Terasové dosky Sibírsky Smrekovec – sú pre vašu terasu vhodné?

Sibírsky smrekovec, Larix siberica, je mäkká drevina s vysokým obsahom živice a stredne vysokou hustotou, vďaka čomu patrí medzi jednu z najtvrdších a najodolnejších mäkkých drevín na svete.

Pre svoje dobré vlastnosti do exteriéru predstavuje lacnejšiu alternatívu exotických drevín.

Ak túžite po drevenej terase no váš rozpočet je obmedzený, sibírsky smrekovec môže byť tou správnou voľbou.

Poďme sa pozrieť bližšie na túto drevinu a ukázať si výhody aj nevýhody terasových dosiek zo sibírskeho smrekovca.

Nie je smrek ako smrek

Terasové dosky Sibírsky Smrekovec
Nové terasové dosky sibírskeho smrekovca po montáži

Mnohí ľudia si mýlia Sibírsky smrek pochádzajúci zo sibírskych lesov so smrekom pestovaným v západnej Európe. Európsky smrek je ružovej farby s tmavohnedými hrčkami, zatiaľ čo Sibírsky smrek má zlato-hnedú farbu podobnú borovici.

Sibírsky smrek má oproti európskemu smreku väčšiu hustotu a je omnoho odolnejší na exteriérové využitie.

Vzhľadom sa sibírsky smrekovec podobá na borovicu najmä svojou farbou. Je však omnoho lepší vo všetkých aspektoch úžitkových vlastností a tým pádom aj vhodnejší na stavbu exteriérovej terasy.

Terasové dosky zo Sibírskeho smrekovca sú vhodné pre tých, ktorí plánujú stavbu terasy s nízkym rozpočtom, ale chcú mať i tak terasu akceptovateľnej kvality. Sibírsky smrekovec je totiž najtvrdšie drevo spomedzi mäkkých ihličnatých stromov.

Vzhľad Sibírskeho smrekovca

Staršia terasa so sibírskeho smrekovca ošetrená pigmentovým olejom

Sibírsky smrekovec je zlatožltej farby so silným zrnitým vzorom, podobne ako borovica. V závislosti od stupňa môžu dosky obsahovať málo alebo veľa tmavočiernych uzlov.

Terasové dosky budú postupne zvetrávať a ich farba sa zmení na striebornošedú. Sibírsky smrekovec je pomerne konzistentný, bude zvetrávať relatívne rovnomerne a farebnosť zvetranej dreviny sa môže pohybovať od svetlosivej po tmavosivú v závislosti od klimatických podmienok. Vzhľad a farbu dreva však môžete obnoviť prostredníctvom renovácie, ktorú vám v pravidelných intervaloch pri tejto mäkkej drevine obzvlášť odporúčame.

Vlastnosti Sibírskeho smrekovca

Terasové dosky Sibírsky Smrekovec
Terasové dosky s vrúbkovaným povrchom v dvoch druhoch

Sibírsky smrekovec má hustotu od 570 kg/m3 do 650 kg/m3. Terasové dosky majú životnosť približne 15 rokov a patria do triedy odolnosti 3, čo je stredná trieda odolnosti. Vďaka vysokému obsahu živice a vysokej hustote je tento typ dreviny najvhodnejší do exteriéru spomedzi všetkých mäkkých drevín. Aj preto sa mnoho rokov používal v stavebníctve, či pri stavbe lodí. V súčasnosti je sibírsky smrekovec obľúbený ako lacná voľba pre exteriérové terasy a obklady fasády domov.

Cena by však pri výbere terasových dosiek nemala hrať hlavnú úlohu. Na trhu sú dosky rôznych kvalít. Treba si zvážiť aj iné faktory, napríklad aké bude využitie terasy, akým poveternostným vplyvom bude drevo podliehať a v neposlednom rade, ako často sa o terasu budeme kvalitne starať a renovovať ju.

Sibírsky smrekovec versus tvrdé dreviny

Terasové dosky Sibírsky Smrekovec

Ak máme porovnať životnosť a stabilnosť Sibírskeho smrekovca s mäkkými drevinami, Sibírsky smrekovec jednoznačne vyniká vo svojej odolnosti. Keď ho však porovnáme s kvalitou, životnosťou a odolnosťou tvrdých drevín ako sú Ipe, Teak, Cumaru, Massaranduba a iné, zistíme, že Sibírsky smrekovec je voči týmto drevinám len taký slabý odvar.

Životnosť Sibírskeho smrekovca je totiž pri pravidelnej a kvalitnej starostlivosti nanajvýš 15 rokov, zatiaľ čo životnosť terasy z tvrdej dreviny je aj pri zanedbanej starostlivosti viac ako 30 rokov.

Treba sa teda zamyslieť nad tým, že síce vstupné náklady na terasu zo Sibírskeho smrekovca sú podstatne nižšie, životnosť takejto terasy môže byť viac ako o polovicu nižšia ako pri terase z tvrdej dreviny.
Celkové náklady na terasu z tvrdej dreviny sú preto oveľa nižšie z hľadiska životnosti ako pri terase zo Sibírskeho smrekovca.

Tvrdé dreviny sú okrem svojho krajšieho vhľadu aj omnoho odolnejšie a stabilnejšie ako Sibírský smrekovec a odolávajú aj tým najnáročnejším poveternostným vplyvom v drsných podmienkach. Preto sú tvrdé dreviny vhodnejšie pri terasách s bazénom, pri jazierku, pri mori, alebo na komerčné účely s veľkou premávkou.

Pokiaľ zvažujete aké terasové dosky si vybrať na svoj projekt, prečítajte si náš článok 5 najlepších drevín na stavbu terasy.

Starostlivosť o terasové dosky Sibírsky smrekovec

Terasové dosky Sibírsky Smrekovec
Terasa zo sibírskeho smrekovca po renovácii.

Sibírsky smrekovec je mäkká drevina, ktorá podlieha zvetrávaniu aj napriek svojej stredne vysokej hustote a relatívnej odolnosti voči drevokazivým hubám. Ak sa rozhodnete pre tento typ dreviny na vašu terasu a chcete zabezpečiť maximálnu životnosť terasových dosiek, je potrebná pravidelná a kvalitná renovácia a ošetrovanie dreviny.

Ošetrenie terasových dosiek by malo spočívať v poriadnom vyčistení od prachu a nečistôt, prebrúsení povrchu dreva špeciálnou brúskou a následnej impregnácii vysoko kvalitným olejom. V prípade Sibírskeho smrekovca odporúčame takéto ošetrenie terasy 2-krát do roka, na jar pred začiatkom sezóny a na jeseň pred zimou.

Pri takejto pravidelnej starostlivosti si zabezpečíte nie len zvýšenie životnosti vašej terasy, ale aj obnovenie krásneho vhľadu a pôvodnej farby dreva pred zvetraním.

V prípade, že refresh vašej terasy chcete zveriť odborníkom, môžte nás kontaktovať a zabezpečíme vašej terase tú najlepšiu starostlivosť.

Zaujal vás článok, ktorý vám približuje terasové dosky Sibírsky smrekovec? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *