Ak uvažujete nad stavbou záhradnej terasy na svojom pozemku, potom vám prinášame 5 dôvodov, prečo je dobrý nápad zvoliť si práve exotické drevo na terasu.
Pri realizácii terasy máme možnosť zvoliť si viacero druhov stavebných materiálov ale len exotické drevo na terasu nám poskytuje také výhody, aké nemá žiaden iný stavebný materiál. Aj preto čoraz viac popredných svetových architektov volí pri svojich návrhoch práve exotické dreviny ako moderné riešenie pre terasy a fasády.
Exotické drevo sa nevyužíva len ako výborný materiál na terasy či fasády, ale pre svoje vynikajúce vlastnosti je to aj obľúbený konštrukčný materiál už stovky rokov. Či už sa jednalo o stavbu lodí, domov či dokonca železnice, tvrdé exotické drevo si získalo priazeň ľudí pre svoju životnosť a odolávaniu aj tým najnepriaznivejším vonkajším podmienkam.
V súčasnoti stále viac vidíme vzrastajúci trend využívania exotických drevín v rámci komerčných aj súkromných stavebných projektov pre svoj vzhľad a ekologický aspekt tohto materiálu.
1. Životnosť
Z hľadiska materiálu na stavbu terasy má exotické drevo nevídanú životnosť. Životnosť terasy z exotickej dreviny ako je Ipe, Teak, Merbau, Massaranduba, Cumaru a podobne, ďaleko prevyšuje akýkoľvek iný materiál. Terasa z exotickej dreviny vám pri pravidelnej starostlivosti vydrží 30+ rokov. Niektoré dreviny ako Ipe a Teak majú životnosť až 70 rokov a viac, v závislosti od toho, ako sa užívateľ o terasu stará a v akých poveternostných podmienkach sa nachádza.
Len na porovnanie, WPC drevoplastové dosky vydržia len zopár rokov, kým ich kvalita a vzhľad začne rapídne upadať. Predajcovia síce uvádzajú, že vám drevoplast vydrží aj 20 rokov, ale skúsenosti majiteľov terás z WPC vám napovedia niečo iné. Kompozitné dosky sa ľahko poškriabu alebo zničia, bez možnosti vybrúsenia v podobe renovácie ako pri dreve.
Okrem toho, drevoplast narozdiel od dreva nedokáže dobre spracovávať vlhkosť, čoho výsledkom je tvorba plesní, ktorá sa musí odstraňovať špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Tieto chemikálie následne síce odstránia pleseň, ale spolu s ňou aj povrchovú úpravu terasovej dosky. Tým sa drevoplast stáva oveľa náchylnejší na ďalšiu tvorbu plesne.
2. Praktickosť
Pri plánovaní terasy sa pochopiteľne okrem estetického aspektu zamýšľame aj nad praktickými záležitosťami. Naša záhradná drevená terasa by mala nie len krásne vyzerať a dlho vydržať, ale aj spĺňať určité kritéria ohľadne funkčnosti a účelovosti.
Aj v tom opäť vyniká exotické drevo na terasu. Okrem toho, že drevo je veľmi príjemný materiál na dotyk, je protišmykový. Hovorí sa, že najviac nehôd sa nestáva v bazéne, ale okolo nich, väčšinou v podobe šmykov z mokrého povrchu, napríklad na keramickej dlažbe. S drevenou terasou okolo bazéna môžete byť v kľude, pretože drevo má výborné protišmykové vlastnosti. Tie oceníte nie len pri bazéne, ale aj po daždi a snehu.
Exotické drevo je veľmi stabilný materiál odolávajúci rôznym poveternostným podmienkam a teda aj vysokým teplotám a slnečnému žiareniu. Zatiaľ čo zámková dlažba sa v horúcich letných dňoch prehreje a následne sála nežiaduce teplo aj niekoľko hodín po západe slnka, drevo sa neprehrieva a udržuje si stabilnú teplotu.
3. Bezpečnosť
Exotické drevo je prirodzene odolný materiál, ktorý nevyžaduje žiadne úpravy na zvýšenie odolnosti proti plesniam, hnilobe, hmyzu a počasiu.
Mäkké dreviny podliehajú hnilobe, rozkladu a drevokazivému hmyzu už po veľmi krátkom čase v exteriéri. Na predĺženie ich životnosti a zabezpečeniu odolávania vonkajším faktorom sa mäkké dreviny impregnujú fungicídmi a insekticídmi.
Tieto chemikálie ako sú Kreozot, Benzo(a)pyrén, či Xylén, predstavujú zdravotné riziko pre ľudí aj pre zvieratá a zaťažujú životné prostredie. Sú nebezpečné nie len v priamom kontakte pre človeka a zvieratá, ale v podobe dažďov sa vyplavujú do okolitej pôdy, kde sa môžu pestovať plodiny, ktoré sa tým kontaminujú.
V prípade exotického dreva máte terasu zo 100% prírodného materiálu, ktorý je bezpečný a ekologický, teda biologicky odbúrateľný a recyklovateľný.
4. Ekologickosť
Exotické drevo na terasu je ekologický materiál predstavujúci vrchol modernej exteriérovej architektúry. Pokiaľ si zabezpečíte certifikované terasové dosky z exotickej dreviny, môžete byť pokojný, pretože práve vďaka nim sa predchádza odlesňovaniu a dodržiavajú sa ekologické, či fair trade štandardy.
Dreviny s certifikátom FSC alebo PEFC sa pestujú v chránených lesoch, pri ktorých pestovaní a spracovávaní sa dbá na udržateľnosť a humánne podmienky pre pracovníkov. Na miestach výrubu stromov sa zasádzajú nové stromy a tým sa oblasť chráni pred odlesnením a využitím na chov dobytka či pestovanie plodín.
Okrem toho, narozdiel od drevoplastu, či impregnovaného dreva, je exotické drevo 100% prírodný materiál, biologicky odbúrateľný a recyklovateľný.
5. Krása
Snáď nikto nepopiera, že jednou z hlavných výhod terasy z exotického dreva je pôsobivý vzhľad a krásne doplnenie dizajnu exteriéru. Exotické dreviny majú v porovaní s ostatnými drevami luxusnejší vzhľad, jemnejšie zrno, krajšie vzory a znamenité zafarbenia.
Aj keď terasové dosky z exotických drevín vplyvom slnečného žiarenia postupne naberajú sivú patinu a menia farbu, ich vzhľad sa dá prinavrátiť do pôvodného stavu. Pri správnej starostlivosti a pravidelnej renovácii bude vaša drevená terasa vyzerať ako nová aj po 10-tich či dokonca 15-tich rokoch.
Exotické drevo na terasu za férovú cenu s garanciou kvality
Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu exotických terasových dosiek v prípade, že budeme realizovať aj montáž. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.
Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.
Cumaru s.r.o.
Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.