Dubové podlahy – najobľúbenejšia voľba pre domácnosti

dubové podlahy

Drevené podlahy z tvrdých drevín predstavujú najlepšiu a najpraktickejšiu voľbu pre podlahové krytiny do interiéru. Drevo je totiž živý materiál s termo-izolačnými a protišmykovými vlastnosťami, charakteristickou vôňou a prémiovým vzhľadom. Len málokto vie odolať čaru pravej drevenej podlahy.

Na trhu je široký výber drevených podláh od lokálnych tvrdých drevín, ako je Dub, Buk, Javor, až po exotické, ako sú Teak či Merbau. Každá z týchto drevín má svoje pre a proti a ponúka unikátnu kombináciu vzhľadu a funkčnosti, vďaka ktorej je vhodná do určitého typu interiéru.

V tomto článku budeme rozoberať, prečo sú dubové podlahy najvyhľadávanejším typom drevených podláh a aké sú ich vlastnosti, výhody i nevýhody.

dubové podlahy, dubove podlahy masiv

Prečo práve Dub?

Dubové drevo sa spracováva na podlahy, obklady a nábytok už celé storočia. V 9. a 10. storočí ho Vikingovia používali na stavbu lodí, v stredoveku sa ním okrem podláh obkladali aj steny interiéru v honosných sídlach.

Keďže dub patrí medzi najrozšírenejšie listnaté stromy na svete, je pochopiteľné, že jeho dostupnosť a cena sú oveľa priaznivejšie v porovnaní s inými, najmä exotickými drevinami. Na svete existuje okolo 600 rôznych druhov duba. Najpoužívanejším typom dubového dreva v našich končinách je Dub európsky, v Amerike sú to zase miestne druhy Dub biely a Dub červený.

Podľa stupnice tvrdosti Janka má Dub v priemere hodnotu 1360 lbf. Táto tvrdosť je postačujúca na interiérové použitie a vďaka svojej prijateľnej cene i dostupnosti na trhu je dub jedným z najvyhľadávanejších drevín na podlahy.

Drevené alebo vinylové podlahy, dubové podlahy

Dub je veľmi praktická podlahová krytina do domácností. Má totiž veľmi silné zrno, ktoré pomáha zakryť prípadné škrabance či povrchové poškodenia. Okrem toho, je dub cenený pre svoju krásnu kresbu a charakteristický rustikálny vzhľad.

Dubové podlahy sú k dispozícii vo veľkom množstve farebných kombinácií, takže sa prispôsobia akémukoľvek typu interiérového dizajnu.

Výhody dubovej podlahy

  • prémiový vzhľad, ktorý zvyšuje hodnotu vašej nehnuteľnosti,
  • krásny rustikálny charakter s výraznou kresbou,
  • silné zrno, ktoré zakryje škrabance, či iné povrchové poškodenia,
  • široká škála farebného prevedenia,
  • odolnosť – dubové podlahy sú odolné proti opotrebovaniu, plesniam a drevokazivému hmyzu,
  • v porovnaní s laminátom či vinylom, drevené podlahy môžu byť renovované,
  • ľahká údržba.

Nevýhody dubovej podlahy

  • blednutie – dubové podlahy vystavené slnečnému žiareniu po dlhšej dobe začnú blednúť; ich pôvodnú farbu však môžete prinavrátiť renováciou,
  • náchylné na poškriabanie – dubové podlahy môžete ľahko poškriabať ostrými alebo ťažkými predmetmi, preto si treba dávať pozor napr. pri prenášaní nábytku,
  • vsakujú tekutiny – farebné tekutiny treba čo najrýchlejšie utrieť, čím dlhšie sú vyliate na podlahe, tým hlbšie sa vsakujú do podlahy a je ťažšie sa škvrny zbaviť.
dubové podlahy
Dubové podlahy sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach

Pre aký typ dubovej podlahy sa mám rozhodnúť?

Dub sa môže vynímať na vašej podlahe v podobe dubového masívu alebo vrstvenej podlahy. Dubový masív predstavuje podlahové krytiny vyrobené z celého kusu dreva, zatiaľ čo dubové vrstvené podlahy sú vyrobené z niekoľkých vrstiev.

Každá z týchto variant má svoje výhody i nevýhody a pri rozhodovaní je dobré zvážiť viacero faktorov. Spoločnosť CUMARU s.r.o. vám ponúka profesionálne poradenstvo a prvotriednu odbornú realizáciu drevených podláh.

Ako jedna z mála spoločností na Slovensku používame špeciálnu techniku na meranie rôznych hodnôt v interiéri, ako je napríklad vlhkosť. Vďaka tomu vám vieme poradiť najvhodnejšiu voľbu pre vaše drevené podlahy. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

dubove podlahy

Rozhodujete sa medzi drevenými a vinylovými podlahami? Prečítajte si porovnanie top podlahových materiálov.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva pre drevené terasy, fasády či podlahy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *