Exotické terasové dosky: Kompletný sprievodca prémiovým terasovým materiálom

moderná terasa pri dome z exotického dreva Ipe, realizácie modernej Ipe terasy pri dome,exotické terasové dosky, ipe terasa, exotická terasa, ipe dosky

Vonkajšia terasa tvorí neoddeliteľnú súčasť exteriéru domu a poskytuje praktický priestor na trávenie voľného času vonku. Kvalitná terasa dokáže vytvoriť harmonickú oázu pre oddych a zároveň výrazne pozdvihnúť vonkajší vizuál domu. Exotické terasové dosky ponúkajú kombináciu jedinečnej krásy, odolnosti i pevnosti, a preto sú bezkonkurenčne najlepšou voľbou pri výbere terasového materiálu. Preskúmajte s nami podmanivý svet exotických drevín.

Terasové dosky Ipe: Vzor elegancie a odolnosti

Ipe, často označované ako „brazílsky orech“ alebo „železné drevo“, je známe svojimi sýtohnedými odtieňmi, ktoré sa časom prehlbujú a dodávajú vašej terase nadčasový pôvab. Patrí medzi najvyhľadávanejšie exotické dreviny pre svoju ideálnu kombináciu elegantného vzhľadu a výkon v podobe mimoriadnej odolnosti a životnosti.

Ipe je prirodzene odolné voči hnilobe, hmyzu, ohňu a najnáročnejším poveternostným podmienkam. Vyznačuje sa najvyššou tvrdosťou spomedzi exotických drevín, až 3680 lb. Vďaka týmto unikátnym vlastnostiam sa môže pýšiť mimoriadnou trvanlivosťou. V podobe terasy vám pri vhodnej údržbe môže poslúžiť až neuveriteľných 80 rokov.

dizajn záhradnej terasy, terasa pri bazene, drevo okolo bazéna, terasa okolo bazénu, ipe, ipe drevo pri bazene, drevená terasa okolo bazénu, dizajn terasy, luxusná terasa s bazénom
Exotické terasové dosky Ipe sa krásne vynímajú aj pri bazéne.

Terasové dosky Cumaru: Teplo a odolnosť v dokonalej harmónii

Cumaru alebo „brazílske teakové drevo“ vykazuje spektrum teplých zlatistých až červenohnedých tónov, ktoré okamžite vnesú do vášho vonkajšieho priestoru pocit tepla. Cumaru, podobne ako Ipe, patrí medzi najpopulárnejšie exotické terasové dreviny. Vďaka tvrdosti približne 3540 lb a hustote 1070 kg/m³ je to mimoriadne robustné drevo s vysokou prirodzenou odolnosťou voči poveternostným podmienkam, hnilobe i drevokaznému hmyzu.

Výborná stabilita, odolnosť a trvanlivosť dreva Cumaru prispieva k jeho dlhej životnosti. Pri pravidelnej starostlivosti vám tak drevená terasa z Cumaru môže poslúžiť v plnej sile i kráse až 50 rokov.

cumaru terasové dosky, dosky cumaru, cumaru terasa, exotické terasové dosky
Cumaru terasa.

Teakové terasové dosky: Nadčasová krása a prírodná elegancia

Teakové drevo s medovo zlatou farbou, ktorá časom dozrieva do striebornej patiny, je stelesnením prírodnej elegancie. Podľa pôvodu sa delí na Teak Barmský, ktorý pochádza z Juhovýchodnej Ázie a na Plantážny Teak, pochádzajúci z iných častí sveta, kde bol naturalizovaný. Okrem estetickej príťažlivosti sa teak môže pochváliť vyššou tvrdosťou približne 1070 lb a hustotou cca 680 kg/m3, čo zaručuje odolnú a na údržbu nenáročnú terasu.

Jeho prírodné oleje mu prepožičiavajú vynikajúcu odolnosť voči hnilobe, hmyzu a poškodeniu vodou, vďaka čomu je cenenou voľbou pre námorné aplikácie. Často ho môžeme vidieť na palube lodí alebo v podobe komerčných terás, či mól na vode i pri mori. Uvádza sa, že terasa z Teaku vám vydrží v podobe exteriérovej terasy približne 70 rokov.

údržba drevenej terasy, drevená terasa, terasa z exotického dreva, čistenie drevenej terasy
Terasa z exotického Teaku.

Terasové dosky Garapa: Žiarivosť sa stretáva s odolnosťou

Garapa s bledožltými až zlatistými odtieňmi vyžaruje žiarivý šarm, ktorý rozjasní vonkajšie priestory. Terasové dosky z dreviny Garapa vytvoria jemnú, elegantnú terasu s jednotným vizuálom v zlatých tónoch. To všetko za priaznivú cenu. Jej tvrdosť sa pohybuje približne na 1630 lb a hustota 790 kg/m³, čo jej dodáva veľmi dobrú pevnosť i odolnosť voči vonkajším podmienkam, hnilobe, hmyzu aj používaniu. Jemná povrchová štruktúra a odolnosť voči štiepeniu robia z Garapy pohodlnú a bezpečnú voľbu pre bosé nohy.

5 najlepších drevín na stavbu terasy , Terasa z exotického dreva garapa, exotické terasové dosky,
Terasa z exotického dreva Garapa.

Terasové dosky Bangkirai: Kombinácia pevnosti a estetiky

Bangkirai, známy aj ako „Yellow Balau“, má jemný svetlohnedý odtieň, ktorý dodá vašej terase svieži nádych. S tvrdosťou približne 1,798 lb a hustotou 910 kg/m³ je Bangkirai pevný a odolný terasový materiál. Tak ako ostatné exotické dreviny, aj Bangkirai prirodzene odoláva náročným vonkajším podmienkam a pri správnej údržbe poslúži po mnoho desaťročí.

Massaranduba terasové dosky: Odvážna krása a trvalá sila

Massaranduba sa pýši červenohnedými tónmi, ktoré sa časom prehlbujú, a dodávajú vášmu vonkajšiemu priestoru odvážny a podmanivý vzhľad. S tvrdosťou približne 3190 lb a hustotou 1000 kg/m³ je to z hľadiska pevnosti veľmi výkonný materiál podobný drevine Ipe. Prírodné oleje obsiahnuté v štruktúre dreva prispievajú k jeho odolnosti voči hnilobe, hmyzu a nepriaznivým poveternostným podmienkam, čo zabezpečuje odolnú terasu, ktorá elegantne starne.

Životnosť terasy z Massaranduby sa odhaduje na cca 30+ rokov podľa vonkajších podmienok a úrovne starostlivosti.

massaranduba, Alternatívy k drevine Ipe, exotická drevina, terasa massaranduba
Staršia terasa z exotickej Massaranduby po renovácii.

Terasové dosky Merbau: Exotický vzhľad s dobrou odolnosťou

Merbau s červenohnedými odtieňmi a výrazným prepleteným alebo zvlneným vzorom vlákien dodá každej terase exotický šarm. Parametre dreviny sa v tvrdosti pohybujú na 1840 lb a hustote 850 kg/m³. Drevina je teda celkom stabilná a odolná voči exteriérovým vplyvom aj voči ohňu, preto ju s obľubou využívajú v oblastiach s vysokým výskytom požiarov.

Prečo si zvoliť exotické terasové dosky

Exotické terasové dosky predstavujú najlepší terasový materiál na trhu. Sú zosobnením bezkonkurenčnej krásy, trvanlivosti a pôvabu. Každý druh dreva – Ipe, Cumaru, Teak, Garapa, Bangkirai, Massaranduba a Merbau – prináša do vášho vonkajšieho priestoru jedinečnú zmes farieb, pevnosti a odolnosti. Či už hľadáte teplo, eleganciu, odvážne tóny alebo dlhú životnosť, tieto prémiové terasové materiály vám zabezpečia, že vaša terasa zostane praktickým i podmanivým priestorom po celé roky.

Typ exotickej drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaTrvanlivosťŽivotnosť
Ipe3680 lb1050 kg/m³Vynikajúca75+ rokov
Teak Barmský1050 lb680 kg/m3Vynikajúca70+ rokov
CumaruCumaru terasové dosky3540 lb1070 kg/m³Vynikajúca50+ rokov
MerbauMerbau terasové dosky1840 lb815 kg/m3Veľmi dobrá40+ rokov
MassarandubaMassaranduba terasové dosky3190 lb1,080 kg/m3Veľmi dobrá40+ rokov
Garapa1,650 lb790 kg/m3Veľmi dobrá30+ rokov
Bangkirai1,798 lb910 kg/m3Veľmi dobrá40+ rokov

Poznámka:

  • Tvrdosť (Janka): Táto hodnota meria odolnosť dreva voči opotrebeniu a zárezom. Vyššie hodnoty značia väčšiu tvrdosť.
  • Hustota (kg/m³): Hustota ovplyvňuje pevnosť a trvanlivosť dreva. Vyššia hustota obvykle znamená lepšiu trvanlivosť.
  • Trvanlivosť: Značí, ako dobre drevo odoláva hnilobe, hmyzu a environmentálnym podmienkam. Kategorizovaná ako „Vynikajúca“, „Veľmi Dobrá“ a „Dobrá“.
  • Životnosť: Ide o približný rozsah a môže sa líšiť v závislosti od údržby, klímy a ďalších faktorov.

Pamätajte, že dĺžka životnosti terasy závisí hlavne od správnej údržby, klímy, či používania a účelu terasy.

Drevená terasa pri dome, realizácia drevenej terasy, montáž drevenej terasy, ipe, ipe terasa, montáž terás, exotické drevo ipe, montáž drevených terás, exotické terasové dosky

Staviame exotické terasy v prémiovej kvalite

Dobrý terasový materiál je dôležitý, ale je to len polovica úspechu na ceste ku krásnej a trvácnej terase. Dôležitou súčasťou terasového projektu je aj správna a odborná montáž. Náš skúsený montážny tím už viac než 20 rokov realizuje drevené terasy v najvyššej kvalite so zárukou.

Ak túžite po skutočne krásnej a odolnej terase, neváhajte sa na nás obrátiť s požiadavkou o cenovú ponuku zdarma.

Pozrite si naše top realizácie drevených terás tu.


Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *