Cumaru alebo Teak na terasu? Urobte správne rozhodnutie s našim profesionálnym porovnaním

cumaru terasy, cumaru terasa, terasové dosky cumaru, cumaru drevo, cumaru terasy, Cumaru alebo Teak na terasu

Vitajte v našom porovnávacom článku, kde vám predstavíme dve z obľúbených exotických drevených možností pre vašu terasu – Cumaru a Teak. Tieto dve dreviny sú známe svojou krásou, odolnosťou a trvanlivosťou, a preto sme sa rozhodli ich dôkladne porovnať, aby ste mohli urobiť najlepšie rozhodnutie pre váš projekt.

Cumaru: Pôvod a Charakteristika

Cumaru, známe aj ako „Brazilský teak“, je exotická drevina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Vďaka svojej mimoriadne vysokej tvrdosti a hustote Cumaru prirodzene odoláva hnilobe, plesniam, škodcom aj akýmkoľvek poveternostným podmienkam. Predstavuje tak ideálnu voľbu pre vonkajšie konštrukcie.

Cumaru vyniká svojim exotickým vzhľadom, pričom jeho odtieň závisí od konkrétneho druhu. Poznáme dva odolné typy dreviny Cumaru, žlté Cumaru Amarelo a červené Cumaru Vermelho. Zatiaľ čo Cumaru Amarelo vykazuje rôzne odtiene zlatej a jantárovej farby doplnené tmavšími pruhmi, Cumaru Vermelho má hlbší červenohnedý odtieň, ktorý dodáva pocit sýtosti a exkluzivity.

Viac o rozdieloch medzi Cumaru Amarelo a Cumaru Vermelho sa dočítate v našom predchádzajúcom článku.

Cumaru terasa pri bazéne, cumaru okolo bazena, drevena terasa okolo bazena, cumaru, exoticka terasa, cumaru amarelo
Terasa pri bazéne z exotickej dreviny Cumaru.

Teak: Pôvod a Charakteristika

Teak Barmský pôvodne pochádza z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie, pričom Thajsko, Indonézia a Mjanmarsko sú hlavnými producentmi. Má bohatú históriu a ľudia ho využívajú v stavebníctve už celé storočia. Toto drevo je známe svojou výnimočnou prirodzenou odolnosťou voči vlhkosti a škodcom. Kvôli vysokému obsahu olejnatých látok, ktoré mu zabezpečujú dobrú odolnosť voči vlhkosti, sa začal používať aj pri vodných plochách a na palube lodí.

Farba teaku sa pohybuje od zlatohnedej po tmavo hnedú s výraznou textúrou, ktorá pridáva eleganciu a šarm.

Pri výbere Teaku na terasu sa treba uistiť, aký je skutočný pôvod dreviny. Ak totiž drevina nepochádza z Juhovýchodnej Ázie, potom to už nie je Teak Barmský, ale Teak Plantážny, ktorý vykazuje trochu iné vlastnosti i vzhľad. U dodávateľa dreviny sa teda informujte, či sa jedná o pravý Teak Barmský, a tiež či bol získaný z kontrolovaného lesného hospodárstva, teda že nepochádza z čierneho trhu.

Teak terasa
Terasa pri bazéne z exotickej dreviny Teak Barmský.

Vizuálne a technické rozdiely

Cumaru je tvrdšie drevo ako Teak, čo znamená, že je odolnejšie voči opotrebeniu a poškodeniu. Na druhej strane, Teak má vynikajúcu prirodzenú olejnatosť, ktorá ho chráni pred hmyzom a vlhkosťou. Obe dreviny majú dlhú životnosť, ale Teak sa často považuje za jednu z najtrvanlivejších drevín na svete, podobne ako drevina Ipe.

V praxi sa Cumaru často používa na terasy, oplotenia a iné exteriérové aplikácie, pretože zvláda náročné podmienky. Teak je často uprednostňovaný skôr pre záhradný nábytok a dekorácie, ale je tiež skvelou voľbou pre terasy v oblastiach so silnými dažďami a vysokou vlhkosťou.

DRUH EXOTICKÉHO DREVAPÔVODNÁ FARBATVRDOSŤ (STUPNICA JANKA)HUSTOTA (KG/M³)TRVANLIVOSŤŽIVOTNOSŤ PRI POUŽITÍ NA TERASE
CumaruZlatá až červeno-hnedá3540 lbf1070Vynikajúca50+ rokov
TeakMedová zlatá1070 lbf680Vynikajúca50-75 rokov (s primeranou údržbou)

Cumaru alebo Teak na terasuvhodný výber pre slovenské podmienky

Vzhľadom na naše klimatické podmienky na Slovensku, s výkyvmi teplôt, vlhkosťou a zimnými mesiacmi, sa Cumaru javí ako vynikajúca voľba pre terasy. Je to drevina, ktorá zvládne meniace sa počasie a zároveň poskytne vašej terase úžasný vzhľad.

Ako môžeme vidieť na tabuľke vyššie, Cumaru je v porovnaní s Teakom omnoho tvrdšie a hustejšie drevo. Cumaru terasa vám tak vydrží omnoho dlhšie v dobrej kondícii a peknom vzhľade. Pri správnej a pravidelnej starostlivosti vám teda Cumaru terasa poslúži viac ako 50 rokov v plnej kráse.

Teak je skvelou voľbou na terasy vo vlhkých prostrediach, takže u nás ho môžeme využiť najmä pri vodných plochách alebo bazénoch. Vzhľadom k jeho nižšej tvrdosti a hustote v porovnaní s Cumaru však odporúčame vhodnú a pravidelnú údržbu terasy z Teaku.

Vaša nová terasa – Garancia kvality od nás

Nech už sa rozhodnete pre Cumaru alebo Teak, naša firma sa zaväzuje zabezpečiť vám len tie najkvalitnejšie exotické dreviny zo zodpovedných zdrojov s certifikátmi. Naši odborníci v oblasti montáže terás vám poskytnú profesionálnu realizáciu terasy, ktorá zabezpečí dlhú životnosť a esteticky pôsobivý vzhľad vášho vonkajšieho priestoru. To všetko so zárukou spokojnosti.

Ak hľadáte spoľahlivého partnera pre výber a montáž exotických drevených terás, neváhajte nás kontaktovať. Naša firma je tu, aby vám pomohla vytvoriť dokonalý vonkajší priestor podľa vašich predstáv.

Pozrite si naše top realizácie drevených terás tu.


Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *