Ako zvetrávajú exotické terasové dosky a tipy na ich krajší vzhľad

Exotické terasové dosky sú najlepším materiálom pre exteriérové terasy a fasády. Vyznačujú sa výnimočne krásnym vzhľadom, mimoriadnou trvácnosťou a prirodzenou odolnosťou voči drevokazivému hmyzu i poveternostným podmienkam. Niet preto divu, že sa stali najobľúbenejším a najodolnejším materiálom na stavbu drevených obložení v exteriéri.

V dnešnom článku sa pozrieme na populárne exotické terasové dosky a proces ich zvetrávania. Vysvetlíme si tiež, akú starostlivosť treba zvoliť, aby sme zabezpečili maximálny potenciál dreviny spolu s udržaním jej pôvabného vzhľadu.

Exotické terasové dosky – samé superlatívy

Exotické dreviny, ktoré sa využívajú na stavbu terás a iných exteriérových prvkov sa radia do dvoch kategórií – veľmi trvanlivé a trvanlivé dreviny. Do veľmi trvanlivej kategórie spadajú napríklad Ipe, Teak, či Cumaru. Kombinácia vysokej hustoty a tvrdosti týchto drevín zabezpečuje celý rad výhod.

Dobre odolávajú vlhkosti a tým pádom sú chránené pred vznikom hniloby či plesní. Ďalším benefitom je ich schopnosť odolávať požiaru. Tieto dreviny sa zaradzujú medzi materiály s požiarnou odolnosťou triedy A, ktoré nešíria oheň v prípade požiaru.

V tabuľke nižšie môžete vidieť zoznam najpoužívanejších exotických drevín a ich parametre:

Typ exotickej drevinyPôvodný vzhľadTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosť
Ipe3680 lb1050 kg/m³trieda A75+ rokov
Teak Barmský1050 lb680 kg/m3trieda A70+ rokov
CumaruCumaru terasové dosky 3540 lb1070 kg/m³trieda A50+ rokov
MerbauMerbau terasové dosky1840 lb815 kg/m3trieda B30+ rokov
MassarandubaMassaranduba terasové dosky3190 lb1,080 kg/m3trieda B30+ rokov
Garapa1,650 lb790 kg/m3trieda B30+ rokov
Bangkirai1,798 lb910 kg/m3trieda B40+ rokov

Akúkoľvek exotickú drevinu si zvolíte na svoju terasu, vždy budú jej výhody prevažovať nad ostatnými materiálmi, ako sú mäkké drevo alebo drevoplast. No aj napriek tomu, že je exotické drevo veľmi odolné, je to stále prírodný živý materiál, ktorý podlieha vonkajšiemu prostrediu.

ako sa starať o Ipe terasu, exotické dreviny, exotické drevo na terasu, exotické terasové dosky
Nádherné Ipe terasové dosky sa krásne vynímajú pri bazéne.

Proces šednutia dreva a možné riešenia

Vplyvom UV žiarenia a iných poveternostných podmienok dochádza po čase k zvetrávaniu povrchu terasových dosiek a ich zafarbeniu. Blednutie dosiek spôsobuje slnečné žiarenie, ktoré rozkladá extraktívne látky a lignín v dreve, tie sú následne vyplavované zrážkovou vodou. Tmavnutie a šednutie dreva spôsobujú rôzne nánosy nečistôt a prachu, ktoré sa na terasovej doske neustále usádzajú.

1. riešenie – Pravidelná renovácia terasy brúsením a nanesením oleja

Aj keď vyblednutie dosiek a vznik patiny nenarúša samotnú kvalitu dreva vo vnútri, pravidelná údržba a starostlivosť vedia terasovým doskám predĺžiť život aj prinavrátiť pôvodný vzhľad. Exotické terasové dosky sa odporúča renovovať aspoň raz do roka za použitia kvalitných pigmentových olejov. Pigment v oleji poskytuje UV ochranu a pomáha stabilizovať degradačné vplyvy slnečného žiarenia.

Pred nanesením oleja je veľmi dôležité pripraviť samotný povrch dreviny prostredníctvom prebrúsenia špeciálnou brúskou s odsávaním. Brúsenie dôkladne očistí terasové dosky od nánosov špiny, prachu a patiny, ktoré sa nedajú očistiť prúdom vody či zametaním. Vybrúsený povrch dreva sa otvorí na nanesenie ochranného terasového oleja, ktorý vďaka tomuto ošetreniu môže preniknúť viac do hĺbky dreviny a poskytnúť jej dlhotrvácnu ochranu.

V tabuľke nižšie môžete vidieť ako sa mení farba terasovej dosky Massaranduba v exteriéri vplyvom poveternostných podmienok.*

ČasBez ošetreniaS ošetrením pigmentovým olejom
Začiatok
3 mesiace
6 mesiacov
12 mesiacov
*Toto porovnanie je len orientačné a môže sa líšiť v závislosti od typu dreviny, miesta expozície a vonkajších faktorov, ako sú množstvo zrážok, slnečné žiarenie ako aj znečistenie prostredia, zastrešenie terasy a mnohé iné vplyvy.
Zdroj: Tropické dřeviny – jejich výhody a problémy při použití

2. riešenie – Nechať terasu zvetrať bez ošetrenia

Narozdiel od mäkkých či tvrdých lokálnych drevín, exotické dreviny môžu byť ponechané v exteriéri bez ošetrenia. Terasové dosky postupne vyblednú a zošednú, môžu sa na nich postupne začať objavovať trhlinky, praskliny, škrabance alebo fľaky spôsobené používaním a presúvaním nábytku na terase.

Aj keď sa mnohým majiteľom páči takýto zvetraný šedý vzhľad terasových dosiek, absencia starostlivosti o terasu výrazne znižuje jej životnosť. Navyše, čím dlhšie terasu necháme neošetrenú, tým viac sa do dreva zažierajú hrubé nánosy nečistôt. Ak sa nakoniec majiteľ po mnohých rokoch rozhodne pre ošetrenie terasy, drevo sa už nebude dať očistiť tak dobre a prinavrátiť jeho krásny pôvodný vzhľad.

Dlhodobá absencia starostlivosti pri exotických terasových doskách môže viesť k poškodeniu a hrubým nánosom špiny a patiny, ktoré už nebude možné vrátiť do pôvoného stavu. Obzvlášť to platí pre vrúbkované profily.

Dá sa teda povedať, že ak si zvolíme exotické terasové dosky na svoju terasu a nebudeme sa o ne pravidelne starať, je to zbytočné plytvanie drahým materiálom. Tieto vzácne dreviny sú cenené aj pre svoj veľmi pôvabný vzhľad, preto by bolo nerozumné neošetrovať ich tak, aby sme sa mohli tešiť z ich exotického vzhľadu aj po mnohých rokoch.
Pre majiteľov, ktorí chcú mať bezúdržbovú terasu, alebo sa im páči šedý vzhľad terasových dosiek, môže byť vhodnejšou alternatívnou zvoliť si kompozitné terasové dosky.

Naša špoločnosť ponúka WPC terasové dosky novej generácie s unikátnym procesom výroby, ktorého výsledný vzhľad pripomína exotické drevo takmer na nerozoznanie. Navyše, v ponuke máme aj pekný sivý odtieň s názvom patina oak, ktorý pripomína pekný strieborný odtieň zvetraného dubu.

renovácia terasy, teak, exotická terasa, balkónová terasa, oprava terasy, brúsenie terasových dosiek,

Profesionálna renovácia exotických terasových dosiek s ohromujúcim efektom

Potrebujete ošetriť svoju terasu z exotickej dreviny? V renováciách terás sme vychýrení! Ako jedna z mála firiem na Slovensku ponúkame vysokokvalitnú renováciu a ošetrenie terasy. Využívame pri tom špeciálnu techniku, ktorá vaše drahé terasové dosky dôkladne vyčistí a ošetrí bez poškodenia a s vynikajúcim výsledkom.

Našim tajomstvom úspešnej renovácie terasy je prispôsobenie jej ošetrenia individuálnym potrebám podľa typu dreviny a stavu terasy.
Pozrite sa na naše výsledky renovácií tu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na renováciu terasy.
Tip: Pošlite nám na email renovacie@cumaru.sk aktuálne fotky vašej terasy spolu s rozmermi a môžeme sa dohodnúť na cene a termíne realizácie renovácie terasy.


Máte záujem o urýchlenú rezerváciu termínu na renováciu terasy? Využite náš kontaktný formulár nižšie a my sa vám ozveme naspäť:  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *