Aké drevo máte na terase? Takto to zistíte a zabezpečíte jej vhodné ošetrenie a obnovu vzhľadu

Aké drevo máte na terase, ipe dosky, nová terasa, montáž terasy, terasa po montáži, ipe terasa, exoticke dosky ipe

Viete, aké drevo máte na terase? Mnoho majiteľov po kúpe nehnuteľnosti netuší, z akého dreva je vlastne ich terasa. Je dôležité poznať aký typ dreviny máte na terase, pretože podľa toho dokážeme prispôsobiť údržbu a starostlivosť. Terasové dosky sú navyše často zanedbané a pokryté nánosmi nečistôt, prachu či plesne, čo ešte viac zakrýva ich povrch. Prezradíme vám, ako môžete zistiť, akú drevinu máte na terase a zabezpečiť si tak primeranú starostlivosť a obnovu vzhľadu svojej terasy.

Drevo – citlivý prírodný materiál

Z hľadiska dizajnu, praktickosti i výkonnosti patrí drevo medzi najlepšiu voľbu spomedzi terasových materiálov. Je to odolný materiál s mnohými výhodami, prirodzenou krásou i šarmom, ktorý dodáva terase osobitý štýl a útulnosť. Je to však aj prírodný materiál, ktorý reaguje na okolité prostredie. Preto vyžaduje údržbu a starostlivosť pre zachovanie dobrej kondície a pekného vzhľadu.

Ak sa o drevenú terasu nestaráme, začnú sa na jej povrchu postupne usádzať prach, špina, nečistoty a plesne. V dôsledku slnečného žiarenia a iných poveternostných vplyvov začnú terasové dosky blednúť a sivieť. Kombináciou zanesenia dosiek spolu s patinou a známkami opotrebenia v dôsledku používania získava terasa ošumelý nejednotný vzhľad. Pri väčšom zanedbaní môžu dokonca na doskách vznikať aj výrazne fľaky, praskliny, alebo sa drevo môže až skrúcať.

Každá drevina, ktorá je vystavená náročným podmienkam v exteriéri tak vyžaduje pravidelnú starostlivosť, počnúc dreveným záhradným nábytkom, až po drevené terasy či ploty.

aké drevo máte na terase, drevene terasy, ako spoznat typ dreva na terase, typy drevin na terase, ipe dosky, ipe terasa, montaz drevenej terasy, nová terasa z dosiek ipe

Úroveň a miera starostlivosti podľa typu dreviny

Z hľadiska stavby terás poznáme rôzne úrovne dreveného terasového materiálu. Najkvalitnejšie dreviny s vysokou odolnosťou a trvácnosťou sú exotické dreviny. Tie vynikajú mimoriadne pôvabným a elegantným vzhľadom a výbornými technickými parametrami. Drevená terasa z exotickej dreviny poskytuje dlhotrvácnu stavbu, ktorá si zachováva svoju vysokú kvalitu aj po mnohých desaťročiach.

Výhodou exotických drevín je fakt, že aj keď ich ponecháme dlhé roky bez akejkoľvek starostlivosti, dokážu si zachovať svoju kvalitu aj funkčnosť. Absencia údržby sa však prirodzene odrazí na ich vzhľade.
Ak svoju terasu z exotickej dreviny pravidelne udržiavame, zabezpečujeme jej krásny nový vzhľad a predlžujeme jej životnosť.

Pravidelná a správna údržba exotickej drevenej terasy tak zabezpečuje dokonalú obnovu vzhľadu do pôvodného stavu a predlžuje dobrú kondíciu týchto vzácnych drevín. Odporúčame ju prevádzať aspoň raz za rok, na jar, pred sezónou, alebo na jeseň pred nástupom zimy.

Iný prípad tvoria menej odolné dreviny, napríklad termo drevo alebo sibírsky smrekovec. Aj napriek tomu, že v dôsledku termizácie sa zvyšuje odolnosť a životnosť drevín v exteriéri, v porovnaní s exotickým drevom je termo drevo omnoho náchylnejšie na zvetrávanie. Podobne je na tom aj sibírsky smrekovec, ktorý rýchlo reaguje na vonkajšie podmienky a degraduje na povrchu.

Ak máme teda terasu postavenú z menej odolných drevín, ako sú termo dreviny, sibírsky smrekovec či nebodaj impregnované mäkké dreviny, odporúčame vám terasu renovovať aspoň 2-krát do roka. Postup renovácie by mal zahŕňať dôkladné odstránenie nečistôt a patiny, a následné ošetrenie výživným pigmentovým terasovým olejom.

renovácia terasy, renovácia drevenej terasy, renovácie terás, natieranie terasy, servis terasy, čistenia a údržba terasy, profesionálna renovácia terás

Aké drevo máte na terase?

Ak chcete zistiť, z akého dreva je postavená vaša terasa, pozrite sa na terasové dosky zblízka. Prezrite si ich štruktúru a povrch dôkladne zblízka aj z diaľky.

Rozdiely medzi exotickým drevom a európskym drevom ako terasovým materiálom sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, najmä vo farbe, textúre a celkovom vzhľade dreva. Tu sú niektoré z vizuálnych rozdielov:

1. Farba:

  • Exotické drevo: Exotické drevá majú často intenzívnejšie a výraznejšie farby ako európske drevo. Sú prirodzene tmavšie a majú rôzne odtiene od hnedých, červených až po žlté.
  • Európske drevo: Európske dreviny majú tendenciu mať svetlejšie farby. Ich farba je často svetlohnedá, krémová alebo sivastá.

2. Textúra:

  • Exotické drevo: Exotické dreviny majú často hladkú a jemnú textúru s výraznými žilkami alebo pruhy, ktoré dodávajú drevu exkluzívny vzhľad.
  • Európske drevo: Európske drevo má tendenciu mať hrubšiu a zrnitejšiu textúru. Môžete pozorovať hrče, uzly a iné prírodné rysy na povrchu.

3. Vzory:

  • Exotické drevo: Niektoré exotické dreviny majú unikátne vzory, ktoré sú charakteristické pre daný druh. Napríklad Cumaru má často výrazné vzory a kresby.
  • Európske drevo: Vzory v európskom dreve môžu byť menej výrazné a konzistentné, ale to závisí od konkrétneho druhu dreva.
renovácia staršej terasy, renovácia drevenej terasy Ipe, renovácia starej drevenej terasy do pôvodného stavu, obnova vzhľadu terasy

Nechajte to na odborníkov

Ak si robíte starosti s tým, aké drevo máte na terase a ako ju dať do poriadku nechajte to na odborníkov. Naši špecialisti na renovácie terás dôkladne zhodnotia stav vašej terasy, typ dreviny a úroveň predchádzajúcej starostlivosti. Na základe toho vám pripravia profesionálnu renováciu na mieru.

Vďaka nášmu špeciálnemu procesu renovácie s individuálnym prístupom a najkvalitnejšími materiálmi dokážeme obnoviť vzhľad vašej terasy do pôvodného stavu. Vaša terasa bude ošetrená prvotriednymi prostriedkami, ktoré jej pomôžu predĺžiť životnosť a zabezpečia jej krásny nový vzhľad.

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Pre urýchlenie procesu nám môžete zaslať fotografie aktuálneho stavu vašej terasy spolu s približnými rozmermi na e-mail renovacie@cumaru.sk a my sa vám ozveme s cenovou ponukou hneď ako budeme môcť.

Kontaktné údaje pre renováciu drevenej terasy:

  +421 902 230 438
  +421 905 604 717
renovacie@cumaru.sk

Pozrite si našu galériu renovácie terás a iných drevených povrchov.


Zaujíma vás aké drevo máte na terase a ako sa o ňu starať? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta renovácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *