Ipe drevo – top 5 použití železnej dreviny

Ipe je mimoriadne odolné a nevšedne pôvabné exotické drevo, ktoré vyniká svojimi bezkonkurenčnými kvalitami. Je vyhľadávané čoraz viac, čomu zodpovedá aj jeho rozmanité využitie.

V minulom článku, sme si drevinu Ipe predstavili podrobne z hľadiska jeho pôvodu a charakteristických vlastností. Dozvedeli sme sa napríklad, prečo sa prezýva ako železné drevo, odkiaľ pochádza, aké má výhody a nevýhody, alebo ako je možné, že v exteriérových podmienkach vydrží 75 rokov.

V dnešnom článku sa zasa zameriame na konkrétnych top 5 najobľúbenejších využití výnimočného Ipe dreva.

ipe drevo, ipe fasada, ipe terasa, dreveny obklad na dome
Realizácia zahŕňajúca fasádny obklad z Ipe dreva a terasu na dvore z Ipe dreva

Terasa z Ipe dreva

Predstavte si nadčasovú prírodnú krásu s podmanivými kontúrami exotickej elegancie, tónovanej od olivovohnedej až po hlbokú tmavohnedú v rôznych, ale pritom jednotných nuansách. Celý tento lyrický príbeh tajuplného tropického lesa, zaznamenaný v jedinečných kusoch terasových dosiek Ipe, ktoré dodávajú vášmu majetku trvácnu hodnotu.

Montáž terasy z Ipe dreva je absolútnym číslom jedna a oprávnene.

ipe drevo, ipe fasada, ipe terasa, dreveny obklad domu
Ipe drevo je jedinečný prírodný prvok v modernej architektúre na fasáde i terase. Horizontálna terasa a vertikálne opláštenie domu.

Ipe drevo vydrží v exteriéri veľmi dlho, v akýchkoľvek podmienkach. Odolá extrémnym poveternostným vplyvom a zmenám počasia, nekrúti sa a nedrví sa. Ochráni majetok, keďže má požiarnu odolnosť rovnakú ako oceľ.

Okrem ohňovzdornosti nedá ipe drevo šancu ani plesniam, hubám, mikroorganizmom či iným škodcom. Voči tomu všetkému je Ipe drevo prirodzene imúnne.

Vďaka svojim termoregulačným vlastnostiam sa na slnku nikdy nerozpáli, je príjemné na dotyk, ideálne pre bosé nohy. Je to zdravotne nezávadné prvotriedne riešenie nielen pre terasy v rodinných domoch a na balkónoch, ale i pre terasy v komerčných priestoroch, reštauráciách, hoteloch, námestiach a promenádach.

Ipe drevo je ideálne k súkromným i komerčným bazénom, pre terasy na kúpaliskách a wellness centrách.

Terasa, kvetináče a doplnky z Ipe dreva po renovácii a ošetrení našim pigmentovým olejom

Ipe drevo je teda zlatý štandard pre terasy, s ktorým sa porovnávajú všetky ostatné dreviny a syntetické materiály.

Fasáda z Ipe dreva

ipe drevo, ipe fasada, drevena fasada domu, hausboat
Hausboat z Ipe dreva. Komplexná realizácia fasády, móla a základu na vode z Ipe dreva

Vďaka spomínaným vlastnostiam a vizuálnym kvalitám je Ipe drevo využívané v architektúre po celom svete. Mimoriadne obľúbenou voľbou sa stalo pre rodinné a obytné domy, obchodné budovy a reprezentatívne priestory.

Používa sa ako opláštenie budov, tradičný fasádny obklad z ipe dreva, alebo ako prírodný prvok v modernej architektúre. Ipe drevo na fasáde domu možno využiť v podobe fragmentov a kontrastných prvkov.

Určite ste si všimli, ako Ipe drevo na terase sugestívne kontrastuje s modrou farbou bazéna, či jasne zeleným trávnikom. Podobne vyniká i vo vertikálnych štruktúrach okolo okien.

Krásny kontrast možno vytvoriť i na fasáde napríklad s bielou, s betónovými fasádnymi panelmi a rôznymi inými prvkami opláštenia. Do každej architektonickej kompozície dodá intenzívny prírodný akcent nezameniteľného charakteru a svoju podmanivú krásu prírodného materiálu.

A nie je to len o dizajne, ale i o funkčnosti, trvácnosti a vynikajúcich technických vlastnostiach. Fasády vyrobené z Ipe dreva sa skvele osvedčili a radia sa medzi to najlepšie na trhu.

Podlaha z Ipe dreva

Ipe drevo je síce tradične známe ako materiál ideálny pre dlhotrvajúce vonkajšie projekty, používa sa však aj v interiéroch.

ipe drevo, ipe podlaha, masivna exoticka podlaha
Ipe drevo je optimálne nielen do chodieb a obývacích miestností, ale i do kúpeľní

Vďaka svojej bohatej farebnosti, extrémnej tvrdosti a veľmi dlhej životnosti sa Ipe drevo uplatnilo v podobe interiérových podláh, rôznych doplnkov a krytín. Jeho farebnosť dodáva interiéru hĺbku, harmóniu, exkluzivitu a pocit nezameniteľného komfortu.

Veľmi ľahko sa čistí, je odolné voči škvrnám po víne, káve a akejkoľvek vlhkosti, ktorá do dreva nikdy neprenikne. Nepriťahuje roztoče, pleseň, ani alergény spôsobujúce alergie, dokonca absorbuje hluk a má skvelé termoizolačné vlastnosti.

dreveny obklad steny v interieri
Vertikálny obklad v kúpeľni z Ipe dreva

Spoločne s Teakom, Merbau a rôznymi variáciami Dubu, patrí Ipe medzi tie najlepšie masívne drevené podlahy.

Viac informácií prečo si vybrať podlahové krytiny z tvrdej dreviny sa dozviete v našom minulom článku.

Vonkajšie konkštrukcie z Ipe dreva

ipe drevo, vonkajsia konstrukcia z ipe dreva, zahradna drevena architektura
Použitie Ipe dreva na fasáde a terase nekončí, je skvelé na altánky, pergoly, chodníky i kvetináče

Rovnaké vlastnosti, vďaka ktorým je Ipe drevo optimálnym materiálom pre terasy, ho robia tiež skvelou voľbou pre rozmanité dlhotrvajúce vonkajšie konštrukcie. Spojenie dekoratívnej hodnoty a funkčnosti Ipe dreva mu otvorili rozsiahle možnosti využitia. Ipe drevo je preto vo svete obľúbené na vonkajšie stavby pergol, treláží, prístreškov, lodeníc, promenád, chodníkov, či oplotení.

Na Slovensko tieto trendy prichádzajú postupne taktiež. Napríklad taká pergola z Ipe dreva je mnohokrát drahšia ako bežné pergoly zo smrekového dreva, či borovicového dreva. Pergola z Ipe však vydrží a slúži dlhé desaťročia.

K terase z Ipe dreva možno realizovať rôzne doplnky z rovnakého materiálu. Vytvorenie oplotenia či kvetináčov z Ipe dreva poskytne vizuálnu konzistenciu k vašej Ipe terase a jednotu vo vašom dvore.

ipe drevo, ipe terasa, terasa s bazenom, kryta terasa s bazenom
Realizácia terasy z Ipe dreva spoločne so schodiskom, vírivkou a doplnkami

Nábytok z Ipe dreva

Áno, Ipe drevo možno použiť aj na výrobu nábytku dokonale vhodnému aj do vonkajšieho prostredia. Záhradný nábytok, stôl a stoličky, lavička, skriňa či kvetináče, to všetko môže ľadiť a vyzerať skvele s vašou Ipe terasou, prípadne Ipe fasádou.

ipe drevo, drevené záhradné doplnky

Ipe drevo, to je mimoriadna trvanlivosť a odolnosť voči poškodeniu a zničeniu vandalmi. Z toho dôvodu sa vo svetových projektoch často využíva na komerčné a verejné projekty, napríklad lavičky v meste a parkoch. Vonkajší nábitok z Ipe dreva sa stal veľmi obľúbenou alternatívou voči Teaku.

Ak máte záujem o vytvorenie rôznych kvetináčov, mostíkov, lavičiek, altánkov a iných vonkajších a vnútorných doplnkov z dreva na mieru, neváhajte a ozvite sa nám, navrhneme a zrealizujeme ich pre vás.

ipe drevo, drevený kvetináč z Ipe dreva,
Záhradný doplnok z Ipe dreva

Ak aj Vy premýšlate nad realizáciou z Ipe dreva, odporúčame vám nielen vyššie spomenutý článok o Ipe dreve, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, ale i článok, prečo je dôležité dbať na pôvod dreva, teda kupovať kvalitné certifikované drevo.

Ak ste sa pre Ipe drevo už rozhodli, tak spoločnosť CUMARU s.r.o. vám zabezpečí zvýhodnenú cenu podláh, terasových dosiek a fasádnych obkladov z kvalitného a certifikovaného Ipe dreva v prípade, že zveríte realizáciu projektu nám. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčil sa vám náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre novinky, informácie a zaujímavosti zo sveta dreva, drevených terás, fasád či podláh.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *