandy samostatnou jednotkou. Môžme zvoliť viacero možností: krytá terasa pri dome, krytá terasa na dvore, krytá terasa pri bazéne alebo ako altánok s terasou na záhrade.

Klasická krytá, alebo zastrešená plocha ponúka ochranu pred vetrom, dažďom a slnkom. Umožňuje tak vychutnávať si čas na terase, grilovať s priateľmi alebo si vychutnať ranné slnko bez obáv z počasia.

Krytá terasa pri dome, terasy pri dome, cumaru terasa s vrúbkovaným profilom, cumaru terasové dosky
Klasická krytá terasa pri dome s otvorenými stranami do dvora, kde si pohyblivé strešné krytie (zatienenie) majiteľ reguluje podľa potreby. Drevina Cumaru.

Krytú terasu možno rozšíriť o stenové panely alebo sklenené posuvné dvere, audiosystém alebo kúrenie. Terasa je v takomto prípade ako skutočná záhradná miestnosť. Dosiahnete tak pohodlnú vonkajšiu terasu a ďalší obývací priestor, kedykoľvek potrebujete.

Veľmi obľúbenou možnosťou sú pohyblivé krycie systémy, kde si môžme sami regulovať zakrývanie i zastrešenie terasy napríklad ovládacím zariadením.

Zastrešená pergola nad terasou

Jednoduchou a praktickou možnosťou ak chcete terasu iba zatieniť pred slnkom a dažďom je dať si na nej postaviť pergolu. Pergola v tomto prípade bude krytá a zastrešená. Okrem estetickej funkcie bude v tomto prípade aj funkčná. Na rozdiel od klasickej krytej terasy pergola nie je obývacou miestnosťou, ale slúži skôr na zatienenie miesta.

Krycia konštrukcia z Merbau

Ako udržiavať krytú terasu

Exteriérová terasa čelí poveternostným vplyvom a UV žiareniu celoročne. Či už ste si vybrali terasu z mäkkého, tvrdého dreva, alebo WPC dosiek, tak dážď, sneh, vietor, smog, slnečné žiarenie či náhle zmeny počasia zanechajú svoje stopy.

Výhodou krytej terasy však je, že uvedené vplyvy nie sú také markantné. Patina a oxidácia nie je taká výrazná. Krytú terasu teda netreba tak často čistiť a ošetrovať olejom, ako terasu otvorenú. Renováciu, ktorá zahrňa prebrúsenie povrchu od škrabancov, opotrebovania a nečistôt a následné ošetrenie olejom, tak stačí vykonávať približne každý druhý rok.

Vždy záleží od stavu, materiálu, opotrebovania a frekvencie používania. A samozrejme záleží od toho ako veľmi je vaša terasa krytá.

K terase vám vieme vytvoriť i takýto altánok. Terasový záhradný altánok dodá vášmu pozemku tú správnu idylku.

Realizácia krytej terasy

Vďaka kreatívnym riešeniam sa môže vaša drevená terasa stať vaším súkromným rajom.

V závislosti od funkcií, doplnkov a detailov, ktoré si vyberiete, môže krytá terasa vyzerať aj ako veranda a naopak. Možnosti, ktoré vám najlepšie vyhovujú, závisia od vášho životného štýlu a požiadaviek.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku a my pre vás krytú terasu zrealizujeme. Ak si u našej firmy zabezpečíte montáž krytej terasy, tak vám ponúkame zľavu na terasové dosky.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *