5 rozumných dôvodov prečo si zvoliť exotické drevo na terasu

Terasové dosky Ipe, ipe terasa, ipe drevo, montáž terasy, realizácia terasy, ipe terasové dosky, realizácia terasy Bratislava,

Možno ste už o exotických drevinách počuli zo všetkých strán a pýtate sa, čo je na nich také výnimočné. Exotické drevo patrí medzi najlepšie materiály na stavbu terás, no svoje významné uplatnenie nachádza aj na fasádach a iných aplikáciách v exteriéri i interiéri. Skutočnosť, že sa využívalo v stavebníctve aj v umení už v Starovekom Egypte svedčí o tom, že jeho všestranné praktické i vizuálne vlastnosti sú vysoko cenené už tisícročia.

V dnešnom článku sa pozrieme na 5 hlavných no nie jediných dôvodov, prečo je exotické drevo najlepšou voľbou na stavbu terasy.

1. Terasa z exotického dreva vyzerá krásne

Každý túži vlastniť peknú a prirodzene vyzerajúcu terasu, ktorá je zdraviu bezpečná, odolná a praktická na užívanie. Exotické drevo ako jediný materiál úplne spĺňa tieto nároky. Terasové dosky z exotických drevín majú zaujímavú paletu farebných prevedení v kombinácii s hustým zrnom a podmanivou kresbou.

Narozdiel od európskych drevín, akými sú napríklad borovica, tropické dreviny neobsahujú veľké hrče, ktoré by narúšali plynulosť kresby. Vďaka tomu ich povrch pôsobí jednotnejšie a jemnejšie a môžu byť využité aj v nadčasovej a modernej architektúre.

Aj napriek tomu, že drevo vplyvom slnečných lúčov zvetráva a bledne, narozdiel od kompozitných terasových dosiek sa dá zrenovovať. Po správnej renovácii terasy tak vaša terasa z exotickej dreviny môže vyzerať ako úplne nová aj po niekoľkých rokoch.

drevená terasa, drevené terasy, ipe, terasové dosky ipe, ipe terasové dosky, montáž drevenej terasy, montáž terasy, realizácia drevenej terasy, realizácia terasy, realizácia terasy v Bratislave, stavba terasy, exotické drevo, terasa z exotického dreva

2. Exotické drevo na terase je prirodzene odolné

Väčšina exotických drevín má výborný pomer tvrdosti a hustoty. Vďaka tomu prirodzene odoláva vlhkosti a tým pádom vzniku plesní, hniloby, či napadnutiu drevokazivým hmyzom. Narozdiel od mäkkých drevín tak nepotrebuje žiadnu chemickú alebo termickú úpravu na to, aby dobre zvládalo vonkajšie podmienky.

Ak si porovnáme impregnované mäkké dreviny, alebo thermodrevo s exotickým drevom, zistíme, že exotické drevo môže mať aj viac ako 5-krát dlhšiu životnosť než upravené drevo. Okrem toho, povrch exotického dreva je omnoho odolnejší voči poškriabaniu a poškodeniu ako povrch mäkkých drevín či dokonca kompozitu.

Vysoká tvrdosť zaručuje terasovými doskám veľmi dobrú rezistenciu voči nadmernej záťaži a rýchlemu opotrebeniu. Aj preto sa exotické dreviny využívajú v komerčnej architektúre na stavby verejných chodníkov, mostov, mól, reštauračných terás a iných projektov v exteriéri.

Terasové dosky Ipe, ipe terasa, ipe drevo, montáž terasy, realizácia terasy, ipe terasové dosky, realizácia terasy Bratislava, exotické drevo,

3. Exotické terasové dosky majú dlhú životnosť

Ako sme uviedli vyššie, exotické dreviny majú naozaj úctyhodnú trvanlivosť. V závislosti od typu dreviny, vonkajších podmienok a úrovne starostlivosti sa ich životnosť pohybuje približne od 30 do 80 rokov. Len na porovnanie, terasa z impregnovanej borovice vám poslúži v dobrom stave len od 5 do 10 rokov.

V tabuľke nižšie môžete vidieť porovnanie exotického IPE s thermo borovicou a impregnovanou borovicou.

Ipe* Thermo Borovica*Borovica*
tvrdosť 3,680 lbtvrdosť 710 lbtvrdosť ~400 lb
Hustota 1050 kg/m³Hustota 430 kg/m³Hustota 420 kg/m³
Najvyššia trieda odolnostiStredná trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Životnosť 75+ rokovŽivotnosť 10-15 rokovŽivotnosť do 5 rokov
* Údaje v tabuľke sú len orientačné
Realizácia krytej terasy s bazénom a vírivkou

4. Exotická terasa nie je náročná na údržbu

Mnoho majiteľov domov sa obáva zvoliť si drevo na stavbu terasy, pretože sa nazdávajú, že drevo si vyžaduje náročnú starostlivosť. Môžeme vás ubezpečiť, že pri exotických drevinách to neplatí. O všetko v exteriéri sa treba pravidelne starať, či už sa jedná o omietky, dlažby alebo betón, každý materiál vystavovaný poveternostným podmienkam si vyžaduje údržbu. Drevo nie je žiadnou výnimkou.

Dôležitou súčasťou údržby terasy je jej pravidelné čistenie od nánosov špiny a nečistôt pozametaním a vyšpliechaním vodou. Treba tiež sledovať či sa terasa správne odvodňuje aby nezadržiavala neželanú vlhkosť. Terasu sa odporúča renovovať aspoň 1-krát do roka. Súčasťou správnej renovácie by malo byť dôkladné vyčistenie terasy brúsením a nanesenie špeciálneho výživného oleja.

Renovácia terasy sa odporúča, no nie je nevyhnutná. Vaše terasové dosky môžete ponechať aj zvetrané za predpokladu, že budete terasu pravidelne udržiavať čistú a kontrolovať jej stav pre prípadné poškodenia. Renováciou terasy však zvyšujete životnosť, kvalitu a pekný vzhľad terasových dosiek, ktoré vďaka správnemu ošetreniu môžu vyzerať ako nové aj po desiatkach rokov.

drevo okolo bazéna, drevena terasa, terasa s bazenom, ipe drevo, ipe terasa, terasa s bazenom a virivkou, zahradna terasa, drevena zahradna terasa, exotické drevo

5. Zvyšuje hodnotu majetku

Exotická terasa predstavuje pridanú hodnotu nehnuteľnosti a tým zvyšuje jej kapitál. Domy, byty, či iné typy nehnuteľností sa v dražbách predávajú za vyššiu cenu keď k nim prislúcha terasa z exotickej dreviny. Exotické dreviny sú ceneným stavebným materiálom a aj preto sú rozumnou investíciou do vašej nehnuteľnosti z hľadiska budúceho predaja.

Spoznajte najpoužívanejšie exotické dreviny a zistite viac o ich úžasných vlastnostiach v našom predchádzajúcom článku.

Montáž terasy z kvalitných exotických drevín s garanciou kvality

Exotické dreviny sú oveľa náročnejšie na spracovanie ako iné materiály. Je preto dôležité, aby montáž terasy prevádzali skúsení odborníci. Spoločnosť CUMARU s.r.o. pôsobí v oblasti spracovania exotických drevín už viac než 18 rokov. Náš poctivý prístup k práci, zmysel pre detail a využívanie najmodernejších technológií i materiálov vám zaručuje realizáciu terasy s garanciou kvality.

Dokážeme zrealizovať aj tie najnáročnejšie požiadavky klienta i preto sa radíme medzi top montážne firmy na slovenskom trhu.
Pozrite si galériu našich realizácií terás.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta stavieb a renovácií terás.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *